Fórum - Zobrazit téma - klient vs terapeut - Reikiwebík

Vítej človíčku na Reikiwebík!
  Vítej   Anonyme

     Menu
· Domů
· akce
· Akce_Reiki
· Archív článků
· Diskuzní fórum
· Hledání
· Ke stažení
· Témata článků
· Top 10
· Kalendář akcí

· Reiki Seznam
· Reiki kluby
· Kalendář Reiki kurzů


· ReikiWeb - starý 1
· ReikiWeb - starý 2

     Návštěvnost

Statistiky pro Reikiwebík


Diskuzní fórum

Reikiwebík :: Zobrazit téma - klient vs terapeut
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   Osobní nastaveníOsobní nastavení   PřihlášeníPřihlášení 

klient vs terapeut
Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Vše ostatní, ale o Reiki
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Evik
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2007
Příspěvky: 1845

PříspěvekZaslal: st září 02, 2009 5:56 pm    Předmět: klient vs terapeut Citovat

Navazuji ještě na starý RW 2.
Je tam pojednáváno o tom, že pokud člověku není pomoženo, je chyba ,, cituji "

- v klientovi
- v terapeutovi
- v metodě
- jedná se o takový problém, na který nemůže metoda ani terapeut pomoci ani kdyby se rozkrájel.

S tím posledním moc nesouhlasím. Se vším se snad dá něco dělat.

Ale zajímalo by mě, jak se zachovat, když vidím, že ten člověk žije v jakési sebelítosti, že všichni jsou na něj zlí a on potom již nemá šanci s tím bojovat.
Není tedy potom pro toho člověka lepší být v roli ublíženého , aby si tím mohl ospravedlnit různé své neúspěchy a propady ?

Jak se zachovat, když se nedokáže nebo nechce otevřít ? Protože pak je veškerá pomoc marná...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Dzarmi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 30.3. 2006
Příspěvky: 1007

PříspěvekZaslal: st září 02, 2009 6:51 pm    Předmět: Citovat

Ahoj Eviku,
myslím si nejen já,že pokud se ,,klient'' nerozhodne vyléčit a své vyřešit,tak se opravdu můžeme stavět na hlavu horem dolem a nic.
Na semináři Vnitřní muž a žena nám bylo řečeno,že když někomu pomáháme,je důležité s danou osobou sladit záměr,protože člověk může stát pouze o pozornost a ne vyléčení či pomoc.

Též souzním s tím,že se k nám dostaví jen ti klienti,kterým můžeme pomoci,pokud chtějí.Máme pro jejich téma porozumění,většinou vlastní zkušenost,víme kudy kam,máme potřebnou znalost a dovednost.

To,že se dá se vším něco dělat bude asi pravda,ale to obsahuje dle mého nedělat právě vůbec nic a neztrácet svou energii na pomoc někde,kde o to není vlastně stáno.I to je čin v rámci situace a ten nejlepší.

Myslím,že sama dobře víš Eviku.

Zdravím tě Džarmí

Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
smart
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 17.5. 2008
Příspěvky: 402

PříspěvekZaslal: st září 02, 2009 7:30 pm    Předmět: Re: klient vs terapeut Citovat

Evik napsal:

- jedná se o takový problém, na který nemůže metoda ani terapeut pomoci ani kdyby se rozkrájel.

Myslím, že můžou být věci, které rozlousknout nejdou i při sebevětší snaze klienta a terapeuta. Například když douhodobě budu přehlížet drobné náznaky, může to eskalovat do již nevratného stavu. I přes pozdější pochopení a přijetí mohou zůstat nevratné následky. Když přijdu o ledvinu, tak už mi velmi pravděpodobně nová nenaroste atp.
Evik napsal:

Ale zajímalo by mě, jak se zachovat, když vidím, že ten člověk žije v jakési sebelítosti, že všichni jsou na něj zlí a on potom již nemá šanci s tím bojovat. Není tedy potom pro toho člověka lepší být v roli ublíženého , aby si tím mohl ospravedlnit různé své neúspěchy a propady ?

Myslím, že určitě není lepší utápět se v sebelítosti! Ale změnit to na něco lepšího může právě jen ten dotyčný.
Pokud řešíš někoho, koho ve svém okolí pozoruješ a chtěla bys mu pomoci, tak asi nemůžeš dělat nic jiného než čekat, než se probudí a udělá jakýkoliv krok k pochopení. No, nemusíš se dočkat. Jinak to zavání samaritánským syndromem. Osobně mám takových situacích sklony trochu provokovat (na veselé bázi) a určitě nepřistupuju na takovou hru.
Pokud to je někdo, kdo za Tebou přišel s prosbou o pomoc, je to na dobré cestě. Dál už stačí "jen" navést dotyčného na pochopení.... ale jak na to to je asi alfa a omega léčitlství, že jo Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Evik
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2007
Příspěvky: 1845

PříspěvekZaslal: st září 02, 2009 7:52 pm    Předmět: Citovat

Ahoj Džarmí,
někdy vím naprosto přesně, kdy nemám plýtvat svojí energií. Vím, že v daný okamžik by moje snaha byla opravdu marná. A třeba poznám i to, že kdybych nakrásně ,,chtěla pomoct ", že bych neuspěla . A tím bych podřízla sama sobě větev, protože ten člověk už by mě potom nevyhledal. Ztratila bych u něj důvěru, protože jsem mu nepomohla.
V některých případech není vůbec nutné se angažovat hned. Stačí tomu prostě dát trochu času a ten člověk se uzdraví sám. Mám i nádherný konkrétní případ.

Ale někdy jsou chvíle, kdy si nejsem jistá. A jak hezky píšeš :
Dzarmi napsal:


Též souzním s tím,že se k nám dostaví jen ti klienti,kterým můžeme pomoci,pokud chtějí.Máme pro jejich téma porozumění,většinou vlastní zkušenost,víme kudy kam,máme potřebnou znalost a dovednost.



Cool


Někdy si nejsem jistá, jestli dokážu rozpoznat to, zda ten člověk nechce, nebo jenom vyžaduje tu pozornost. Pořád si říkám, že dobrý terapeut dokáže pohnout i skálou. Protože si představuji sebe a práci svého učitele. Ale je pravda, že já jsem chtěla. Sice jsem nevěděla jak na to, ale chtěla jsem.

S tím citovaným odstavcem souhlasím. Pokud tedy zjistím, že opravdu role trpitele je mu nejmilejší, co bys mu řekla? Protože ať mu řekneš co chceš, potopí ho to do toho bahna ještě víc. To bych velice nerada . Ale já už nemůžu a nehodlám dávat nic ze sebe. Potopila bych se s ním. Přesto si neumím představit, že bych ho měla ,,opustit" s tím ,,a teď se v tom plácej jak chceš ! "
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Evik
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2007
Příspěvky: 1845

PříspěvekZaslal: st září 02, 2009 8:05 pm    Předmět: Re: klient vs terapeut Citovat

smart napsal:
Dál už stačí "jen" navést dotyčného na pochopení.... ale jak na to to je asi alfa a omega léčitlství, že jo Rolling Eyes


Nechci nikoho spasit. Ale trvá to už moc dlouho na to, aby se mi nevloudila myšlenka na to, kde je chyba. Jestli je chyba v něm, nebo ve mně, nebo nakonec v obou. Kde soudruzi z RW udělali chybu... Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
kamo
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 29.6. 2005
Příspěvky: 901

PříspěvekZaslal: st září 02, 2009 9:25 pm    Předmět: Citovat

Občas se stane, že klient nepřijde až tak zcela o své vůli, prostě dostane to ošetření jako dárek a je mu blbé ho zahodit, anebo je k tomu tak dlouho někým dokopáván, až pro klid v rodině nakonec podlehne a přijde.
Takový člověk pak opravdu nebývá naladěn a zdálo by se, že je to beznadějné a ztráta času. Přesto mu dám vše co je třeba, neberu to jako plýtvání, zkrátka mu to nabídnu a co si z toho vezme už nechám na něm. Svou šanci dostane a já nad ním předem nelámu hůl. Třeba se drápkem zachytí, nebo to úplně zahodí - no a co, mě přece ničeho neubyde.
Nejednou se mi stalo, že téměř nepřívětivě a nepřístupně naladěný člověk už během ošetření "roztál" a odcházel udiven sám nad sebou, že cítil věci, které ještě hodinu předtím odsuzoval jako "výmysly pomatených lidí" Smile
Tím reaguji na to, co dělat, když se někdo nechce nebo neodkáže otevřít i na to, že se k nám dostanou jen ti, kteří opravdu chtějí.

Stejně tak mohou být i věci, které při sebevětší snaze zůstanou nevyřešeny. Důvodů neúspěchu může být hromada, ale např. může to být i právě ta velká, až přílišná snaha. Některé věci asi mají zůstat ještě nějaký čas, nebo navždy nedotknuty, věřím na to, že vše má nějaký svůj řád a proto si ten neúspěch vysvětluji např. i tak, že je třeba pořád ještě menším zlem, než kdyby se ho i násilím podařilo vyřešit a tím se otevřelo ještě něco mnohem horšího. To je jen jedno z vysvětlení, další je např., že si zkrátka nesednou osobnosti klienta a terapeuta, ačkoli jsou si sympatičtí atd, prostě mají v aurách zakódováno něco, co jim nedovolí vnitřní kontakt a šmytec.
Nesnažil bych se tyto neúspěchy lámat přes koleno za každou cenu a nasadit cokoli co zabere, protože pak už může jít spíš o mé ego než o pomoc potřebnému, pak už může jít o mou hloupou ješitnost. Nemám sebemenší problém přesměrovat takové lidi na některého z kolegů. Stejně tak činí i oni v případě potřeby. Takže s čím nehnu já, to třeba o to snadněji vyřeší někdo jiný.

Dovolil bych si i mírně nesouhlasit s tím, že je třeba čekat až někdo sám přijde. Když dlouho sleduji někoho v mém okolí jak se trápí a mám silný pocit, že bych mu dokázal pomoct, nepůjdu za ním a nezačnu do něj hustit že ho spasím, ale nadhodím mu, že s jeho problémem by se snad dalo něco dělat a že vím o možném řešení. Víc říkat netřeba, zbytek opět nechám na něm. Dělám to opravdu jen velmi výjimečně a moc dobře si to vždycky rozmýšlím, musím si být jistý, že ze mě nehovoří mé ego, které si chce udělat další zářez na pažbu, ale že ze mě hovoří někdo, kdo skutečně nabízí pomoc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
smart
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 17.5. 2008
Příspěvky: 402

PříspěvekZaslal: st září 02, 2009 9:30 pm    Předmět: Citovat

jestli to dobře chápu, jedná se o osobu Tobě hodně blízkou/partnera...?

Citace:
Pokud tedy zjistím, že opravdu role trpitele je mu nejmilejší, co bys mu řekla? Protože ať mu řekneš co chceš, potopí ho to do toho bahna ještě víc. To bych velice nerada . Ale já už nemůžu a nehodlám dávat nic ze sebe. Potopila bych se s ním. Přesto si neumím představit, že bych ho měla ,,opustit" s tím ,,a teď se v tom plácej jak chceš ! "

je hodně těžký to odhadnout ale někdy to je to nejlepší/jediný řešení... dokud si nesáhneme na dno, tak nás nenapadne se odrážet k něčemu jinému...
evidentně se v tom necítíš dobře, takže já bych jasně komunikovala, v čem se necítím dobře a že věřím, že existuje východisko a pokud to bude pokračovat ve stejném scénáři, bude to znamenat rozchod... nekdy pomuze rict veci hodne jednoduse a na rovinu a dat jasné mantinely co ano a co ne... a potom je taky dodrzet...
v takhle obecný rovině se to dá řešit jen obecně, aspoň pro mě v tom je nějak moc neznámých....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Dzarmi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 30.3. 2006
Příspěvky: 1007

PříspěvekZaslal: čt září 03, 2009 2:05 am    Předmět: Citovat

Evik napsal:

Pořád si říkám, že dobrý terapeut dokáže pohnout i skálou. Protože si představuji sebe a práci svého učitele. Ale je pravda, že já jsem chtěla. Sice jsem nevěděla jak na to, ale chtěla jsem.

Pokud tedy zjistím, že opravdu role trpitele je mu nejmilejší, co bys mu řekla? Protože ať mu řekneš co chceš, potopí ho to do toho bahna ještě víc. To bych velice nerada . Ale já už nemůžu a nehodlám dávat nic ze sebe. Potopila bych se s ním. Přesto si neumím představit, že bych ho měla ,,opustit" s tím ,,a teď se v tom plácej jak chceš ! "


Myslím,že dobrý terapeut dokáže rozpoznat kdo chce konat a kdo chce jen pozornost.
A co bych mu řekla?Nic.Chceš být v blátě?Buď si tam,když to tak chceš.
Darem pro lidi okolo nás je respektovat jejich cestu,ať je jakákoliv.Není to jednoduché,ale možné.

Hodně štěstí a síly pa Džarmí
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Dzarmi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 30.3. 2006
Příspěvky: 1007

PříspěvekZaslal: čt září 03, 2009 2:09 am    Předmět: Citovat

smart napsal:

je hodně těžký to odhadnout ale někdy to je to nejlepší/jediný řešení... dokud si nesáhneme na dno, tak nás nenapadne se odrážet k něčemu jinému...
evidentně se v tom necítíš dobře, takže já bych jasně komunikovala, v čem se necítím dobře a že věřím, že existuje východisko a pokud to bude pokračovat ve stejném scénáři, bude to znamenat rozchod... nekdy pomuze rict veci hodne jednoduse a na rovinu a dat jasné mantinely co ano a co ne... a potom je taky dodrzet...
v takhle obecný rovině se to dá řešit jen obecně, aspoň pro mě v tom je nějak moc neznámých....


Svatá pravda Haničko....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
samanka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2002
Příspěvky: 3733

PříspěvekZaslal: čt září 03, 2009 7:27 am    Předmět: x Citovat

Taky vidím, že jsou věci se kterýma není možné hnout - z mnoha důvodů.
Jedním z nich je tvůj bod jedna, klient. Není podstatné jestli obchází všechny léčitele v celém kraji, mluví, jak chce být vyléčený, ale uvnitř nechce, tak nic nenaděláš, však víš. Prostě to tak je. Viděla jsem i lidi, kteří sice začali, ale když se něco začalo hýbat, tak se lekli a už nechtěli pokračovat, vždyť jim před tím bylo táááák dobře, změny se jim nelíbí
a za jejich nepohodu může terapeut nebo metoda, zlobí se a obviňují.

Pokud se týká lidí, kteří se neumí otevřít. Jednak už je to vlastně cosi, co vypovídá o jejich osobnosti, vlastně symptom. A pak je tady možnost jít
s léčením pomalu po tom, co nám dotyčná osoba dovolí, klienta následujeme kam nás vede, nemusíme nic páčit, pracujeme s tím, kam nás pustí. Je možné, že po odléčení jedné části se nám otevře další
a příště bude sdílnější nebo ne, ale to je jeho rozhodnutí.
Dokonce nám může předvádět divadelní představení typu: já chudáček
malý, nikdo mě nechápe nebo cokoliv jiného. A snažit se dát
z pohledu reality naprosto mylné nebo zkreslené informace.
Třeba ne úmyslně, oni to tak vidí.
Každý případ je naše velká škola.
Jo a hlavně nečekat vděk a ocenění.
Např. v homeopatii je známé, že za zlepšení obvykle může počasí, nasazení vitamínů, konečně zabraly antibiotika, které klient bral před 5 lety, kdo ví co všechno, hlavně ne ty kuličky...

šamanka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Narya
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 30.4. 2002
Příspěvky: 1286

PříspěvekZaslal: čt září 03, 2009 8:43 am    Předmět: Citovat

Milton Erickson se ohromně proslavil tím, že "uměl léčit" neléčitelné, těžké případy, letité návštěvy různých terapeutů, náboženské potíže. Pracoval s otevřenými lidmi, s uzavřenými lidmi, s dělníky i vysokoškolskými profesory, s lidmi po úrazech, s chronickými bolestmi...
Spousta lidí se ptalo jak to dokázal, spousta lidí se ho snažila zkoumat, napodobovat (např. NLP hodně těží z Ericksonovy práce) a on jen tvrdil, že pracuje a využívá to, s čím klienti přijdou a umoňuje jim nové učení se a změnu. Zlí jazykové říkají, že s lidmi prostě jen manipuloval, ti kteří si více všimnou, tak dělal to, že ty lidi prostě nachytal na štvestkách...

Uměl využít cokoliv. Přišel sebelítostný člověk, tak s ním šel do té sebelítosti, přes to jeho téma sebelítosti se na něj napojil a pak společně našli cestu ke spokojenějšímu životu. Sebelítost, pocit ublížení je pro toho člověka téma, tam je potřeba začít, od toho se pak odvíjí co dál. Je to těžké, bo dokud nejsi v té spolupráci s tím člověkem, nejí vidět, kudy ta jeho jedinečná cesta povede, hledáte ji ve chvíli terapeutického setkání a učíte se. Pravda Milton uměl vynikajícím způsobem pracovat s tranzovými stavy, takže pomáhal lidem ke změně i na té nevědomé úrovni.

Později v na řešení orientovaném přístupu vzniklo dělení návštěvník - stěžovatel - zákazník. Trochu typologie, ale správně využitá je dobrý nástroj.

Návštěvník se přijde podívat co vlastně děláte, chce si něco zažít užít, v životě mu asi něco vadí, ale tak hrozné to vlastně není, chce takovou ochutnávku ale ještě neví co s ní udělá.

Stěžovatel žije v problému, žije problémem. Nenajdete v okolí člověka jehož problém by dosahoval takového rozsahu jako ten jeho. Chodí od terapeuta k terapeutovi a chce zázraky, ale jak tak chodí ví, že s tím nikdo nemůže hnout, takže jeho problém je skutečně jedinečný. Vědomí dokonale fixované na potíž.

Zákazník ví že má problém, problém mu vadí a udělá cokoliv, aby se ho zbavil. S důvěrou jde k vám jako k odborníkovi a je ochoten ohromným způsobem zamakat, když mu někdo trochu napoví jak.

A moje osobní zkušenost? Sama se pořád učím a v současné době hlavně bojuju s tendencí, všecko za klienta řešit, poradit napovědět, co má přesně dělat, diagnostikovat obtíž, navrhnout "léčbu". Pravda pohybuji se v poradenství ... lidi chodí a rady chtějí (protože to přeci poradny dělají ne?), ale já se snažím se učit vnímat, napojovat, respektovat cestu klienta a s pokorou mu tam nabídnout kacířskou myšlenku řešení, které je možné, když se pro něj rozhodne. Odborně se toulám někde mezi Ericksonovým přístupem, systemickým přístupem (to nejsou konstelace:), komunikační terapií (konstruktivismus, narativní přístupy), duchovně-symbolickou úrovní a v poslední době i buddhismem.

Malá poznámka na závěr (Juraj Barbaričů by mě za to možná pochválil) pro úspěch terapie není nutné, aby se nám klient otvíral, šel do hloubky, prožíval zasutá traumata, objevoval skryté rodinné vlivy, krom případů, kdy ze spolupráce vyplyne, že chce pořešit nějaký minulý nepříjemný zážitek, kdy si chce vyjasnit jak je na tom ze svojí rodinou, kdy chce zažít hloubky svých prožitků. My bychom nikdy neměli být ti první, kdo na základě jakéholiv dojmu, vnímání intuice násilně otvíráme témata (jo jo tohle se stále učím), to musí vyplynout v čase a ve spolupráci. Začneme prostě tím, že zajistíme, aby tomu člověku u nás bylo dobře:)

M.
Ps: Co takhle na toto téma dát dokupy nějakou čajovnu? Já osobně ho vnímám jako velmi důležité, vidím, že zajímá i ostatní a mám z toho pocit velmi kvalitní diskuze.
PS2: Neobvyklá terapie M.H. Ericksona je moc čtivá kniha plná příběhů z Ericksonovy práce, sepsal to J. Haley a dá se stále koupit nebo určitě i pujčit. Kdyby nějaká zodpovědná osoba co vrací pujčené knihy měla zájem, mohu svoji knihu zapůjčit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Lendulka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 6.2. 2009
Příspěvky: 584

PříspěvekZaslal: čt září 03, 2009 10:44 am    Předmět: ... Citovat

Dzarmi napsal:


Myslím,že dobrý terapeut dokáže rozpoznat kdo chce konat a kdo chce jen pozornost.
A co bych mu řekla?Nic.Chceš být v blátě?Buď si tam,když to tak chceš.
Darem pro lidi okolo nás je respektovat jejich cestu,ať je jakákoliv.Není to jednoduché,ale možné.

Hodně štěstí a síly pa Džarmí


Musím se zapojit, nedá se nic dělat Laughing Wink

Já jsem si hezky a příjemně Laughing "TRPĚLA" několik mnoho dlouhých let. A kdo mě z toho vyléčil (doufám, že napořád), byla právě Džarmi svým přístupem ke mě.

Týden strávený s Jarmilkou na pokoji v Jeseníkách mě neuvěřitelně pomohl. Kdykoli jsem začala s tím svým trpitelstvím - Jarmilka nejdřív komentovala podobným způsobem, jak píše výše Rolling Eyes a pak už stačil jenom její pohled a mě v půlce věty mrzla slova v ústech. Shocked Shocked Shocked

Možná je to tvrdé, možná zabralo to, že jsem se sebou chtěla něco udělat, možná k tomu přispělo i celodenní řešení vnitřního dítěte a přítomnost dalších lidí - netuším, co převažovalo, ale každopádně na MĚ Jarmilky metoda zabrala.
Naučila mě, jak neplýtvat svojí energií zbytečně.

Možná na každého platí jiná metoda, ale nepřistupovat trpitelovi na jeho hru, je jedna z nich.

Díky Jarmilko.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Dzarmi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 30.3. 2006
Příspěvky: 1007

PříspěvekZaslal: čt září 03, 2009 11:59 am    Předmět: Citovat

Hehe Leničko,jenom jsem nastavila zrcadlo,to mi jde dobře hehe.
Ty jsi byla ochotná se v něm vidět a to je to.Jsi vnímavá šikula.

Gratuluji Ti k novému potencionálu energie !

Krásný den Džarmí
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Dzarmi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 30.3. 2006
Příspěvky: 1007

PříspěvekZaslal: čt září 03, 2009 12:04 pm    Předmět: Citovat

Narya napsal:

M.
Ps: Co takhle na toto téma dát dokupy nějakou čajovnu? Já osobně ho vnímám jako velmi důležité, vidím, že zajímá i ostatní a mám z toho pocit velmi kvalitní diskuze.
PS2: Neobvyklá terapie M.H. Ericksona je moc čtivá kniha plná příběhů z Ericksonovy práce, sepsal to J. Haley a dá se stále koupit nebo určitě i pujčit. Kdyby nějaká zodpovědná osoba co vrací pujčené knihy měla zájem, mohu svoji knihu zapůjčit.


Hoj Naryo,až se v lednu vrátím,ráda se do čajovny přidám,pokud myslíš tedy nějakou jinou,než otevřené téma tu na fóru.Však si myslím,že u Káji příští rok na Vyšší dívčí bude též prostor.....

Džarmí

(aj bych si pak ráda půjčila tu knihu)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Evik
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2007
Příspěvky: 1845

PříspěvekZaslal: čt září 03, 2009 1:31 pm    Předmět: Citovat

Díky za všechny příspěvky. Je to těžké, protože by bylo potřeba znát ten případ do hloubky a z etických důvodů to prostě psát nejde. Jsem ráda, že nebudeme slovíčkařit , protože někdy něco vyzní úplně jinak, když je to napsané, než když bychom měli možnost o tom mluvit.

Napsala jsem, že vím přesně, kdy nemám plýtvat energií. Ale to je spíš u lidí, které znám dobře a se kterými se vídám.

kamo napsal:
Občas se stane, že klient nepřijde až tak zcela o své vůli, prostě dostane to ošetření jako dárek a je mu blbé ho zahodit, anebo je k tomu tak dlouho někým dokopáván, až pro klid v rodině nakonec podlehne a přijde.
Takový člověk pak opravdu nebývá naladěn a zdálo by se, že je to beznadějné a ztráta času. Přesto mu dám vše co je třeba, neberu to jako plýtvání, zkrátka mu to nabídnu a co si z toho vezme už nechám na něm. Svou šanci dostane a já nad ním předem nelámu hůl. Třeba se drápkem zachytí, nebo to úplně zahodí - no a co, mě přece ničeho neubyde.

Uvedu malý příklad:
Přišla paní se svým trápením. Sršela zlobou, vztekem odporem a troufnu si říct i nenávistí a hlavně bezmocností s tou situací něco dělat. Nebylo to její, přesto se jí to silně dotýkalo. A já jsem věděla, že nemohu dělat nic, jenom jí vyslechnout. Vyslechla jsem jí tedy, ale dál jsem se neangažovala, ,,neplýtvala " jsem tedy svojí energií. V této situaci by to nebylo nic platné.
Za týden jsem viděla její podebrané rány na prstech u nohou. řekla jsem jí, ať to nepodceňuje, že může dostat otravu krve. Tady byla úplně jasně vidět ta příčina. Nenávist a neschopnost přijmout situaci. A to jí mohlo otrávit celé tělo. Skončila na pohotovosti s antibiotiky.
Takže tohle všechno jsem viděla a jako nejrozumnější se mi jevilo neudělat nic. Na to si musela přijít sama.
Dnes jsem jí potkala, už se zase usmívá a dokonce mě požádala, jestli bych s ní mohla zase pracovat, jako před prázdninami.

Nevím, Kámo, jestli mi rozumíš, co jsem chtěla říct. Prostě se učím do toho nenacpat sebe za každou cenu. Ale tím, že každý člověk je jiný, tak se mi to ne vždy daří.

Případ, kvůli kterému vznikla tato diskuze je složitější. Možná proto, že nemám možnost osobního kontaktu s tím člověkem. Kdyby mi šlo o zářez na pažbě Wink , asi bych se s tím nezabývala skoro rok. Jde mi o něj. To je bez diskuze. Jenomže jsme teď zůstali na mrtvém bodě. A já hledám nějaké odpovědi pro něj i pro sebe.

Moc se mi líbí, co napsala Šamanka:
Citace:
Taky vidím, že jsou věci se kterýma není možné hnout - z mnoha důvodů.
Jedním z nich je tvůj bod jedna, klient. Není podstatné jestli obchází všechny léčitele v celém kraji, mluví, jak chce být vyléčený, ale uvnitř nechce, tak nic nenaděláš, však víš. Prostě to tak je. Viděla jsem i lidi, kteří sice začali, ale když se něco začalo hýbat, tak se lekli a už nechtěli pokračovat, vždyť jim před tím bylo táááák dobře, změny se jim nelíbí
a za jejich nepohodu může terapeut nebo metoda, zlobí se a obviňují.

Mílo, máš výhodu v tom, že víš o čem je řeč. Rozhodla jsem se pokračovat a dám tomu ještě 3 měsíce. Potom si z toho udělám nějaký závěr.

Ahoj E.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Vše ostatní, ale o Reiki Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
phpBB port v2.0.7 based on Tom Nitzschner's phpbb2.0.6 upgraded to phpBB 2.0.7 standalone was developed and tested by:
ChatServ, mikem,
and Paul Laudanski (aka Zhen-Xjell).

Version 2.0.7 by Nuke Cops © 2004 http://www.nukecops.com




Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.18 sekund