Fórum - Zobrazit téma - jóga - hatha jóga, jóga pozornosti - Reikiwebík

Vítej človíčku na Reikiwebík!
  Vítej   Anonyme

     Menu
· Domů
· akce
· Akce_Reiki
· Archív článků
· Diskuzní fórum
· Hledání
· Ke stažení
· Témata článků
· Top 10
· Kalendář akcí

· Reiki Seznam
· Reiki kluby
· Kalendář Reiki kurzů


· ReikiWeb - starý 1
· ReikiWeb - starý 2

     Návštěvnost

Statistiky pro Reikiwebík


Diskuzní fórum

Reikiwebík :: Zobrazit téma - jóga - hatha jóga, jóga pozornosti
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   Osobní nastaveníOsobní nastavení   PřihlášeníPřihlášení 

jóga - hatha jóga, jóga pozornosti
Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Prosby o pomoc
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
fdh
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 25.4. 2008
Příspěvky: 312

PříspěvekZaslal: st říjen 14, 2009 9:08 pm    Předmět: jóga - hatha jóga, jóga pozornosti Citovat

Ahojda,

je tu někdo kdo se zabývá jógou? A tím myslím opravdu jógou jako takovou, ne power jóga a tak.... a kdo se jí zabývá už delší dobu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Psychedelic
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 11.6. 2005
Příspěvky: 745

PříspěvekZaslal: čt říjen 15, 2009 4:57 pm    Předmět: Citovat

Podle mého "cvičí jógu" ten, kdo běží k Bohu a Jednotě s ním - Józe. Jogín je ten, kdo jógy ( vědomí Jednoty) dosáhl. I když samozřejmě: většinou se říká, že kdo cvičí jógu je jogín, i já se tak vyjadřuji.

Třeba bhakti jóga - tedy jóga lásky - to jsou třeba křesťané - velcí cvičitelé jógy lásky.

Hathajóga, radžajóga, džňána jóga - to vše jsou vlastně jen cesty k józe.

Amatérsky sám pro sebe reiki tak trošku pokládám za šakti jógu - práci s božskou silou - oddání se jí. Láska ke Kristu a modlitbu k němu za bhaktijógu a když modlitba ztichne, a zůstává klid, meditace, přechází to v džňána jógu. A ráno, když cvičím pozdrav slunci, cvičím vlastně hathajógu.

Tedy řekl bych vlastně, že opravdově cvičí jógu ten, kdo jde opravdově k Bohu (svému Božskému Já).

Tak nějak to vnímám já no...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Ziki
Velmi zkušený uživatel
Velmi zkušený uživatel


Registrace: 29.4. 2008
Příspěvky: 76

PříspěvekZaslal: pá říjen 16, 2009 10:37 am    Předmět: Re: jóga - hatha jóga, jóga pozornosti Citovat

fdh napsal:
Ahojda,

je tu někdo kdo se zabývá jógou? A tím myslím opravdu jógou jako takovou, ne power jóga a tak.... a kdo se jí zabývá už delší dobu...


Ahoj, já cvičím jógu už asi 2 roky, ale nedá se říct, že se jí zabývám ve smyslu životní filozofie. Našla jsem si pár asán, které denně cvičím, protože mi pomáhají udržet tělo pružné a zdravé( tělo je podle jogínů tak staré, jak je pružné).
Teda nejdřív jsem si cvičením jógy dala tělo do pořádku. Nevím, co jsou to bolesti páteře a kloubů, zlepšila se mi obranyschopnost, nemarodím. (před tím jsem byla choroš, stále bolesti zad, pořád nějaká rýma...)
A tak jak vidělo pár mých známých a kamarádů, jak jsem najednou zdravá a spokojená, tak se ptali proč a už cvičí taky.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
sunnyi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 15.12. 2004
Příspěvky: 1031

PříspěvekZaslal: pá říjen 16, 2009 11:32 am    Předmět: Citovat

"Jóga", pojatá jen jako tělesné cvičení, není ve skutečnosti jóga, ale jen prázdná slupka bez esence. Z hlediska fyzické kondice má však i takové cvičení velký význam. Jen by se mu snad nemuselo říkat jóga.

Mirek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: pá říjen 16, 2009 2:10 pm    Předmět: Citovat

Psychedelic napsal:
džňána jóga - to vše jsou vlastně jen cesty k józe.


Ahoj Psychedelicu.

Sama Jóga, ke které vede ona „cesta“ je vlastně tedy co?

Z jakého důvodu považuješ džňána jógu, tj i meditaci za jakési "jen" ?

Díky Katka

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Perchta
Velmi zkušený uživatel
Velmi zkušený uživatel


Registrace: 17.2. 2005
Příspěvky: 71

PříspěvekZaslal: pá říjen 16, 2009 3:34 pm    Předmět: Citovat

Ahoj Sunnyi,

jsem na tom podobně jako Ziki. Cvičím každý den, ale když říkám, že to co cvičím, je jóga, cítím, že to sama v sobě necítím tak přesvědčivě. Vím, že se za tím skrývá mnohem víc.

Marta
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
sunnyi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 15.12. 2004
Příspěvky: 1031

PříspěvekZaslal: pá říjen 16, 2009 4:07 pm    Předmět: Citovat

toora:

"Sama Jóga, ke které vede ona „cesta“ je vlastně tedy co?"

Definice z Véd:

"Jóga je spojení s Nejvyšším Bytím, od něhož jsme nikdy nebyli odděleni, leč v naší nevědomosti."

Mirek

P.S. Snad proto fdh v názvu vlákna upřesnil "jóga pozornosti". Když jsme pozorní, v přítomném okamžiku, tak se můžeme naučit tuto skutečnost vědomě prožívat.


Ahoj Marti, Smile

Ty ses tady už dávno neukázala...

Mirek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: pá říjen 16, 2009 5:06 pm    Předmět: Citovat

O.K., Mirku. Smile

Mne spíš než definice zajímá, co tím, co napsal, myslel Psychedelic.

Např. jedním z podstatných nazření Cesty je neexistence „cíle“ (viz i Tebou ocit. definice), k tomuto vede pojímání Jógy v její úplnosti, praktikování.

A jak to vnímá Psychedelic nevím...

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Psychedelic
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 11.6. 2005
Příspěvky: 745

PříspěvekZaslal: pá říjen 16, 2009 6:11 pm    Předmět: Citovat

Toora:

"Sama Jóga, ke které vede ona „cesta“ je vlastně tedy co?"
Sama Jóga je podle mého uvědomění si Jednoty a "cesta" je prostředek jak se k Jednotě dostat.

"Z jakého důvodu považuješ džňána jógu, tj i meditaci za jakési "jen" ? "
Nepovažuji Smile Meditace (prožívání Já Jsem) je cíl (minimálně dílčí - poté je třeba dále rozpuštět vásány, atd. Je jasné, že vývoj pokračuje). Cesta k meditaci, se také jmenuje meditace Smile Ale uvědomění ještě chybí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: pá říjen 16, 2009 7:38 pm    Předmět: Citovat

Psychedelic napsal:
Meditace (prožívání Já Jsem) je cíl (minimálně dílčí....

A nestačilo by „pouhé“ „jsem“?
I když vlastně píšeš „dílčí“… ano, tyhle „ dílčí“ mety přeskočit nelze, aby mohly být posléze spatřeny jako jedna z představ.


Psychedelic napsal:
Cesta k meditaci, se také jmenuje meditace Smile Ale uvědomění ještě chybí.

Dle mého uvědomění, když použiju tvého vyjádření, je meditace jen jedno, a buď je nebo není.
Faktem bude, že tento pojem může být chápán různě.

Jinak řečeno, buď praktikujeme, nebo nepraktikujeme.
Bdělá pozornost je, nebo není, a její cvičení přibližuje k sobě sama, tj. k meditativnímu žití.
Při tom - tendence, motivace, závislosti, tj. jak říkáš, vásány, jsou ve světle pozornosti jasně nazřeny a postupně tak ztrácejí na síle...

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
sanmoon
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 11.6. 2009
Příspěvky: 141

PříspěvekZaslal: po říjen 19, 2009 9:50 am    Předmět: Citovat

Smile

Naposledy upravil sanmoon dne st listopad 04, 2009 11:48 am, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: po říjen 19, 2009 11:55 am    Předmět: Citovat

sanmoon napsal:
Já bych Psychedelika neopravovala.
On ví, o čem hovoří.
Základem, a to tím nejdůležitějším, je Maharišovo i Tomášovo :

SEBEDOTAZOVÁNÍ " KDO JSEM JÁ ? Odpověď nepřichází slovy. Já jsem, který jsem.
To je Atmavičára. Té se držím, ale nikomu nic nevnucuji, ani neradím.


Ahoj Sanmoon Smile

Možná, že až toho přečteš od pana Tomáše víc, potom třeba také najdeš jeho:

„Očišťuj sebe sama dlouhou cestou, zkoumej sebe sama krátkou cestou.“


To prvně zmiňované se nedá přeskočit. Ačkoli se to v zaujetí Advaitou védatou může velmi dlouho jevit jako zcela nepodstatné.
A...ať už mi Sanmoon věříš, nebo nevěříš, vím o čem mluvím Wink

Kdyby jsi se třeba v rámci tohoto vlákna podělila o svoje dosavadní úspěchy, s tebou zmiňovaným sebedotazováním, bylo by to k tzv. „k věci“.

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
sanmoon
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 11.6. 2009
Příspěvky: 141

PříspěvekZaslal: po říjen 19, 2009 12:51 pm    Předmět: Citovat

Smile

Naposledy upravil sanmoon dne st listopad 04, 2009 11:47 am, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
mrtvybrouk
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 19.7. 2007
Příspěvky: 129

PříspěvekZaslal: po říjen 19, 2009 12:57 pm    Předmět: Citovat

Asi budu teď tématicky trochu mimo, nicméně cítím, že to sem jakýmsi způsobem hodně patří...

Nejsem člověk, kterého bych nějak jóga (ve smyslu cvičení) nějak obzvlášť uchvátila. Prostě jsem tam pro sebe tak nějak nedokázala najít obsah. Po nějaké době jsem se dostala k určitému druhu tance, který mně naopak úplně uchvátil a řekla bych, že po dvou letech je ta chuť stále silnější. Po nějaké době jsem začala cítit, že to ale není jenom o tom tanci. To co mně k tomu celému hodně silně přitahuje je jednak velká radost z téhle činnosti (a přiznejme si i z lidí z jejího okolí) a jednak možnost jakéhosi sebevyjádření, protože je to prostředek, se kterým se dá volně pracovat a volně dál rozvíjet. Sice cítím, že mám ještě hodně co dělat, ale to, že mi tohle dává i celkem velkou možnost se rozvíjet nejenom fyzicky, ale i dále to předávat dalším lidem. A asi to nejdůležitější nakonec. Nějak mi celkem hodně v poslední době začíná docházet, že je to i jakýmsi vyjádřením síly ducha nad hmotou. Teda zní to teď asi praštěně, ale jde o to, že mi dochází jak ta motivace a radost nakonec směřuje k tomu mít vůli a snažit se mít svoje tělo pod kontrolou, znát je a naučit se s ním pracovat, aby umělo vykonávat přesně to co po něm chci, což se mi zase zpětně vrací jako velká vnitřní radost a motivuje mě to dál... A není to jen o pocitu mít pod kontrolou jen to tělo fyzické, prostě celkově jakási snaha správně ovládat TO celé, co mi bylo svěřeno a radost, že tu možnost mám...

Nevím, cílem tohohle (což se asi stalo) není napsat nějaký vzletný kus textu. Jen jsem chtěla napsat něco ve smyslu, že v tomhle dokážu vidět způsob jak čerpat tam zhora a dotáhnout to sem, pracovat s tím a tak nějak to zase poslat dál. Snad mě pochopíte Wink Prostě jóga Rolling Eyes Cítit smysl a naplnění Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: po říjen 19, 2009 1:38 pm    Předmět: Citovat

sanmoon napsal:
Já mám Tomáše v krvi.


Prima,
když budu mluvit s Milošem, povím mu, že tady má příbuznou Wink Very Happy

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Prosby o pomoc Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
phpBB port v2.0.7 based on Tom Nitzschner's phpbb2.0.6 upgraded to phpBB 2.0.7 standalone was developed and tested by:
ChatServ, mikem,
and Paul Laudanski (aka Zhen-Xjell).

Version 2.0.7 by Nuke Cops © 2004 http://www.nukecops.com




Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.29 sekund