Fórum - Zobrazit téma - Emoční rovnice - Reikiwebík

Vítej človíčku na Reikiwebík!
  Vítej   Anonyme

     Menu
· Domů
· akce
· Akce_Reiki
· Archív článků
· Diskuzní fórum
· Hledání
· Ke stažení
· Témata článků
· Top 10
· Kalendář akcí

· Reiki Seznam
· Reiki kluby
· Kalendář Reiki kurzů


· ReikiWeb - starý 1
· ReikiWeb - starý 2

     Návštěvnost

Statistiky pro Reikiwebík


Diskuzní fórum

Reikiwebík :: Zobrazit téma - Emoční rovnice
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   Osobní nastaveníOsobní nastavení   PřihlášeníPřihlášení 

Emoční rovnice
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Pelmel
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
blankas
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 27.9. 2002
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: út říjen 20, 2015 1:53 pm    Předmět: Re: x Citovat

samanka napsal:
Jen si říkat, jak se to často dělá: jsem šikulka, jsem šikulka, jsem šikulka, moc nefunguje......

Moje zkušenost z pozitivní myšlení a afirmací, s mantrami: posunulo mě to, splnilo svoji úlohu, velké +. Postupem času jsem si všimla, že co jsem vyhodila dveřmi, to mi vlezlo zpět okny Shocked

toora napsal:

Jediné co opravdu transformuje je vědomí, a v první řadě uvědomování si jakéhokoli nepříjemného pocitu, protože ten má vždy původ v našem podvědomí, a pozorovat ho, jen ho pozorovat, a mít stále na zřeteli, že cokoli se v těle děje, tak je jen a jen program hmoty (nikoli ducha). Je to pouze a jen hmota, co má na sobě nějaké svoje programy.
Smile

Pro mě bylo důležité najít svoji odvahu VŠIMNOUT si právě toho „nepohodlného, nepříjemného, zraňujícího ve mně“. Zaměřit se na to.

Vědomě zesílit-otočit knoflíkem na hlasitý příjem toho „auau“ nebo „bububu“ co CÍTÍM v sobě/jít do toho i když se mi do toho ale vůbec nechce.
Zesílením-zaměřením se na to, se začne dít uvolňování, až mi jde nechat to jít, větičky mi pomáhaly a pomáhají avšak nejsou vůbec to podstatné, důležitá je změna-proces na pocitové úrovni.
Určitě se to časem zase nějak promění, teď to mám takhle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: út říjen 20, 2015 2:06 pm    Předmět: Re: x Citovat

samanka napsal:

u mě obvykle se sunnyim ohrnujete nos je to, že já se dost věnuju tomu,
v čem žijeme, tedy ve hmotě a z ní často vycházím směrem k duši
nebo duchu či jak se to pojmenuje.


Trochu mne Mílo mrzí, že jsi to takto pochopila, protože u mne to tak rozhodně není, ale ani nevím, z čeho konkr. mohl tento tvůj dojem vzniknout.
To, čím můžeme pracovat je pouze tělo, zabývala jsem se vždy především tím skutečně možným a poznatelným, a nějaká superduchovničina mne nezajímá. Buddhova nauka je práce s tělem a myslí, a mistři, co byli zaměřeni především na vědomý pohyb (a možné pochopení z toho plynoucí), tu také jsou a byli například takový Osho a Gurdžief.

V podstatě je jedno, jakým způsobem roste uvědomování si sama sebe, žití v přítomnosti, potažmo přesně tomu úměrná, skutečná transformace, a nejde to jinak nežli přes tělo (tento psychosomatický aparát), natož bez něj. Smile

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
moi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 6.10. 2011
Příspěvky: 559

PříspěvekZaslal: út říjen 20, 2015 3:44 pm    Předmět: Re:Emočné rovnice Citovat

toora napsal:
V podstatě je jedno, jakým způsobem roste uvědomování si sama sebe, žití v přítomnosti, potažmo přesně tomu úměrná, skutečná transformace, a nejde to jinak nežli přes tělo (tento psychosomatický aparát), natož bez něj. Smile


Toora,

Arrow"nadobúdam dojem, že sa v tomto úplne zhodneme"...Embarassed

Zaujímavá konštelácia, rezonancia až súzvuk a harmónia, však?Rolling Eyes

Ak to prežívam ako príjemné a uspokojuje to moje ašpirácie a ambície... a dosahujem pritom aj praktickú realizáciu seba-samého, je to potom, takpovediac, zjednotenie sa v *samádhí Ducha* s vlastnou podstatou.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: út říjen 20, 2015 4:36 pm    Předmět: Re: x Citovat

blankas napsal:

Zesílením-zaměřením se na to, se začne dít uvolňování, až mi jde nechat to jít, větičky mi pomáhaly a pomáhají avšak nejsou vůbec to podstatné, důležitá je změna-proces na pocitové úrovni.
Určitě se to časem zase nějak promění, teď to mám takhle.


Prima. Smile
Pokud Blanko dnes určité, sobě si podobné (vypjaté, nepříjemné), situace prožíváš jinak nežli jsi je prožívala dříve, potom muselo dojít odstranění jistých bloků v podvědomí, jakože tedy opravdu to takto funguje.
Nevím, zda jsem to sem už kdysi nedávala, myslím, že ano, ale když tak to jen připomenu na samostatném vlákně, výpisky z Pemy Chondron, neb jsou přesně o tomto principu.

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Evik
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2007
Příspěvky: 1845

PříspěvekZaslal: út říjen 20, 2015 9:35 pm    Předmět: Re: x Citovat

toora napsal:
Evik napsal:
Zkrátka je to o tom, vybudovat si sebevědomí a sebedůvěru. Věřit sama sobě.

Ahoj Evičko.

Mohu se zeptat na něco? Pokud ano, potom tedyx, jak se důvěra k sobě samotné projevuje ve tvém přijímání veškerých situací ve tvém životě? Konkrétně všeho toho bolestivého?

Smile


Ahoj Tooro,

projevuje se to tím, že jsem sama sebou. Pokud vím, kdo jsem, nebo kým jsem, tak těch bolestivých (zraňujících) situací už tolik nechodí.

Proto je důležité sebevědomí a sebedůvěru stále posilovat, protože neznamená, když ji máme, že ji budeme mít navěky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: út říjen 20, 2015 10:02 pm    Předmět: Citovat

Díky Evi za odpověď.

Ptám se na to protože důvěra v sebe, coby osobu, má pro mne poněkud vrtkavý charakter. A to, co určuje moje prožívání (být v klidu, radostivosti, sama se sebou a světem v harmonii) je blíže k důvěře v to, že cokoliv se děje, je v naprostém pořádku, ať už je to cokoliv, tj. když mi zrovna třeba není dobře na těle, či na duchu, nebo v něčem neprospívám atd. atd...

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
samanka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2002
Příspěvky: 3733

PříspěvekZaslal: čt květen 12, 2016 1:01 pm    Předmět: x Citovat

Některé problémy mi připadají jako plevel: člověk vytrhne onu viditelnou část rostliny a je spokojený, jak má splněno. Jenže v zemi zůstala ještě spousta životaschopných kořínků, ze kterých časem vybují totéž jen
na jiném místě a v nové rostlince...

Speciálně finance jsou zvláštní téma. Kdo by nechtěl mít finanční klid? Ať už je suma, k tomu potřebná, jakákoliv. Výbornou historku na toto téma vyprávěl o jednom ze svých seminářů na finanční téma Andy Winson.
Jedna z účastnic vyprávěla, že jako jeden z bloků k získávání dostatku
peněz má klasické: "Na peníze se člověk musí pořádně nadřít, nikdy to
nemůže jít snadno nebo rychle". Možná taky někdo máte z domu podobný vzorec.
A o přestávce, když se vrátila ke své židli, leželo tam 5 EUR s lístečkem:
"Peníze snadno a rychle" Laughing
Jak věci někdy fungují! Laughing

Šťastní ti, kteří mají otázku financí vyřešenou, my ostatní si zatím musíme klást otázky a hledat odpovědi - PROČ.
My ženy máme ještě navíc velmi těžké zkoušky, stojí v obchodě
před neuvěřitelně senzačními botičkami v pořadí dvacátými, s otázkou:
opravdu je potřebuji? A budu je skutečně nosit?

Laughing Laughing Laughing

šamanka Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
samanka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2002
Příspěvky: 3733

PříspěvekZaslal: po květen 30, 2016 2:42 pm    Předmět: x Citovat

V rodinách se řeší hlavně vztahy rodiče versus děti, ale stejně zajímavá je rovina sourozenecká, kdy jeden z nich na sebe strhává maximum pozornosti. Ať už z důvodu nemoci, postižení, pohlaví, povahy apod. Znám rodiny s dítětem po nehodě, nemocným nebo malým tvrdohlavým andílkem, který neustále šikanuje matku i bratra a nic na něj neplatí.
Prostě je tu zaděláno na spoustu témat nejen kolem vlastní hodnoty:
- nemá mě nikdo rád,
- rodiče na mě nemají čas,
- jsem vždycky až na druhém místě,
- nikdo mě neposlouchá,
- nikomu na mě nezáleží,
- ať dělám cokoliv, pochvala stejně nepřijde,
- svět je nespravedlivý,
- nikdo mě nerespektuje,
- jsem pro rodinu přítěží ...

Je velice těžké brát na sourozence stejný metr v každém případě. Ovšem v těch vyhrocenějších je to přímo umění a chápu, že se velice těžko realizuje. Ještě že je tu pak pomoc psychologická klasická či alternativní, protože i sourozenec (přeneseně i přes rodiče), nám může v budoucím životě, byť i nechtěně, dost nadrobit. Crying or Very sad

šamanka Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
samanka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2002
Příspěvky: 3733

PříspěvekZaslal: pá červen 03, 2016 9:36 pm    Předmět: x Citovat

Udělala jsem velice zajímavou zkušenost. Občas se účastním nějakého sebevzdělávacího programu. A jeden z opravdu "hustých" úkolů bylo požádat desítku různorodých známých, jak na ně působíme v pozitivním
a negativním smyslu, 5 plus a 5 mínus. Můžeme to nazvat dojem, silné stránky, prostě jakkoliv. Je to cvičení pro odvážné nátury, které se nebojí zeptat, protože se můžou dozvědět věci, o kterých zatím neměli ani tušení.

Ovšem výsledek stojí za to. A můžete s tím pracovat dál, pokud to budete brát jako příležitost nikoliv jako urážku. Každý člověk má o sobě, svém působení na ostatní nebo jednání v situacích určitý názor, který vůbec nemusí okolí sdílet.

Chce to hodně upřímnosti a přátel. A odvahy. Odměna je k nezaplacení!
Wink

šamanka Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Evik
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2007
Příspěvky: 1845

PříspěvekZaslal: so červen 04, 2016 9:13 am    Předmět: Re: x Citovat

samanka napsal:
V rodinách se řeší hlavně vztahy rodiče versus děti, ale stejně zajímavá je rovina sourozenecká, kdy jeden z nich na sebe strhává maximum pozornosti. Ať už z důvodu nemoci, postižení, pohlaví, povahy apod. Znám rodiny s dítětem po nehodě, nemocným nebo malým tvrdohlavým andílkem, který neustále šikanuje matku i bratra a nic na něj neplatí.
Prostě je tu zaděláno na spoustu témat nejen kolem vlastní hodnoty:
- nemá mě nikdo rád,
- rodiče na mě nemají čas,
- jsem vždycky až na druhém místě,
- nikdo mě neposlouchá,
- nikomu na mě nezáleží,
- ať dělám cokoliv, pochvala stejně nepřijde,
- svět je nespravedlivý,
- nikdo mě nerespektuje,
- jsem pro rodinu přítěží ...

Je velice těžké brát na sourozence stejný metr v každém případě. Ovšem v těch vyhrocenějších je to přímo umění a chápu, že se velice těžko realizuje. Ještě že je tu pak pomoc psychologická klasická či alternativní, protože i sourozenec (přeneseně i přes rodiče), nám může v budoucím životě, byť i nechtěně, dost nadrobit. Crying or Very sad

šamanka Cool


Výchova dítěte ....

před pár dny jsem byla svědkem toho, jak dítě (můj vnuk - 4 roky) na nás zkouší, kam až může zajít. Bohužel, co mu neprošlo u nás, to mu projde u rodičů. On je středem, kolem kterého se vše točí. Navíc má ročního brášku.
Sama si uvědomuji, jaké jsme s manželem dělali chyby při výchově našich dětí. Nechci jim do toho kecat, ale nechci jen přihlížet. V pondělí si jdu vyzvednout knihu Sourozenci bez rivality. Určitě si ji přečtu já a budou ji u mě mít připravenou i Martínkovi rodiče.
https://www.kosmas.cz/knihy/145378/sourozenci-bez-rivality/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Zbultran
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 21.9. 2004
Příspěvky: 2051

PříspěvekZaslal: po červen 06, 2016 8:25 am    Předmět: Odpověď Citovat

Já bych o tom Martínkovým rodičům jednou řekl, přestože nejspíše nebudou poslouchat. Ale kdyby náhodou poslouchali, byla by škoda to nějak šetrně nesdělit. (Ale asi jsem naiva.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
harmonik
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 9.7. 2009
Příspěvky: 217

PříspěvekZaslal: po červen 06, 2016 4:21 pm    Předmět: Citovat

Ahoj, vychovávat vnoučka, jak nejlíp se umí. Vždyť- vnoučata- definičně vzato : jsou "darem za to, že jsme kdysik "nezahlušili" vlastní děti !!!" - /srandička/ Laughing .

Co dodáš malému tvorečku do tří let- z toho bude těžit celý další svůj život- pravil kdysi nějaký moudrý klasik.

No a já bych to třebas rozšířil ještě i o pár let dál.

Základ výchovy je opravdu důležitý / a málo si to lidé uvědomují/. To je to, co ten jedinec má a vlastní. Druhá věc je, jak v dalším období na jedince působí okolí. Jsem z dvojčat, dá se říct , že jsem měl stejnou výchovu jako můj bratr, přesto po desítkách letech a odloučení nechápu jeho myšlení, pohnutky, svět vůbec......

Člověk si vzpomene na seriál Jakuba Skláře a osud jeho kupy dětí, jak jeden byl komunista a druhý živnostník, jeden byl proti hitlerovcům a druhý s nima ....

Říkává se- dokud jsi s dotyčným nedědil, tak ho dokonale neznáš- no a pak se kolikrát člověk nestačí divit.

Člověku se vybaví pohádka o statečném rytíři a sedmihlavém draku. Kdyby ty hlavy táhly "za jeden provaz", neměl by sebemenší šanci. Ale že použil chytrost- hlavy se draku zamotaly- když každá chtěla něco jiného- měl to udatný rytíř vyhrané- bonus možná princeznu a kousek království.... Smile

Evi, na to máš, vnoučkovi dát i ze sebe to nejlepší pro jeho rozvoj / maluje?/.

Krásná je pohádka nebo příběh o muži, který sázel stromy. Je i na youtubku. Děti to hltaly a měly krásný večerníček.

Ať se daří !!!!!!

harmonik Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Evik
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2007
Příspěvky: 1845

PříspěvekZaslal: út červen 07, 2016 7:49 am    Předmět: Citovat

Ahoj Zbultrane a Harmoniku, těší mě váš zájem a odpovědí.

Věc se má tak, že můj roční a čtyřletý vnuk žijí v cizině, takže se vidíme asi 4x do roka na týden. Vypadá to, že si na kluka jenom stěžuji, ale on je úžasný, Je šikovný na ruce, zručný, o všechno se zajímá, hlavně o myslivost, zvířata....ano, také maluje, mluví dvoujazyčně...je zlatý.

Na druhou stranu dokáže být až zlý, třeba na brášku a i na dospělé. To mě zarazilo. Teď u nás byl sám na týden bez rodičů a bylo to všechno super, až na poslední chvíli před odjezdem. Prováděl lumpárnu a čím víc se na něj jeho prababička ( moje maminka) zlobila, tím víc to dělal, ve finále dobře věděl, že dělá něco špatně, ale šel a babičku uhodil. Já u toho nebyla, ale podobné situaci jsem byla už také svědkem. Vyřešila jsem to kdysi tak, že jsem mu dala jednu přes zadek, což se mi jevilo v tu chvíli jako nejlepší řešení. Ale u nich to tak nefunguje a možná to je škoda.

Uvědomila jsem si, že můj manžel byl na syna hodně přísný, myslím, že si k sobě moc vztah v dětství nenašli a syn teď dělá pravý opak toho, co sám zažíval, je až moc mírný. A nebo pohodlný...nechce být ten ,,špatný"...



Zbultrane, moje dcera si o tom s nimi už promluvila ( vezli Martina rodičům a zůstali pár dní na dovolené )

Tři vnuci a každý je úplně z jiného těsta. Mám je všechny moc ráda, o tom žádná Very Happy

S úžasem sledujeme, jak se prolínají fyzické, ale i povahové vlastnosti naše i našich předků....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Zbultran
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 21.9. 2004
Příspěvky: 2051

PříspěvekZaslal: st červen 08, 2016 8:30 am    Předmět: Pro Evika Citovat

Plácnutí přes zadeček dítěti jen prospěje. Obecně spíše platí, že lidé na západ od nás dávají dětem větší volnost. Někdy mi to přijde až k nevydržení, třeba v restauraci, ale třeba to není až tak špatně.

Jeden spolupracovník má dceru a protože se známe dlouho pamatuji si ji jako holčičku, kterou bych nejlépe nazval "nevychovaným spratkem". Inu volná výchova. Po dvou letech se úplně změnila na mladou slušně vychovanou dívku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Beppe
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 12.8. 2009
Příspěvky: 860

PříspěvekZaslal: st červen 08, 2016 2:02 pm    Předmět: Citovat

Evik napsal:
Uvědomila jsem si, že můj manžel byl na syna hodně přísný, myslím, že si k sobě moc vztah v dětství nenašli a syn teď dělá pravý opak toho, co sám zažíval, je až moc mírný. A nebo pohodlný...nechce být ten ,,špatný"...


Mě manželka vyčítá, že jsem na naše syny moc mírný a že nechci být ten špatný Smile Na mě nebyli rodiče přísní, ale zase mi chybělo přijetí. Proto to možná někdy s projevy náklonnosti až přeháním. Také mám odpor ke kladení požadavků na dítě, čeho má dosahovat, jak se učit atd. protože to jsem měl v dětství zakódováno jako podmínku přijetí a byl jsem tím stresován, protože byly ty podmínky pro mě nesplnitelné. Přesto nějáké ty základní hranice jsem dětem vždycky dával (podle manželky ale moc ne Smile ). Ovšem kdyby syn bouchnul babičku či prababičku, tak by na zadek jednoznačně dostal a byla by z toho velká "scéna". Nejde ani tak o tu fyzickou bolest, ale aby si uvědomil, že tohle je prostě daleko za hranicí.

Jak může nebo nemůže člověk zasahovat dětem do výchovy jejich dětí to je pro mě taky otázka nevyřešená. Osobně bych se asi alespoň pokusil říci jim svůj pohled a více na to netlačil. A když děti přijedou tak bych jel podle "svých" hranic. Prostě když jsi u nás, tak je to vocaď pocaď. I když je tam to dítě na týden a zpočátku to tak třeba nevypadá, tak si z toho může odnést výrazné poučení do života a jednou bude vzpomínat, že ho babička něčemu naučila, co u rodičů neměl.

Co se týče sourozenců, tak mám taky dva kluky. Když se narodil mladší, tak starší těžce nesl ztrátu pozice "středu Vesmíru", vynucoval si pozornost za každou cenu, mimo jiné právě tím, že překračoval všechny hranice, ale po pár měsících ho to přešlo. Trošku jsme mu vsugerovali, že ho má malý bráška rád (a on opravdu má) a přijal ho. V té souvislosti mě napadá, jestli u vás za tím vyváděním 4 letého vnuka není také přítomnost brášky a boj o pozornost ? ! Nezačal vyvádět náhodou právě ve chvíli, kdy bojoval s bratrem o pozornost rodičů ? Určitě by bylo žádoucí navést ho na to, že brácha není (jenom) konkurent, ale taky někdo, kdo ho má rád, pro koho je vzorem, kdo je mu blízký ......Je dobře, že čteš tu knihu. Tam určitě bude ještě řada dalších receptů jak se s tím vypořádat. Oni se budou pošťuchovat nejspíš stále a pořýád tak trochu bojovat o místo na slunci, ale jde o to, aby to nebyl jen ten boj, ale aby jim víc docházela i ta vzájemná láska a další kladné věci vyplývající ze sourozeneckého vztahu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Pelmel Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14  Další
Strana 12 z 14

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
phpBB port v2.0.7 based on Tom Nitzschner's phpbb2.0.6 upgraded to phpBB 2.0.7 standalone was developed and tested by:
ChatServ, mikem,
and Paul Laudanski (aka Zhen-Xjell).

Version 2.0.7 by Nuke Cops © 2004 http://www.nukecops.com




Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.14 sekund