Fórum - Zobrazit téma - co znamená,, Vyšší Já " ? - Reikiwebík

Vítej človíčku na Reikiwebík!
  Vítej   Anonyme

     Menu
· Domů
· akce
· Akce_Reiki
· Archív článků
· Diskuzní fórum
· Hledání
· Ke stažení
· Témata článků
· Top 10
· Kalendář akcí

· Reiki Seznam
· Reiki kluby
· Kalendář Reiki kurzů


· ReikiWeb - starý 1
· ReikiWeb - starý 2

     Návštěvnost

Statistiky pro Reikiwebík


Diskuzní fórum

Reikiwebík :: Zobrazit téma - co znamená,, Vyšší Já " ?
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   Osobní nastaveníOsobní nastavení   PřihlášeníPřihlášení 

co znamená,, Vyšší Já " ?
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Reiki 3. stupeň
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: út listopad 10, 2009 1:17 am    Předmět: Citovat

Damao napsal:
Současně ego představuje silný motor, který nás může k vyciťování Božství dobře a rychle dovést, jakmile pouze na toto, na tuto cestu k Bohu, upřeme svoji pozornost..

Ano, proto je tak důležité k čemu obracíme svoji pozornost.

Eduard taky dobře věděl, že na tu tzv. „krátkou cestu“ tu chybí adepti, resp. ti, co by měli z dřívějška dostatečně „naspořeno“, a tak nejčastěji hovořil o spojení krátké a dlouhé cesty (pojímající Nauku v celé její šíři)- tj.:
„Očišťuj sebe sama dlouhou cestou, zkoumej sebe sama krátkou cestou.“
Jen to holt nelze „udělat“ s jakýmsi dohledným výsledkem, ale „pouze“- neustále, a vytrvale praktikovat, bez jakéhokoli očekávání.

Damao napsal:
Ze svých zkušeností nevidím - nevnímám - Vyšší Já a Átma jako za sebou v řadě zařazené (hlubší atp), ale o zcela odlišné kvality Bytí...

Ani já ne. Jen mám pocit, že v jisté fázi ještě potřebujeme představu jakéhosi „mezičlánku“ mezi operující omezenou myslí a Pánembohem. Ale, nakonec...proč ne. Smile

Blízké je mi přirovnání „Já“ ke Zdroji (ničím neomezené potancionalitě) ve kterém se vše děje, a díky Němuž se vše děje, tedy i tahle Jeho „hra na schovávanou a znovu-nalézanou“.

Pěknou dobrou noc Ti přeju, Damao.

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Roso
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 17.9. 2007
Příspěvky: 758

PříspěvekZaslal: út listopad 10, 2009 8:27 am    Předmět: Citovat

Je radost sledovat tohle téma, když dospělí se baví a děti jen mlčí a šoupou nohama jak někdy pravila Evík. Smile

Kde v tomto konceptu Vyššího Já a Ega stojí DUŠE?

RoSo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Psychedelic
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 11.6. 2005
Příspěvky: 745

PříspěvekZaslal: út listopad 10, 2009 4:25 pm    Předmět: Citovat

Já používám slovo Vyšší Já, jak to chápe Robert Detzler. Jako sbor duchovních bytostí. Představuji si je jako světelné bytosti, které mě vedou, pomáhají a vidí vše z ptačí perspektivy:-)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: út listopad 10, 2009 4:36 pm    Předmět: Citovat

Vše, co nám pomáhá je dobré.

A vše se také vyvíjí....

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: út listopad 10, 2009 4:38 pm    Předmět: Citovat

Roso napsal:
Kde v tomto konceptu Vyššího Já a Ega stojí DUŠE?


Tam, kde ji cítíme, Roso Wink

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Roso
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 17.9. 2007
Příspěvky: 758

PříspěvekZaslal: út listopad 10, 2009 9:48 pm    Předmět: Citovat

Asi jsem se špatně vyjádřil. Nemyslím kde duše sídlí ale jaký je její popis.
Ego chápu jako pozemskou část našeho Já, které je svázané s touto inkarnací, naše pozemská osobnost.
VJ už tady bylo popsáno.
Jaký je popis pro duši? Jaký má vztah k VJ a Egu? Mirku, Damao?

RoSo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
sunnyi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 15.12. 2004
Příspěvky: 1031

PříspěvekZaslal: út listopad 10, 2009 10:06 pm    Předmět: Citovat

Roso:

"Kde v tomto konceptu Vyššího Já a Ega stojí DUŠE?"

V češtině máme pro duši, pokud vím, jen jeden termín. V angličtině mají termíny dva:

"soul" a "spirit".

Ale v některých jazycích - konkrétně vím o hebrejštině a sanskrtu, používají termíny tři, podle toho, o kterém aspektu duše hovoříme.

1. Duše, jako "Nešama" (v sanskrtu "Buddhi").

Vyjadřuje ten aspekt psychiky člověka, který představuje jeho schopnost přímého vnímání, přímého vědění, neovlivněného žádnými koncepty, programováním, intelektem. Dá se říci: "přímé komunikace s Bohem".

"To, co nemá původ v intuitivním Poznání duše, není Poznání, ale pouhý názor." Autorem tohoto výroku je údajně Platón.

Neskousnutelné pro různé filozofy, psychology..., kteří se vysmívají přímému Poznání. Pochopitelně. Bere jim to chleba.

2. Duše, jako "Ruach" (v sanskrtu "Atman").

Všeobjímající Láska. Život v Pravdě, Integritě. Prožitek Jednoty. Spekulace o tom, zda existuje zlo, je zcela bezpředmětná. Člověk nejenže přirozeně vnímá Řád. On je tím Řádem. Schopnost diskriminace, rozlišování (rozpoznat, co není v harmonii s Řádem).

3. Duše, jako "Nefeš" (myslím, že v sanskrtu tomu říkají "ahamkára").

Ego. Aspekt naší bytosti, s nímž se ztotožňuje většina lidí.

Damao, ještě k té transformaci / transcedenci:

Naše ego můžeme transcendovat ve stavu meditace.

A jestliže je transcendujeme, tak prožíváme naši pravou podstatu: Všeobjímající Lásku a Neomezené Poznání.

A čím více se v tomto vědomí ukotvujeme, tím více absorbujeme jeho kvality, a tím více si naše mysl začíná uvědomovat svoji vlastní nevědomost. Dá se říct, že Světlo Poznání rozpouští nevědomost. Naše strachy, úzkosti, názory, koncepty, naše ulpívání na těchto věcech i na ulpívání obecně. Je to jako když si posvítíme do všech temných zákoutí naší duše a postupně rozptýlíme tu Temnotu, která tam přebývá.

Takže k tomu, abychom žili v našem Vyšším Já, není nutné, aby naše ego bylo již plně transformované. Jde o preferenci. Jestliže si uvědomuji ten rozdíl - život v nevědomosti, ve jhu svého ega a život v tom, co nazývám Vyšším Já, tak už svému egu tak snadno nepodléhám a vědomě se snažím se z jeho panství vymanit. Jak? Bdělou pozorností. Uvědomováním si všeho, co si myslím, říkám a dělám. Vědomou snahou žít v Pravdě. Žít ve Světle. V Řádu.

A tím se tím Řádem a Světlem postupně stávám.

Tiferet, srdce celé lidské psychiky, je o Řádu, jehož podstatou je Láska. Je také o prožitku Jednoty.

A tímto vědomým úsilím postupně dochází i k transformaci mého ega, které se postupně stává ze zlého pána pokorným sluhou.

A to je celá podstata meditace, z mentálního a duchovního hlediska, a zároveň důvod, proč si nedokážu představit žádnou smysluplnou práci na sobě, včetně reiki, bez základu meditace.

Snad ještě mohu říct, že Světlo Tiferetu je jen odrazem Nekonečného Světla, Světla Stvoření, jež má svůj střed v sefirotu Keter.

Toto je koncept, s nímž hluboce souzním, s nímž léta i prakticky pracuji, a který do mého života vnáší naplnění a radost.

Jinak se omlouvám, mám čím dál méně volného času, takže se tady už nebudu pouštět do žádných delších diskusí. Mé cítění vyjadřují velice pěkně Katka (toora), Filip (Psychedelik) a Zbultran. Takže prakticky pod cokoli, co napíší oni, se mohu také podepsat.

Mějte se krásně, dík za sdílení.

Mirek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Roso
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 17.9. 2007
Příspěvky: 758

PříspěvekZaslal: čt listopad 12, 2009 7:38 pm    Předmět: Citovat

Nedá se jinak než souhlasit.

sunnyi napsal:

Takže k tomu, abychom žili v našem Vyšším Já, není nutné, aby naše ego bylo již plně transformované. Jde o preferenci. Jestliže si uvědomuji ten rozdíl - život v nevědomosti, ve jhu svého ega a život v tom, co nazývám Vyšším Já, tak už svému egu tak snadno nepodléhám a vědomě se snažím se z jeho panství vymanit. Jak? Bdělou pozorností. Uvědomováním si všeho, co si myslím, říkám a dělám. Vědomou snahou žít v Pravdě. Žít ve Světle. V Řádu.


K tomu bych ale přiložil svou zkušenost.
Stává se mně někdy, že chci něco udělat ale zároveň cítím, že to chce moje Ego. Je to když se cítím něčím uražený, naštvaný či zraněný.
Jiný hlas uvnitř (moje VJ) mně říká abych to nedělal. A v tom okamžiku začne probíhát boj, protože se to jinak nazvat nedá. A to si pak připadám jako schizofrenik. Jeden hlas mně říká udělejto a druhý ne. Pokud mám prostor si někam v klídku zalést, chvilku zameditovat, pak se zklidním a vyhraje VJ. Někdy ani to není potřeba ale mnohdy má navrch Ego a dosáhne co chce. Nakonec pak ale i to Ego vidím, že jsem to dělat neměl a měl poslechnout své VJ ale to už je pozdě.

A při tom si celou dobu uvědomuji co se děje. Dokonce mnohdy si uvědomuji i neblahé důsledky toho co se stane když to udělám ale přesto Ego někdy zvítězí.

RoSo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Evik
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2007
Příspěvky: 1845

PříspěvekZaslal: so listopad 14, 2009 1:57 pm    Předmět: Citovat

Roso napsal:

Stává se mně někdy, že chci něco udělat ale zároveň cítím, že to chce moje Ego. Je to když se cítím něčím uražený, naštvaný či zraněný.
Jiný hlas uvnitř (moje VJ) mně říká abych to nedělal. A v tom okamžiku začne probíhát boj, protože se to jinak nazvat nedá. A to si pak připadám jako schizofrenik. Jeden hlas mně říká udělejto a druhý ne. Pokud mám prostor si někam v klídku zalést, chvilku zameditovat, pak se zklidním a vyhraje VJ. Někdy ani to není potřeba ale mnohdy má navrch Ego a dosáhne co chce. Nakonec pak ale i to Ego vidím, že jsem to dělat neměl a měl poslechnout své VJ ale to už je pozdě.

A při tom si celou dobu uvědomuji co se děje. Dokonce mnohdy si uvědomuji i neblahé důsledky toho co se stane když to udělám ale přesto Ego někdy zvítězí.

RoSo


Ahoj RoSo Wink ,
tyhle protichůdnosti mám občas také.

Chci se Tě zeptat, jestli vždycky a za každých okolností má pravdu VJ ? Jestli přeci jenom někdy to vítězné Ego nemá pravdu...? Vžyť co bychom byli bez určité míry ega ? Můžeš mi na to odpovědět ? Máš to už nějak vychytaný ?


Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Roso
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 17.9. 2007
Příspěvky: 758

PříspěvekZaslal: so listopad 14, 2009 4:03 pm    Předmět: Citovat

Předpokládám, že VJ má vždy pravdu Very Happy

RoSo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: so listopad 14, 2009 5:24 pm    Předmět: Citovat

Evik napsal:
Jestli přeci jenom někdy to vítězné Ego nemá pravdu...? Vžyť co bychom byli bez určité míry ega ?

Evi ,
vždy záleží na tom, jak konkrétní pojmy chápeme.

V tomto případě by k lepší orientaci mohlo dost dobře posloužit především rozebrání samotného pojmu „Ego“.

Co to vlastně je, tohle „Ego“?

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Evik
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2007
Příspěvky: 1845

PříspěvekZaslal: so listopad 14, 2009 8:17 pm    Předmět: Citovat

toora napsal:

Evi ,
vždy záleží na tom, jak konkrétní pojmy chápeme.

V tomto případě by k lepší orientaci mohlo dost dobře posloužit především rozebrání samotného pojmu „Ego“.

Co to vlastně je, tohle „Ego“?

Smile


No, ono to asi není tak jednoduché. Když to pojmenuji zase tím ,,svým" jazykem, tak VJ si představuji jako moudrého rádce a Ego si zase představuji jako takového našeptávače - zpochybňovače Wink .

Ego je měřítkem našeho zapadnutí do ,,společnosti ". Nemůžeme ho od sebe oddělovat. Je naší součástí. Ego neexistuje samo o sobě. Nemůže existovat bez nás. S egem se nerodíme, ale vytváříme si ho sami. Mají zvířata ego ? Nebo ho mají rostliny ?

Určitě existuje nepřímá úměra mezi velikostí našeho ega a duchovním růstem. Čím víc je člověk duchovně silný, tím méně ega potřebuje.
Ničí nás ego a nebo je pro nás užitečné? Řekla bych, že určitá míra ega není na škodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: ne listopad 15, 2009 12:08 pm    Předmět: Citovat

Evik napsal:
Ničí nás ego a nebo je pro nás užitečné? Řekla bych, že určitá míra ega není na škodu.

Tohle Evi záleží na našich prioritách, tj. na tom, co vlastně vůbec chceme Idea
A v tomhletom dost často jasno nemíváme.
Opravdu se chceme „měnit“ i za cenu, že každá změna může být pro nás hodně bolestivá? Chci jít za Pravdou a obětovat vše, co k tomuto Poznání bude třeba? Nebo se jen chceme zbavit nepříjemností a bolestí a domníváme se, že je možné aby nám žití přinášelo jen radost a pohodu? Možná, že je zde spousta otázek, které jsme si třebas ani nikdy nepoložili.
Ale tak, jako vše, i toto se ve „svém čase“ mění, vyvíjí....
Pokud nemáme žádnou touhu měnit se, neklademe si otázky, ani necítíme naléhavost jakéhokoli hledání a poznání sebe sama.

Když už ale jednou tuto nutnost pochopíme, potom taky časem přicházíme na to, co nás omezuje, a co je to, co nás drží v nevědomosti. Je to naše podmíněné myšlení, všechny jeho nevědomé vzorce. Jsou to řetězce všech asociací, kterých si nejsme vůbec vědomi, přes to ale určují co si myslíme, jak se cítíme, co děláme, a ony zcela ovládají náš život. To, co komu probíhá hlavou, co se v něm děje, když například toto čte, je dáno těmito nevědomými podmíněnými vzorci. Je to sled za sebou jdoucích myšlenek, které jsou tzv.„mimo naši kontrolu“ - z těchto všech zcela závislých procesů v naší mysli máme také vytvořen obraz o nás samých, a tím je „Ego“, naše málé „já“.
Tuto představu jsme nalepili na svoje tělo s jeho nedokonalými smysly, k němu vše vztahujeme, od něj vše odvozujeme a úplně jsme se s tím to tělem i se všemi jeho myšlenkami ztotožnili. Určují nám život, a tímto „omezením“ a připoutáním k tělu neustále - buď něco chceme, nebo naopak odmítáme, a tíhle „nenaplněním“ trpíme.
A takto, aniž bychom to postřehli, tak jsme se za miliony let existence v těle dokonale uvěznili ve okovech vytvořeném těmito „našimi“ myšlenkovými schématy. Mraky dokonale zastřeli Slunce, i když jen díky němu toto vše vůbec může existovat.

Píšeš Evo, že ego potřebujeme. Souhlasím, bez něj by nebylo možno v tomto světě a těle fungovat, tj.rozlišovat, konat, komunikovat. Vytvoření téhle iluze co by potřebného "nástoje" by tedy nebylo nic tak zlého, v případě, kdybychom ji časem nepřestali vidět jako iluzi (tj. neztratili vědomí o tom, kým ve Skutečnosti jsme).
Nemohla by nám vládnout, tak, jak tomu je, ale naopak používali bychom ji pouze jako výkonný nástroj života v těle. Potom by však ono sloužilo nám a ne my jemu. A proto je tu ono sebepoznávání, které nám pouze bdělou pozorností k tomu, co se právě děje - v naší mysli a těle, odhaluje, kým-čím nejsme a tím nás stále blíže a bezpečně přibližuje ke Zdroji, k naší pravé Podstatě.
Oním kousnutím do „jablka poznání“ není nic jiného než „zapomnění“ a z něj rodící se utrpení, které pramení právě z této Ztráty. Ztotoženění se s tělem je oním "prvotním hříchem , A poznávání je zase jen rozpoznáváním se na naši pravou Podstatu, v tomto podobenství nazvanou Rájem.

Všichni Avataři tedy přicházejí na Zem, proto, aby nám Ji znovu připomněli, a pro ty, kteří jsou hotovi pochopit, zanechali také „návod“ jak na to.
Je zde Budha, zaznamenáno bylo jeho Učení, jsou tu svědectví všech, kteří odhodlaně kráčeli po této Jeho Stezce.
Po něm přišel Ježíš, který zase "jen" připomněl, že cesta k Bohu vede skrze odevzdání - "ukřižování" (čeho jiného než "iluze" - ega?) a úplného přijetí, kterým je Láska.


Co tedy nejvíc, tj. doopravdy, chceme???

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: ne listopad 15, 2009 1:00 pm    Předmět: Citovat

sunnyi napsal:
Jinak se omlouvám, mám čím dál méně volného času, takže se tady už nebudu pouštět do žádných delších diskusí. Mé cítění vyjadřují velice pěkně Katka (toora), Filip (Psychedelik) a Zbultran. Takže prakticky pod cokoli, co napíší oni, se mohu také podepsat.

Mějte se krásně, dík za sdílení.

Mirek

Děkuju, Mirku za Tvoji důvěru.
Vážím si jí, ale zároveň doufám, že občas „zaskočíš“, a přidáš něco pro ty, kteří mají pro Tvá slova dobře naladěný „sluch“.

Přeju Ti vše dobré.


Katka

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
sunnyi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 15.12. 2004
Příspěvky: 1031

PříspěvekZaslal: ne listopad 15, 2009 9:27 pm    Předmět: Citovat

Děkuji Katko,

občas se tady ještě ukážu.

Taky Ti přeji vše dobré.

Mirek Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Reiki 3. stupeň Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
phpBB port v2.0.7 based on Tom Nitzschner's phpbb2.0.6 upgraded to phpBB 2.0.7 standalone was developed and tested by:
ChatServ, mikem,
and Paul Laudanski (aka Zhen-Xjell).

Version 2.0.7 by Nuke Cops © 2004 http://www.nukecops.com




Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.15 sekund