Fórum - Zobrazit téma - ILUZE SVOBODNÉ VŮLE - Reikiwebík

Vítej človíčku na Reikiwebík!
  Vítej   Anonyme

     Menu
· Domů
· akce
· Akce_Reiki
· Archív článků
· Diskuzní fórum
· Hledání
· Ke stažení
· Témata článků
· Top 10
· Kalendář akcí

· Reiki Seznam
· Reiki kluby
· Kalendář Reiki kurzů


· ReikiWeb - starý 1
· ReikiWeb - starý 2

     Návštěvnost

Statistiky pro Reikiwebík


Diskuzní fórum

Reikiwebík :: Zobrazit téma - ILUZE SVOBODNÉ VŮLE
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   Osobní nastaveníOsobní nastavení   PřihlášeníPřihlášení 

ILUZE SVOBODNÉ VŮLE
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Duchovno všeobecně
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: st květen 18, 2016 9:10 am    Předmět: Re: x Citovat

Zbultran napsal:

Přesto si myslím, že je třeba se lidem, "co ještě nemají vyvinuté svědomí, avšak májí k tomu svoje pohnutky, nad kterými nám většinou může, jak se říká, zůstat rozum stát, ale oni tak činí, a jaksi si nemohou pomoci" postavit a třeba i za použití násilí.

Vždy budeme dělat to, co považujeme za nejlepší udělat Zbultrane.
A někdy se dokonce přihodí to, čemu se říká duchapřítomnost, a pak jsme čistým nástrojem Všehomíra, který udělá přesně to, co je v dané situaci tím řešením nejšťastnějším.

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: st květen 18, 2016 9:12 am    Předmět: Re: x Citovat

dominika napsal:

Tooro, co jsou to podle tebe zé skutky a co dobré skutky? A říká ti něco "konání bez konání"?

Dominko vidíš nějaký rozdíl mezi způsobem tvojí diskuse a tím jak diskutuje Zbultran?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Beppe
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 12.8. 2009
Příspěvky: 860

PříspěvekZaslal: st květen 18, 2016 4:00 pm    Předmět: Citovat

Zbultran: Dobře víš, že mě zajímá zejména náboženské blouznění a jeho neobhajitelnost. A zde jsem tě takříkajíc nachytal na hruškách Smile Pořád doufám, že se z toho časem zcela dostaneš, tak jako jsi se dostal z toho nejhoršího - což jsi zde již v minulosti popisoval. Pokud by tvoje svobodná vůle měla zůstat pod knutou náboženských bludů, tak by to byla škoda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
dominika
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 30.6. 2013
Příspěvky: 685

PříspěvekZaslal: st květen 18, 2016 7:34 pm    Předmět: Re: x Citovat

toora napsal:
dominika napsal:

Tooro, co jsou to podle tebe zé skutky a co dobré skutky? A říká ti něco "konání bez konání"?

Dominko vidíš nějaký rozdíl mezi způsobem tvojí diskuse a tím jak diskutuje Zbultran?


samozřejmě... každý jsme originál a každý komunikujeme(projevujeme se maličko jinak než kdokoli druhý)

Taktéž vidím, že jsi moji otázku ignorovala a položila jsi svoji..

Tedy zpět ke skutkům...
Co je to dobrý skutek a co zlý podle tebe?

Podle mě lze jakékoli konání vyhodnotit pouze subjektivně a je potřeba počítat s tím, že co já považuju za zlý skutek, bude zcela jistě někdo jiný považovat za skutek dobrý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: st květen 18, 2016 10:20 pm    Předmět: Re: x Citovat

dominika napsal:

Tedy zpět ke skutkům...
Co je to dobrý skutek a co zlý podle tebe?.

Záleží na tom, odkud se na to díváš.
Z hlediska nadosobního tady nejsou žádné dobré ani zlé skutky, žádní viníci a jejich oběti, ale pouze jeden jeden jediný sled příčin a následků.


Citace:
Podle mě lze jakékoli konání vyhodnotit pouze subjektivně a je potřeba počítat s tím, že co já považuju za zlý skutek, bude zcela jistě někdo jiný považovat za skutek dobrý.

Ano, a tak to také je.
A pokud se budu na toto dívat z hlediska osoby, potom, dle mého, je zlým skutkem to, co někdo koná pro svůj vlastní prospěch (ať už hmotný, či jiný), a zároveň tím ubližuje někomu jinému. Toto může činit nevědomky, či s tím, že si uvědomuje, že tím, co dělá, může někomu uškodit, leč svědomí ani soucítění nejsou dosud vyvinuty tak, aby toto již nečinil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
dominika
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 30.6. 2013
Příspěvky: 685

PříspěvekZaslal: čt květen 19, 2016 4:43 am    Předmět: Re: x Citovat

toora napsal:
dominika napsal:

Tedy zpět ke skutkům...
Co je to dobrý skutek a co zlý podle tebe?.

Záleží na tom, odkud se na to díváš.
Z hlediska nadosobního tady nejsou žádné dobré ani zlé skutky, žádní viníci a jejich oběti, ale pouze jeden jeden jediný sled příčin a následků.



ano
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
dominika
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 30.6. 2013
Příspěvky: 685

PříspěvekZaslal: čt květen 19, 2016 5:07 am    Předmět: Re: x Citovat

toora napsal:
[
A pokud se budu na toto dívat z hlediska osoby, potom, dle mého, je zlým skutkem to, co někdo koná pro svůj vlastní prospěch (ať už hmotný, či jiný), a zároveň tím ubližuje někomu jinému. Toto může činit nevědomky, či s tím, že si uvědomuje, že tím, co dělá, může někomu uškodit, leč svědomí ani soucítění nejsou dosud vyvinuty tak, aby toto již nečinil.


No, jednání ve svůj vlastní prospěch...a soucit.. Co je to soucit? Když konám jako osoba, pod vlivem soucitu s druhým, přesto můj čin mnoho lidí ohodnotí jako zlý skutek.... Velmi viditelným příkladem je Ježíš se svým konáním...... Tedy soucit podle mě také nebrat.... Láskyplné ke všemu a všem mi vychází jedině ne konání
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Zbultran
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 21.9. 2004
Příspěvky: 2051

PříspěvekZaslal: čt květen 19, 2016 8:12 am    Předmět: Citovat

Beppe napsal:
Zbultran: Dobře víš, že mě zajímá zejména náboženské blouznění a jeho neobhajitelnost. A zde jsem tě takříkajíc nachytal na hruškách Smile Pořád doufám, že se z toho časem zcela dostaneš, tak jako jsi se dostal z toho nejhoršího - což jsi zde již v minulosti popisoval. Pokud by tvoje svobodná vůle měla zůstat pod knutou náboženských bludů, tak by to byla škoda.


No takhle se nikam nedostanem.

Nemáš někdy pocit, že mě urážíš? Já jo.

Nechápu, kde se v tobě bere to přesvědčení o vlastní neomylnosti a pravdě.


Naposledy upravil Zbultran dne čt květen 19, 2016 8:27 am, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Zbultran
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 21.9. 2004
Příspěvky: 2051

PříspěvekZaslal: čt květen 19, 2016 8:27 am    Předmět: Re: x Citovat

dominika napsal:
toora napsal:
[
A pokud se budu na toto dívat z hlediska osoby, potom, dle mého, je zlým skutkem to, co někdo koná pro svůj vlastní prospěch (ať už hmotný, či jiný), a zároveň tím ubližuje někomu jinému. Toto může činit nevědomky, či s tím, že si uvědomuje, že tím, co dělá, může někomu uškodit, leč svědomí ani soucítění nejsou dosud vyvinuty tak, aby toto již nečinil.


No, jednání ve svůj vlastní prospěch...a soucit.. Co je to soucit? Když konám jako osoba, pod vlivem soucitu s druhým, přesto můj čin mnoho lidí ohodnotí jako zlý skutek.... Velmi viditelným příkladem je Ježíš se svým konáním...... Tedy soucit podle mě také nebrat.... Láskyplné ke všemu a všem mi vychází jedině ne konání


Abych to pochopil i já, zeptám se za pomocí příkladu:

Berme hypotetickou situaci, kdy se dostanu někam, kde se právě člen IS chystá někomu uříznout hlavu a já mám možnost mu v tom zabránit. Třeba tak, že ho zastřelím.

Z hlediska tady nastíněných subjektivních pravd, on má pravdu, protože v Koránu píší, že ten kdo odmítne konvertovat musí být zabit mečem.

Já bych měl také svou pravdu, ale musel bych použít násilí, nejspíše i někoho zbavit života.

Podle tebe je nejlepší ne čin, tedy jestli to chápu správně, nedělat nic. Ale neudělání ničeno, není vždy neutrální, protože jsem nezabránil špatnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: čt květen 19, 2016 9:38 am    Předmět: Re: x Citovat

dominika napsal:
Co je to soucit?

Soucit a soucítění není tak úplně totéž, ale na vysvětlenou popíšu,
jak to já osobně vnímám, tj. tenhle rozdíl mezi pojmy soucítění-soucit-lítost (litování).

Lítost, tedy je mi někoho líto...lítost je vnímání mé, či něčí bolestné příhody jako jakousi nepatřičnost, bezpráví, nespravedlnost, a nejsem ve fázi, kdy bych toto mohla vidět jako následek nějakého minulého skutku, platbu za něco z minulosti, přirozený běh.

Soucit vnímám jako např. výsledek dobré mravní a morální výchovy v rodině, kde se kladlo důraz na skutečné hodnoty, úcta ke starším lidem, pomoc člověku v ocitnuvšímu se v nouzi, atd. Avšak i v při takovéto výchově nemusí k tomuto uvědomování dojít, neb jedna rodina, více dětí, každý má jiné dispozice, pro něco je u někoho půda úrodnější, u někoho úhor nezoraný....

Soucítění je něco, co se prohlubuje zakoušením, utrpením, životem, vtělení od vtělení, a buď probuzené je, nebo dosud není. Vidíš někoho trpět a ta jeho bolest tebou projde, a prostě sama v tu chvíli cítíš, jak ten člověk trpí, i když my se zrovna v tu máme jako v bavlnce a nic se nám neděje. Jsme tomu člověku také nápomocni jak je to možné, ale už tam není žádné litování, tj. lítost nad ním a jeho osudem.

Tak takhle to aspoň vnímám já...
Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Beppe
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 12.8. 2009
Příspěvky: 860

PříspěvekZaslal: čt květen 19, 2016 1:42 pm    Předmět: Citovat

Zbultran napsal:
No takhle se nikam nedostanem.

Nemáš někdy pocit, že mě urážíš? Já jo.

Nechápu, kde se v tobě bere to přesvědčení o vlastní neomylnosti a pravdě.


Nemám takový pocit. Jen navazuji na to co jsi zde popisoval ty sám, když si se přiznal to, jak jsi v minulosti propadnul sektářskému vnímání světa. Ty jsi tvrdil, že jsi se z toho dostal, mě podle tvých příspěvků připadá, že ses z toho dostal tak napůl. To je jasně patrné i z toho blouznivého příspěvku na kterým jsem poukázal, který porušuje všechny myslitelné zásady logického argumentu a je jak vystřižený z nějáké učebnice sektářského blouznění. Čím dřív si to přiznáš, tím lépe pro tebe. Tvoje iluze svobodného ducha bude i nadále jen iluzí, dokud si nepřiznáš, že jsi stále pod vlivem náboženského výplachu mozku. Já ti přeji, abys k tomu došel, protože je to škoda vidět, jak jinak zjevně inteligentní člověk blábolí nesmysly pod vlivem nějáké ideologie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
dominika
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 30.6. 2013
Příspěvky: 685

PříspěvekZaslal: čt květen 19, 2016 4:05 pm    Předmět: Re: x Citovat

Zbultran napsal:
dominika napsal:
toora napsal:
[
A pokud se budu na toto dívat z hlediska osoby, potom, dle mého, je zlým skutkem to, co někdo koná pro svůj vlastní prospěch (ať už hmotný, či jiný), a zároveň tím ubližuje někomu jinému. Toto může činit nevědomky, či s tím, že si uvědomuje, že tím, co dělá, může někomu uškodit, leč svědomí ani soucítění nejsou dosud vyvinuty tak, aby toto již nečinil.


No, jednání ve svůj vlastní prospěch...a soucit.. Co je to soucit? Když konám jako osoba, pod vlivem soucitu s druhým, přesto můj čin mnoho lidí ohodnotí jako zlý skutek.... Velmi viditelným příkladem je Ježíš se svým konáním...... Tedy soucit podle mě také nebrat.... Láskyplné ke všemu a všem mi vychází jedině ne konání


Abych to pochopil i já, zeptám se za pomocí příkladu:

Berme hypotetickou situaci, kdy se dostanu někam, kde se právě člen IS chystá někomu uříznout hlavu a já mám možnost mu v tom zabránit. Třeba tak, že ho zastřelím.

Z hlediska tady nastíněných subjektivních pravd, on má pravdu, protože v Koránu píší, že ten kdo odmítne konvertovat musí být zabit mečem.

Já bych měl také svou pravdu, ale musel bych použít násilí, nejspíše i někoho zbavit života.

Podle tebe je nejlepší ne čin, tedy jestli to chápu správně, nedělat nic. Ale neudělání ničeno, není vždy neutrální, protože jsem nezabránil špatnosti.


no, to , že je to špatnost jsi rozhodl ty /podle svého nastavení, uznávaných morálních hodnot atd.../ ... Jestli zareaguješ tím, že násilníka zabiješ, možná budeš pak do konce života pociťovat vinu, že jsi ho zabil. Možná budeš na sebe hrdý, nevím...
Jestli násilníka necháš, aby ublížil své oběti, budeš třeba do konce života litovat, žes nezasáhnul....
To je dost blbá situace.... A nezávidím Ti, jestli jsi někdy před takovým rozhodováním stál....

Možná k té situaci ale nikdy nedojde, i když zřejmě budeš muset činit jiná rozhodování
Ale ať rozhodneš jakkoli, vždycky to pro někoho bude dobrý čin a pro jinýho zlý čin... A ty zůstaneš aktérem, ke kterému se vyslaná energie vrátí....

Takže řešením by mohlo být nezasahování, bez pocitu viny... Nechat svět a jeho stvoření, ať konají, jak chtějí...

A z praxe Smile. Nemůžu absolutně odhadnout, jak bych se zachovala v nastíněné situaci. Zřejmě bych zareagovala naprosto impulzivně a nečekaně Smile, jak tak o sobě vím... (Většinou v reálných situacích reaguju jinak, než jak bych si nacvičila v klidu...)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
moi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 6.10. 2011
Příspěvky: 559

PříspěvekZaslal: čt květen 19, 2016 4:07 pm    Předmět: Re: Ilúzia slobodnej vôle(?) Citovat

toora napsal:
dominika napsal:
Co je to soucit?


Soucit a soucítění není tak úplně totéž, ale na vysvětlenou...

Soucítění je něco, co se prohlubuje zakoušením, utrpením, životem, vtělení od vtělení, a buď probuzené je, nebo dosud...

Tak takhle to aspoň vnímám já... Smile


Toora,

máš na mysli EQ/emocionálny quocient a SQ/sociálny quocient? Cool

Alebo *súcit* ako *Karunu* v plnom zmysle? (Tú, ktorá lieči.) Embarassed
(...Nie ľútosť alebo sebaľútosť závislých!)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
dominika
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 30.6. 2013
Příspěvky: 685

PříspěvekZaslal: čt květen 19, 2016 4:28 pm    Předmět: Re: x Citovat

toora napsal:

Soucítění je něco, co se prohlubuje zakoušením, utrpením, životem, vtělení od vtělení, a buď probuzené je, nebo dosud není. Vidíš někoho trpět a ta jeho bolest tebou projde, a prostě sama v tu chvíli cítíš, jak ten člověk trpí, i když my se zrovna v tu máme jako v bavlnce a nic se nám neděje. Jsme tomu člověku také nápomocni jak je to možné, ale už tam není žádné litování, tj. lítost nad ním a jeho osudem.

Tak takhle to aspoň vnímám já...
Smile



víš, nejsem si jistá, že člověk dokáže poznat, jak kdokoli jiný trpí... Spíš si myslím, že pokud se domnívám, že někdo druhý trpí a vzbuzuje ve mně soucit, nejspíš do něho zrcadlím sama sebe a svoje prožité utrpení.... A snaha o to, aby mu bylo dobře a touha být mu nápomocna je jen moje nedostatečné poznání a rozhled.... A podlehnout takové touze a konat v tomto duchu je podle mě příznak spasitelského komplexu...

I v případě, že ve mně někdo vzbudí soucit, viděla bych vlastní nekonání jako optimální energetický "čin" - wu wei... V tom zastavení se rozvířená vlna soucitu zase uklidní a na povrch může vyplout to, co pod vlivem soucitu nebylo vidět...

Líbí se mi k tomu citát : „Čistota a klid uvádějí do pořádku všechno pod nebem.““
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: čt květen 19, 2016 4:29 pm    Předmět: Re: Ilúzia slobodnej vôle(?) Citovat

Ahoj Moi.

Vidím to zhruba takto:

EQ a SQ se v procesu zrozování přirozeně prohubuje bez vědomého nazírání mysli a kauzality.

Zatímco Karuná, Bodhičitta, Upekkhá, Mettá a Muditá jsou prohlubovány vědomě.

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Duchovno všeobecně Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
phpBB port v2.0.7 based on Tom Nitzschner's phpbb2.0.6 upgraded to phpBB 2.0.7 standalone was developed and tested by:
ChatServ, mikem,
and Paul Laudanski (aka Zhen-Xjell).

Version 2.0.7 by Nuke Cops © 2004 http://www.nukecops.com




Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.14 sekund