Fórum - Zobrazit téma - SEBELÍTOST - Reikiwebík

Vítej človíčku na Reikiwebík!
  Vítej   Anonyme

     Menu
· Domů
· akce
· Akce_Reiki
· Archív článků
· Diskuzní fórum
· Hledání
· Ke stažení
· Témata článků
· Top 10
· Kalendář akcí

· Reiki Seznam
· Reiki kluby
· Kalendář Reiki kurzů


· ReikiWeb - starý 1
· ReikiWeb - starý 2

     Návštěvnost

Statistiky pro Reikiwebík


Diskuzní fórum

Reikiwebík :: Zobrazit téma - SEBELÍTOST
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   Osobní nastaveníOsobní nastavení   PřihlášeníPřihlášení 

SEBELÍTOST
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Duchovno všeobecně
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: po prosinec 07, 2009 4:28 pm    Předmět: Citovat

Děkuji za odpověď Samolíbku.

Samolibek napsal:
...cítím rozdíl mezi sebelítostí a zoufalstvím, čímž představa hranice snadno vzniká.

Ano, proto jsem na tato Tvá slova reagovala, protože z jistého úhlu pohledu (v duchu tohoto vlákna) jsou to opravdu dva odlišné „stavy“. Toto samosebou není v rozporu s tím, že z pohledu vyššího , je energie jen jedna, avšak její podoby jsou různé.
Sebelítost tedy vidím spíš takové dílčí zoufání si, než „zoufalství“.


Samolibek napsal:
...Sebelítost tady a teď je přirozená a zdravá a netřeba se jí bát.

Samo o sobě není nic „nezdravé“, ale nezdravě s tím můžeme zacházet (viz Tvůj bod č. 3). A je celkem jedno, jestli to je lítost, nebo něco jiného. Smile
Obecně vzato....realitu si zkreslujeme permanentně, jde tedy spíš tu naši míru zkreslení.
Taky zřejmě záleží na vnímání obsahu samotného pojmu „sebelítost".
Za zdravou bych sebelítost, přeci jen neoznačovala...spíš za běžnou.
Podstatnou roli tady hraje vědomá sebereflexe.

Samolibek napsal:
...Sebelítost jako trvalý, byť nevědomý postoj už zkresluje vnímání reality, vede ke vzdálení se od svého já.

Pokud si jí nejsme vědomi a dostatečně nezkoumáme, co je příčinou lítosti, je tato tendence dokonale setrvalá a nemůže dojít ani ke změně postoje.
Resp. ke každému dalšímu, opakujícímu se, stejně prožívanému, sebelitování, dochází právě díky našemu dokonale zaběhlému mechanismu mysli.

Samolibek napsal:
...vede ke ztrátě - vzdání se svého já

Samotný stav zoufalství vnímám jako jakusi „hranu“, která se může velmi rychle překlopit...a “já“ mizí, jen si tohoto „Okamžiku“ všimnout.... Wink Smile

Samolibek napsal:
...Zoufalství je v porovnání se sebelítostí nepřijetí reality...

Mám tomu rozumět tak, že, dle Tvé zkušenosti, není sebelítost nepřijetí reality?

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Samolibek
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel


Registrace: 12.8. 2008
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: po prosinec 14, 2009 1:26 am    Předmět: Citovat

Není nečisté, co do člověka vchází, ale co z něj vychází
Smile

Myslím, že mám-li (si) toto zodpovědět, musíme uvažovat minimálně dvě sebelítosti:
- jedna sebelítost, která je pouhým prožíváním sebe sama - ta která je tak přirozená, že je podle mě docela normálně zdravá, neboť je prostým přijímáním sebe sama namísto potlačování, uhýbání atd. Myslím, že takové vyplakání se z "plna hrdla", je-li tzv. "zdravé", vede k proplakání se třeba až do úsměvu.
- sebelítost druhá, která se do sebeprožívání uchyluje na základě úniku před nutností něco si připustit a řešit a nebo prostě jen proto, že na příjemném sebepolitováníčku může vznikat i závislost stejně jako na endorfinech při bunjee jumpingu

Toto rozdělení je jistě velmi amatérské. Řekl bych, že sebelítost se vždy nějak vztahuje k minulosti. Přítomnost svou konkrétní hodnotou rozvibruje staré bolístky. Jde o to, zda rezonují jen tyto bolesti samé jako jednotlivá vzpomínka nebo celé programy, jichž se taková bolest účastnila a nebo dokonce do sebe zacyklené bloky, na nichž jsou přímo takové programy postavené. no a to jistě moc zdravé není

Takže: Ano, i sebelítost může být útěkem před realitou, ostatně jako cokoli - včetně vědomé reflexe reality.
Ale šlo mi původně jen o rozlišení sebelítosti a zoufalství...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: po prosinec 14, 2009 12:08 pm    Předmět: Citovat

Samolibek napsal:
Není nečisté, co do člověka vchází, ale co z něj vychází. Smile

Tedy jak s tím "vstupem" naloží. Smile


Samolibek napsal:
Myslím, že mám-li (si) toto zodpovědět, musíme uvažovat minimálně dvě sebelítosti...

Sebelítost je sebelítost, jen způsoby, jak k ní přistupujeme, ty jsou různé.
Je ale třeba odlišit lítost od soucítění, ať už je to soucítění sám se sebou, nebo s kýmkoli jiným. Soucítění je pochopení, tedy opak litování.

Sbelítost se běžně dostavuje, a potlačovat ji (cokoli) nikam nevede, resp. působilo by spíš jako „časovaná bomba“.
Rozdíl je tedy jen v tom, jestli ji dobře vidíme a jen ji pozorujeme, a nebo té myšlence, která emoci lítosti spouští, stále dokola skáčeme na špek - ztotožníme se s ní, a takhle se jí například i probrečíme, protože si prostě nemůžeme pomoct, a k tomu všemu máme ještě v paměti už pěkně zabydlenou tu „zkušenost“, že nám to udělá dobře.

Jistě....nic špatného, tedy v případě, že nic víc nechci, natož pak „prohlédnout“. Idea


Samolibek napsal:
Řekl bych, že sebelítost se vždy nějak vztahuje k minulosti.

Ano, týká se to veškeré lítosti.

Samolibek napsal:
Přítomnost svou konkrétní hodnotou rozvibruje staré bolístky. Jde o to, zda rezonují jen tyto bolesti samé jako jednotlivá vzpomínka nebo celé programy, jichž se taková bolest účastnila a nebo dokonce do sebe zacyklené bloky, na nichž jsou přímo takové programy postavené. no a to jistě moc zdravé není.

Všecny „spoušťěče“ se dostavují vždy jako výsledek celkového „kontinua“, tj. veškeré naší dosavadnosti.
Jednotlivá vzpomínka (její prožívání) nemůže existovat samostatně. Tato vzpomínka nám „utkvěla“ na základě toho, jak jsme tuto událost vnímali v tu danou chvíli. A vnímali jsme ji takovým způsobem, který byl dán tím, co jsme si do dané chvíle „nabalili“ na tu sněhovou kouli celého způsobu našeho vnímání.
Tohle lze dost dobře (sám na sobě) zkoumat, a je to přímo nezbytné, pokud si uvědomujeme, jak nás tyto „programy“ omezují, a jak nám zcela diktují způsbo našeho prožívání, tedy celý náš život.
Jinými slovy – prožívání vzpomínky (minulosti), není možné bez dosavadního „programu“.
To, že se sebelítost dostavuje, je zase jen jeho výsledek.
Pokud je ale toto emotivní hnutí správně nazírano, potom je samotnou pozoroností každý prožitek transformován, tak, že tyto naše samožerské tendence slábnou, a posléze zcela mizí.

Samolibek napsal:
Ale šlo mi původně jen o rozlišení sebelítosti a zoufalství...

To, co zde píšeme se od toho nedá dost dobře oddělit, a mám za to, že k eventuální možnosti hlubšího zamyšlení může toto případnému čtenáři celkem dobře posloužit.

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
hanulka
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel


Registrace: 10.1. 2010
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: ne leden 10, 2010 6:15 pm    Předmět: sebelítost... Citovat

Ahojky všichni milí lidé na tomto webu,
předně bych Vám ráda řekla,že jsem dostala kontakt na tyto stránky od kamarádky a tak mě zaujaly,že jsem se rozhodla registrovat,abych si s Vámi mohla povídat...

První moje zkušenost byla se článkem od samanky "NOVÝ PARTNER",mimochodem samanko velmi mě těší!A velmi jsi mě oslovila a moc mi pomohlo,co jsem si přečetla...ale to až jindy.

Ale k tématu sebelítost.Ráda bych se s Vámi podělila o svou zkušenost.Jeden čas jsem si myslela,že abych byla v "pořádku" musím být stále happy.To ale časem přestalo fungovat a já jsem byla stále vnitřně smutnější a stále víc jen předstírala,že jsem happy,až jsem se jednoho dne dostala do stavu,kdy to bouchlo...a to bych Vám přála vidět Laughing
Brečela jsem úplně nahlas,jak malý dítě...plakala jsem,štkala,z nosu mi tekl sopílek,matlala jsem si to kapesníčkem po obličeji,potom jsem bušila do polštáře a nadávala a bylo to tak děsný,že jsem se sama sobě musela začít smát.Naprosto hysterickým smíchem,kterej přecházel zpět do pláče...

Ale pomohlo to,ten šílenej přetlak zmizel,emoce odtekla a energie v mém těle a hlavně mysli začala zase proudit.Chvíli jsem měla úplně vygumováno,pak jsem začala mumlat 4 větičky z ho´oponopono a až jsem se zklidnila úplně,zjistila jsem příčinu toho všeho...nedokázala jsem přijmout věci takové jaké jsou.Tak jsem na tom začala pracovat a hodně se mi ulevilo.

A tak příjímám věci takové jaké jsou a děkuji za ně,vždyť někdy sami nevíme co je pro nás dobré a co ne a bojem se nikdy nic nevyřešilo.Je to vlastně určitý druh agrese a ta plodí zase jen agresi...někdy je to pravda trošičku těžší,ale já jsem holka šikovná a tak to zvládám Wink

A Tobě Lendulko přeji,ať máš důvodů k lítosti co nejméně a pokud T i můžu poradit...až přijdou,chvíli si je ponechej,pomazlinkej se s nimi,poděkuj jim a nech je s láskou v srdci odejít.Co měli to Ti daly a už je dál nepotřebuješ. Přeji hodně štěstí!!!!!! Pá Hanka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
samanka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2002
Příspěvky: 3733

PříspěvekZaslal: po leden 11, 2010 11:00 am    Předmět: x Citovat

hanulka: ahojky, konečně zase někdo nový, kdo se nebojí říct nahlas svoje názory, moc mě těší. Jen se neboj a nenech odradit, když s tebou třeba někdo nebude souhlasit, člověk se tím docela otrká.

Sebelítost mi připadá jako náš vnitřní chudáček. Když se něco semele, tak vyskočí a začne se svou litovací aktivitou: oni mě ublížili, oni mě nemají rádi, já jsem takový chudáček... A je velice lákavé se stáhnout, hladit chudáčka po hlavičce: ano máš prvavdu, ONI jsou zlí, ONI ti ubližují,... Proč ne, každý potřebujeme aspoň občas konejšit. Potíž je spíš v tom nezůstat. Chce to hodně odvahy a síly se tomu postavit: ano - mají ti zlí pravdu v tom a tom - neviděla jsem to a chci to změnit. Ano ten a ten mi ubližuje, ale já jsem mu to dovolila a teď se to pokusím změnit, ano mám takové a makové potíže, ale pokusím se s nimi něco udělat.

šamanka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Beppe
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 12.8. 2009
Příspěvky: 860

PříspěvekZaslal: po leden 11, 2010 12:53 pm    Předmět: Re: sebelítost... Citovat

hanulka napsal:
Ale k tématu sebelítost.Ráda bych se s Vámi podělila o svou zkušenost.Jeden čas jsem si myslela,že abych byla v "pořádku" musím být stále happy.To ale časem přestalo fungovat a já jsem byla stále vnitřně smutnější a stále víc jen předstírala,že jsem happy,až jsem se jednoho dne dostala do stavu,kdy to bouchlo...a to bych Vám přála vidět Laughing
Brečela jsem úplně nahlas,jak malý dítě...plakala jsem,štkala,z nosu mi tekl sopílek,matlala jsem si to kapesníčkem po obličeji,potom jsem bušila do polštáře a nadávala a bylo to tak děsný,že jsem se sama sobě musela začít smát.Naprosto hysterickým smíchem,kterej přecházel zpět do pláče...


Já si myslím, že když už ty emoce vznikají, tak je dobré nebo spíš skoro nutné nechat ty emoce občas proběhnout. Nejlépe někde v soukromí, kde se člověk může uvolnit a nemusí se stydět. Není potřeba držet to co nejdéle, protože pak se člověk zbytečně dostává do větší a větší deprese. Prostě občas upustit ventil. Jak to udělat aby ty negativní emoce vůbec nevznikaly resp. aby jich bylo co nejméně tak to je otázka na jinou diskuzi a na celoživotní snažení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Lendulka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 6.2. 2009
Příspěvky: 584

PříspěvekZaslal: út leden 12, 2010 12:33 am    Předmět: Re: x Citovat

samanka napsal:

Sebelítost mi připadá jako náš vnitřní chudáček. Když se něco semele, tak vyskočí a začne se svou litovací aktivitou: oni mě ublížili, oni mě nemají rádi, já jsem takový chudáček... A je velice lákavé se stáhnout, hladit chudáčka po hlavičce: ano máš prvavdu, ONI jsou zlí, ONI ti ubližují,...

šamanka


No jo, Mílo, ale když mě neubližujou žádní oni..........nemám to na koho svést!!! Wink

Moje vlna sebelítosti se na mě přivalila ve chvíli, kdy mi můj endokrinolog řekl, že se mi hladina hormonů zhoršila natolik, že si musím teď sama 2x týdně píchat injekce do břicha a ještě jednou za měsíc jezdit na injekce na Karlák, aby se mi neprodukovalo tolik růstového hormonu.
Moje sebelítost se na mě hrnula, protože jsem si říkala, že na sobě přece pracuju (dup dup Very Happy Very Happy Idea ) a přece jsem ochotná uznat, proč mě postihlo, co mě postihlo. (Akromegálie)
Že jsem byla člověk, cituji: u něhož touha přizpůsobit svět svému mínění je tak silná a (ač byl okolnostmi varovaný) nezvratná, že její zhmotnění vyvolá nádor hypofýzy, který negativně ovlivní její činnost a růst tělesných partií. ( z knihy Co nám tělo říká - M. Hrabica)

To všechno vím, pracuju na sobě a přesto mě to koplo takhle zpátky.
Takže jsem se posebeliťánkovala, pobrečela si a zažbrblala si něco pod fousama a jedu dál. Nenechám se udolat. Toužím po plném zdraví, toužím po tom, abych mohla jako žena v produktivním věku být opravdu produktivní. Modlím se za to každý den.
Dneska už taky vím, že každou nemocí na sebe člověk upozorňuje svoje okolí a tak trochu je tím může i vydírat, ale to já už fakt nepotřebuju, ani nemám koho ohromovat svýma chorobama.

Takže tak. Hledám odpovědi na moje otázky a věřím, že vše se děje pro moje nejvyšší dobro, byť tomu někdy opravdu nerozumím........... Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Lendulka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 6.2. 2009
Příspěvky: 584

PříspěvekZaslal: út leden 12, 2010 12:34 am    Předmět: Re: sebelítost... Citovat

hanulka napsal:


A Tobě Lendulko přeji,ať máš důvodů k lítosti co nejméně a pokud T i můžu poradit...až přijdou,chvíli si je ponechej,pomazlinkej se s nimi,poděkuj jim a nech je s láskou v srdci odejít.Co měli to Ti daly a už je dál nepotřebuješ. Přeji hodně štěstí!!!!!! Pá Hanka



Hanulko, děkuju ti........... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
samanka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2002
Příspěvky: 3733

PříspěvekZaslal: út leden 12, 2010 5:51 am    Předmět: x Citovat

Lendulka: ano, těch variant, proč jsem chudáček je vícero i svět může být nespravedlivý a já jsem chudáček sáma o sobě, protože navzdory mé snaze se mi nic nedaří, nic nevím, nic neznám, nic neumím atd. Přesně jak jsi psala - zrovna včera se mi to tak nějak hezky večer sešlo, takže jsme si s mým chudáčkem hezky užili litováníčka.
Ale proc ne - nemůžeme být pořád jen silní a stateční. Nebo možná nás ty slabosti zase zvednou, abychom mohli pokračovat a máme tu dvojí volbu zůstat nebo něco dělat.

S tím "pořád něco dělám a stejně". Teď pár dní se potkávám s tématem, kdy je potřeba a čas přestat něco dělat a začít spíš rozvíjet. Spousta z nás v jendom kuse investuje do novinek: knih, kurzů atd. a pořád máme pocit, že ještě nám v knihovně a ve vzdělání něco chybí. Což je sice pravda, ale pak, pro samé novinky, není moc času na rozvíjení. Všechno je čím dál dražší a času je pořád míň. Neříkám, že není potřeba jít dál, ale taky není špatné si udělat čas na pauzu, čas investovat do sebe ve smyslu relaxu a vstřebání, hraní si s tím co mám. Nabídka je tak obrovská a pcoit, že ještě, ještě mi něco chybí v knihovně nebo ještě bych se mohla znovu a znovu uskrovnit a dopřát si tenhle pekelně drahý kurz a potom další, honí nejen mě, ale jak tak slyším svoje známé, tak v tom nejsem sama. Jakoby pocit duchovní nedostatečnosti nebo komerčního způsobu naruby: supermarkety víc jídla, víc požitků, druhá mince víc "duchovna", víc energií, víc kurzů, víc zážitků (boj za to, co je dost a co je málo povolených psychotropních látek).

To už jsem se dostala jinam.

šamanka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Zbultran
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 21.9. 2004
Příspěvky: 2051

PříspěvekZaslal: út leden 12, 2010 9:57 am    Předmět: Re: x Citovat

samanka napsal:
Jakoby pocit duchovní nedostatečnosti nebo komerčního způsobu naruby: supermarkety víc jídla, víc požitků, druhá mince víc "duchovna", víc energií, víc kurzů, víc zážitků.


Samanko, myslim si, ze jsi na to kapla. Vice knizek, vice studia, vice kursu, vice druhu zasveceni do vice druhu energii.

Vzdyt to neni komercni zpusob na ruby, je to "duchovni konzum". Je to normalni marketing, soupereni o financni zdroje, soupereni o penize. A kdyz uz si nekdo nechce koupit nove DVD nebo dalsi sunku, koupi si treba duchovni knizku o tom, jak nebyt zavisly na komerci Very Happy

Ostatne, Samanko, ty to vis Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
clovek
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 10.2. 2009
Příspěvky: 373

PříspěvekZaslal: út leden 12, 2010 1:55 pm    Předmět: Citovat

Ahoj.Souhlas se všemi.Jen mne tak napadlo.I budha odešel z lesa od asketů a vrátil se mezi lidi.Pravda je v tom,že i my se musíme vrátit k přirozenosti duše.Nechtít se předělat nebo být jako někdo proti naší přirozenosti.Když to nejsem já,je mi to proti srsti, tak to neudělám.
A je úplně jedno,jestli budu vagabund,nebo světec.Kdo ví,co mám být.Vratme se k sobě.Když mám velkou potřebu něco udělat,pak to udělám... Bůh se mnou...Kolika lidem ještě za den podávám svůj názor na zlatém podnosu...chtěl bych se naučit poslouchat ..a.. mlčet...Šaman
PS: Samozřejmně to platí i o tomto fůru.Dělám to pro své uspokojení a víru,že to možná má někdo číst.I zde svádím osobní boj.Ano či ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Zbultran
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 21.9. 2004
Příspěvky: 2051

PříspěvekZaslal: út leden 12, 2010 3:08 pm    Předmět: Citovat

clovek napsal:
Když mám velkou potřebu něco udělat,pak to udělám... Bůh se mnou...Kolika lidem ještě za den podávám svůj názor na zlatém podnosu...chtěl bych se naučit poslouchat ..a.. mlčet...Šaman
PS: Samozřejmně to platí i o tomto fůru.Dělám to pro své uspokojení a víru,že to možná má někdo číst.I zde svádím osobní boj.Ano či ne.


Very Happy Tak to asi máme každý tady Very Happy

Jen už mi teď stačí napsat ten svůj názor, ale nějak mi přijde zbytečné za něj "bojovat". Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
hanulka
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel


Registrace: 10.1. 2010
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: út leden 12, 2010 8:17 pm    Předmět: Re: sebelítost... Citovat

Hanulko, děkuju ti........... Very Happy[/quote]




Není zač,jen jsem Ti chtěla říct,že v tom nejsi sama.... i já díky!Hezký večer Leni
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Duchovno všeobecně Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
phpBB port v2.0.7 based on Tom Nitzschner's phpbb2.0.6 upgraded to phpBB 2.0.7 standalone was developed and tested by:
ChatServ, mikem,
and Paul Laudanski (aka Zhen-Xjell).

Version 2.0.7 by Nuke Cops © 2004 http://www.nukecops.com




Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.13 sekund