Fórum - Zobrazit téma - duchovní cesta není vážná věc - Reikiwebík

Vítej človíčku na Reikiwebík!
  Vítej   Anonyme

     Menu
· Domů
· akce
· Akce_Reiki
· Archív článků
· Diskuzní fórum
· Hledání
· Ke stažení
· Témata článků
· Top 10
· Kalendář akcí

· Reiki Seznam
· Reiki kluby
· Kalendář Reiki kurzů


· ReikiWeb - starý 1
· ReikiWeb - starý 2

     Návštěvnost

Statistiky pro Reikiwebík


Diskuzní fórum

Reikiwebík :: Zobrazit téma - duchovní cesta není vážná věc
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   Osobní nastaveníOsobní nastavení   PřihlášeníPřihlášení 

duchovní cesta není vážná věc
Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Duchovno všeobecně
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dominika
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 30.6. 2013
Příspěvky: 685

PříspěvekZaslal: ne září 29, 2013 11:15 am    Předmět: duchovní cesta není vážná věc Citovat

volné vyprávění z knížky Zasvěcení od Elisabeth Jenkinsové..

v téhle knížce sama autorka přijíždí do Peru a je jí otevřeno prastaré indiánské učení, Juan provázel Elisabeth a její přátele velkým zasvěcením na posvátných místech starých Inků...

jednoho dne zaslechli zpěv kolibříků, což Juana inspirovalo k tomu, aby nám začal vyprávět příběh o významu kolibříka v andské tradici... všichni jsme se posadili a on začal:

..." Jednoho dne se na louce shromáždila celá ptačí společnost. Byli tam všichni, orel, poštolka, sokol, jestřáb, kondor.. (neopisuju to z knížky, takže tam klidně mohli být i další, kterým se předem omlouvám, že jsem je teď vynechala... ).. Kondor vyprávěl, že podnikl veliký let, nejdelší, nejvyšší, až se dostal k bráně lepšího světa.. Právě v té chvíli přiletěl kolibřík a řekl.. "je to pravda bratře kondore, ale já se dostal až za bránu, až k samotnému Božímu trůnu uprostřed lepšího světa... Kondor s kolibříkem se pak před svědky vsadili, kdo z nich dřív dokáže dolétnout k Božímu trůnu...
V den, kdy mělo dojít k letu, se ale dostavil jen kondor. Kolibřík nikde, tak co teď... Ptactvo odhlasovalo, že sázka je sázka, tedy ať se o let pokusí kondor sám. Kondor se tedy vznes a letěl dlouho, letěl vysoko, tak moc se snažil až se ocitnul před samou branou lepšího světa. Tam se zastavil, aby si chviličku odpočinul, stíral z čela pot, funěl... v tom z jeho peří vyletěl kolibřík a letěl přímo k Božímu trůnu...... " Takový je kolibřík... řekl Juan a pozorně se na nás podíval...
"Z pouhého pozorování přírody se můžeme naučit všechno. Vidíme, že kondor je jeden z největších, nejsilnějších a nejvytrvalejších letců, ale kdo se chce dostat až k Božímu trůnu, k tomu potřebujue inteligenci a s ničím nesrovnatelnou radostnou náladu kolibříka..."
Tohle byla pro mě nová myšlenka. Duchovní růst jsem si vždycky spojovala s utrpením, s tíží, s vnitřním bojem... nikdy ne s lehkostí kolibříka...
"Tady v Andách roste jedna červená květina, pokračoval Juan. Ta, kterou má kolibřík nejraději". Říkáme, že shromáždíte-li ve svých květech dost nektaru, podobně jako červená květina, přiletí kolibřík z lepšího světa, aby se z vás napil... Je to metafora, kterou používá můj národ pro to, čemu vy byste mohli říct osvícení...

miluju ten příběh...




Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: ne září 29, 2013 11:58 am    Předmět: Osobní brýle. Citovat

dominika napsal:
Tohle byla pro mě nová myšlenka. Duchovní růst jsem si vždycky spojovala s utrpením, s tíží, s vnitřním bojem..


Zřejmě vnímáš slovo „vážný“ jako těžký či trudný, což tak není, je to pouze tvoje osobní projekce. Tenhle příběh je Dominiko moc hezkou metaforou.
Ty víš, co znamená pro kolibříka ukrýt se v křídlech kondora Question
Je zde krásně vyjádřena alegorie odvahy, srdnatosti, touhy, odhodlanosti a inteligence tohoto malého tvorečka, tedy atributy k duchvnímu probouzení nezbytné.

Duchovní růst není ničím jiným než umenšování osoby, není to náhoda, že se tomuto procesu říká „sebepoznávání“, neboli sebepoznání. Bez toho, aby se člověk dozvěděl pravdu o osobě se nic nestane, nedají se obejít věci týkající se vlastní psyché, posléze také tzv. „vlastní stín“, toto vše je nejdříve potřeba u sebe projít, pronikat tím, a to, jestli ti při tom bude Dominiko hej a do skoku, na to bych vskutku nesázela.

Mnoho z mystiků a Učitelů o tomto procesu vypovídají, ale dokud tím člověk sám neprojde, může si o tom kdokoli myslet naprosto cokoli.


Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
dominika
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 30.6. 2013
Příspěvky: 685

PříspěvekZaslal: ne září 29, 2013 12:21 pm    Předmět: Re: Osobní brýle. Citovat

toora napsal:
dominika napsal:
Tohle byla pro mě nová myšlenka. Duchovní růst jsem si vždycky spojovala s utrpením, s tíží, s vnitřním bojem..


Zřejmě vnímáš slovo „vážný“ jako těžký či trudný, což tak není, je to pouze tvoje osobní projekce.


To je ukázka z knížky... takhle svoje představy o duchovním růstu popsala autorka knížky, Elisabeth...

co se týče mě, podobnou spoutaností na mě působí Buddhovo učení, proto jsem nikdy nebyla jeho učením nikdy naplno oslovena, v mém naturelu vždycky byla určitá rozevlátost

jinak ano, setkat se s vlastním stínem je to nejbolestivější setkání, při němž si člověk přeje, aby umřel, aby tomu utrpení už byl konec... já je to nejohavnější stvoření, se kterým se lze setkat...přežije-li člověk to setkání, najednou už není komu by bylo možno ublížit, koho pochválit, nic nezůstává kupodivu ani smrt... smrt je znovuzrozením, jako plnost a prázdnota
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
samanka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2002
Příspěvky: 3733

PříspěvekZaslal: ne září 29, 2013 12:42 pm    Předmět: Re: Osobní brýle. Citovat

Já je nejohavnější stvoření? Setkání s vlastním stínem je nejbolestivější setkání, při němž si člověk přeje, aby umřel, aby tomu utrpení byl konec?
Tak proto se tak zuřivě bráníš tomu rejpat se v sobě? Ty to tak máš?
Horor?
Stín má každý i kdyby stokrát člověk dělal, jakože neexistuje. Je to rošťák neposlušná!

šamanka Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
dominika
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 30.6. 2013
Příspěvky: 685

PříspěvekZaslal: ne září 29, 2013 12:56 pm    Předmět: Re: Osobní brýle. Citovat

samanka napsal:
Já je nejohavnější stvoření? Setkání s vlastním stínem je nejbolestivější setkání, při němž si člověk přeje, aby umřel, aby tomu utrpení byl konec?


zažila jsem to víckrát , nebylo to hezké období a ano,musela jsem k tomu hororu uvnitř sebe dát svolení

samanka napsal:
Tak proto se tak zuřivě bráníš tomu rejpat se v sobě? Ty to tak máš?
Horor?


teď už to tak nemám, nebráním se ničemu, stíny vítám... ale zmizelo to, nevím jestli natrvalo, nebo jen dočasně, ale už pár let se to neobjevilo, nevím, zda se ještě někdy neobjeví...

samanka napsal:
Stín má každý i kdyby stokrát člověk dělal, jakože neexistuje. Je to rošťák neposlušná!

šamanka Cool


každé já se skládá ze světla a stínu... když zmizí já, není světlo ani stín k nalezení... spojí se nějak v jedno, projdou nějakou alchymickou reakcí a vyvstávají z uvědomované prázdnosti do plnosti a svobody
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: ne září 29, 2013 1:02 pm    Předmět: Re: Osobní brýle. Citovat

dominika napsal:
co se týče mě, podobnou spoutaností na mě působí Buddhovo učení, proto jsem nikdy nebyla jeho učením nikdy naplno oslovena, v mém naturelu vždycky byla určitá rozevlátost


Buddhovo učení je práce s myslí, která, vážně, čili opravdově, praktikována, jako jediná přináší vhled do iluze, neboli do představ. A rozevlátost je silnou tendencí, která působí odstředivě, ale je za ní pouze strach podívat se na věci nelibé zpříma a spatřit je tváří v tvář.
Zároveň je pro tebe v této odstředivosti zřejmě skryt i určitý magnetismus, protože jisté myšlenky z tohoto Učení neunikly tvojí pozornosti, ale současně jsi nedošla do bodu se jimi zabývat do hloubky, přenést je do vlastní praxe. Nic na tom, cesty jsou vždy různé…

Navážno se sami sebou, svými tendencemi (naturelem), začneme zaobírat až když přijde něco, co natolik otřese naším způsobem nazírání, že nás to dokonale vyhodí ze sedla ušitého z našich dosavadních přestav a přesvědčení.


Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: ne září 29, 2013 1:13 pm    Předmět: popření Citovat

dominika napsal:
...každé já se skládá ze světla a stínu... když zmizí já, není světlo ani stín k nalezení... spojí se nějak v jedno, projdou nějakou alchymickou reakcí a vyvstávají z uvědomované prázdnosti do plnosti a svobody


Zmizení "já" a zmizení světla a stínu je jen jednou fází procesu Dominiko.

Nakonec je spatřen stín jako stín, světlo jako světlo, iluze jako iluze,
a já jako já.


Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
samanka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2002
Příspěvky: 3733

PříspěvekZaslal: ne září 29, 2013 1:28 pm    Předmět: Re: Osobní brýle. Citovat

Navážno se sami sebou, svými tendencemi (naturelem), začneme zaobírat až když přijde něco, co natolik otřese naším způsobem nazírání, že nás to dokonale vyhodí ze sedla ušitého z našich dosavadních přestav a přesvědčení.


Smile[/quote]

Je to šok, když si stvoříme o sobě nějakou idealizovanou představu
a někdo nebo něco nám ji zboří a najednou je všechno jinak. Nakonec podívat se skutečnosti nebo tomu co objevíme do očí a přijmout to, je velká úleva, netřeba masek dokonalosti nebo rolí. Alespoň sám před sebou.

šamanka Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
sunnyi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 15.12. 2004
Příspěvky: 1031

PříspěvekZaslal: ne září 29, 2013 2:35 pm    Předmět: Re: Osobní brýle. Citovat

samanka napsal:
Je to šok, když si stvoříme o sobě nějakou idealizovanou představu a někdo nebo něco nám ji zboří a najednou je všechno jinak. Nakonec podívat se skutečnosti nebo tomu co objevíme do očí a přijmout to, je velká úleva, netřeba masek dokonalosti nebo rolí. Alespoň sám před sebou.

šamanka Cool


Šok je to v případě, že nedokážu přijímat sám sebe takového, jaký jsem. Všichni žijeme v nějakých iluzích - o sobě, od druzích, o světě. Je fajn přijmout, že to tak prostě je. Pak nebudeme zažívat šoky, když zjistíme něco, co jsme prve nebyli schopni vidět.

Vzpomínám si, jak mně kdysi někdo řekl, že mám vlastnost, kterou osobně považuji za velice nežádoucí, kulantně řečeno. Já jsem to ale tehdy neviděl a říkal jsem si, že ten člověk říká nesmysly. Až po mnoha a mnoha letech mi došlo, že ten člověk měl tehdy pravdu a restrospektivně jsem si začal připomínat situace, v nichž se tato vlastnost u mě projevila. Toto procitnutí však ve mně nevyvolalo žádný šok, ale naopak velikou úlevu. Úlevu, že to konečně dokážu vidět, a tudíž na tom mohu vědomě zapracovat. A průběžně, když si uvědomím něco dalšího, co není v pořádku, tak pracuji na tom, abych si to v sobě vyřešil. A cítím vděčnost za to, že je mi to ukazováno, a že mám účinné nástroje, jak s tím pracovat.

Ještě snad toto: Málokdo má na to, aby druhému něco zbořil, jak říkáš. K tomu musí být člověk obvykle hodně bdělý, hodně na sobě pracovat, aby to dokázal. Kdekdo si rád kopne, ale většina lidí si při tom tak akorát ukopne palec. Obvykle je to tak, že člověk se naváží do druhého, v němž vidí to, co si musí zpracovat především on sám, přičemž ten druhý to v sobě může mít také, ale nemusí. Ale i pokud to v sobě má, tak takovýto antagonistický přístup v něm vyvolá spíše opačnou odezvu, než nějaké hluboké uvědomění. Já například jsem ve své pošetilosti pokračoval ještě dalších více než deset let, než mi došlo, že ten člověk měl pravdu. A bylo to proto, že on měl ten samý problém, ale atakoval s ním mě. Kdyby byl tehdy ke mně přistoupil s Láskou, tak mi mohl hodně pomoci můj vývoj urychlit. On však na takové úrovni tehdy nebyl.

Člověk si začíná více uvědomovat sám sebe, včetně svých kladů a nedostatků, teprve tehdy, když se začne zabývat hlubokou introspekcí. Ty svoje iluze si pak boří sám, vlastním sebepoznáváním.

Mirek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
samanka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2002
Příspěvky: 3733

PříspěvekZaslal: ne září 29, 2013 3:16 pm    Předmět: Re: Osobní brýle. Citovat

cituji:
každé já se skládá ze světla a stínu... když zmizí já, není světlo ani stín k nalezení... spojí se nějak v jedno, projdou nějakou alchymickou reakcí a vyvstávají z uvědomované prázdnosti do plnosti a svobody[/quote]

Nevím, kolik já takto zmizelo, jestli právě to není jen další iluze o sobě sama. Je známo i o velice duchovně pokročilých lidech dnešní doby (takže je svědectví součastníků), že měli své mouchy a nebyli zcela dokonalí.

šamanka Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: ne září 29, 2013 4:44 pm    Předmět: Re: Osobní brýle. Citovat

sunnyi napsal:
Kdyby byl tehdy ke mně přistoupil s Láskou, tak mi mohl hodně pomoci můj vývoj urychlit. On však na takové úrovni tehdy nebyl.


I když jste tehdá byli tam, kde jste byli, a stalo se to, co se stalo, ještě to neznamená, že tě neměl lidsky rád, jen prostě jste to "svoje" neměli zpracováno, tak to kříslo.
Láska mívá mnoho podob Smile
A co je tohle „kdyby-coby“…?

Kdy přesně si člověk začne dostatečně uvědomovat, že když se dostaví rozladění, ať už jemné, nebo hustší, tak že to je to jeho nejlepší učení? Je to individuální, a dosti lidí to chápe jako určité sdělení, se kterým sice nikterak nepolemizuje, avšak v určité chvíli bdělost a ono uvědomění chybí.

Co se týká interakce, jak té přímé, tak např. v té diskusi internetové, tam tomu není jinak. Kořeny mají tyto reakce v dětství, kdy většina dětí cítí opakovaně pocit křivdy, když jej dospělý za cosi peskuje a dítě při tom dělá věci s čistým úmyslem, je pro něj tato kritika v rozporu s jeho vnímáním a pocity, a tím se vypěstuje již v poměrně časném věku pocit vlastní nedostatečnosti. Tenhle hluboce zakořeněný, a zároveň neuvědomovaný spouštěč potom člověku v dospělosti nedovolí, aby sdělení druhého vnímal bez těchto svých filtrů a pocitů. Emotivně nezabarvené sdělení, prostý nesouhlas s tím, co někdo tvrdí, je pak chápáno osobně, tj. jako neláska, nelaskavost a útok. Proto všímání si, jak reaguji na to, když se mnou někdo nesouhlasí, tj. na nepřijetí (jak a co se mnou dělá kritika a jak závislý jsem na uznání, či chvále okolí), považuji za jeden velmi důležitých poznatků.

To, že došlo mezi tebou a tím člověkem k interakci (i tím jak k tomu došlo), bylo adekvátní a dobré (nešlo přehlédnout), protože v tu dobu jsi si asi ještě tolik neuvědomoval, že jestliže se ještě dostavuje takovéto emoční hnutí (a jeho následně chycení v myšlenkách), máme tu ještě dosti práce… A pokud tím „s láskou…“ myslíš nějaký učesanější způsob, jak by ti tu věc měl sdělit, tak to v jisté fázi moc nefunguje, protože to není dostatečně kontrastní.

Pokud však někoho vnímáme jako autoritu, tj. učitele, či naše učení, potom od něj bezvýhradně přijímáme způsoby oba, a za oběma přístupy však není nic jiného nežli láska.

Musíme nejdříve sami v sobě probudit a kultivovat lásku, čili přijetí, abychom tak mohli začít vnímat naprosto vše jako naše učení a šanci.


Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
dominika
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 30.6. 2013
Příspěvky: 685

PříspěvekZaslal: ne září 29, 2013 4:56 pm    Předmět: Re: popření Citovat

toora napsal:
dominika napsal:
...každé já se skládá ze světla a stínu... když zmizí já, není světlo ani stín k nalezení... spojí se nějak v jedno, projdou nějakou alchymickou reakcí a vyvstávají z uvědomované prázdnosti do plnosti a svobody


Zmizení "já" a zmizení světla a stínu je jen jednou fází procesu Dominiko.

Nakonec je spatřen stín jako stín, světlo jako světlo, iluze jako iluze,
a já jako já.


Smile


u sebe ano
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: ne září 29, 2013 5:02 pm    Předmět: hory jsou horami... Citovat

Jestliže u sebe, pak kdekoliv,
jen to "u sebe" nelze přeskočit.


Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
dominika
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 30.6. 2013
Příspěvky: 685

PříspěvekZaslal: ne září 29, 2013 5:10 pm    Předmět: Citovat

jakože třeba vidíš druhému až na dno duše?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
dominika
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 30.6. 2013
Příspěvky: 685

PříspěvekZaslal: ne září 29, 2013 5:11 pm    Předmět: Re: Osobní brýle. Citovat

samanka napsal:

Nevím, kolik já takto zmizelo, jestli právě to není jen další iluze o sobě sama. Je známo i o velice duchovně pokročilých lidech dnešní doby (takže je svědectví součastníků), že měli své mouchy a nebyli zcela dokonalí.

šamanka Cool

ono to bude tím, jak definuješ dokonalost

po osvícení, tedy zmizení pocitu já jakožto oddělené individuality, nijak nezmizí tělesná schánka a dosavadní mentální a emociální pole.... tedy na venek ten člověk vypadá docela jako dřív, pokud se ti nebude chtít dát poznat, nepoznáš ho, ani kdyby jsi vedle něho seděla každý den v autobuse cestou do práce třeba... (podle mě)... a pokud měl jako neosvícený rád melouny, bude je mít rád i dál, jen na nich nebude nijak lpět... rozdíl bude třeba v tom, že ve stavu před osvícením ho rozladilo, když šel melouny koupit a zrovna je neměli, jako osvícendý vezme za vděk třeba broskvemi... což je velice nedostatečný příklad, ale nic lepšího mě teď nenapadá

takže to, čemu se říká mouchy, nebo dokonalost, to jsou představy a projekce druhých lidí, jejich hodnocení.... tenkrát Ježíše ukřižovali za to, že sám sebe prohlásil za Božího syna a jeho děti a následovníci jsou poučeni, alespoň pokud v sobě nemají touhu překročit i fyzickou smrt, k čemuž je ukřižování a násilí páchané na těle dobrou příležitostí... tedy si vyzkoušet v praxi, že nejsem ani fyzickým tělem a tuto iluzi překonat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Duchovno všeobecně Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
phpBB port v2.0.7 based on Tom Nitzschner's phpbb2.0.6 upgraded to phpBB 2.0.7 standalone was developed and tested by:
ChatServ, mikem,
and Paul Laudanski (aka Zhen-Xjell).

Version 2.0.7 by Nuke Cops © 2004 http://www.nukecops.com




Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.14 sekund