Fórum - Zobrazit téma - Co se zase jednou po čase potkat - nejen pražáci? - Reikiwebík

Vítej človíčku na Reikiwebík!
  Vítej   Anonyme

     Menu
· Domů
· akce
· Akce_Reiki
· Archív článků
· Diskuzní fórum
· Hledání
· Ke stažení
· Témata článků
· Top 10
· Kalendář akcí

· Reiki Seznam
· Reiki kluby
· Kalendář Reiki kurzů


· ReikiWeb - starý 1
· ReikiWeb - starý 2

     Návštěvnost

Statistiky pro Reikiwebík


Diskuzní fórum

Reikiwebík :: Zobrazit téma - Co se zase jednou po čase potkat - nejen pražáci?
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   Osobní nastaveníOsobní nastavení   PřihlášeníPřihlášení 

Co se zase jednou po čase potkat - nejen pražáci?
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Pelmel
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: st květen 21, 2014 12:39 am    Předmět: Citovat

Ahoj Zbultrane. Smile

Zbultran napsal:

Já si myslím Tooro, že to víš. Mnohokrát jsme spolu diskutovali o poznání a nakovec jsme se dostali i k "srdci", že některé záležitosti může člověk "nacítit srdcem".

Což o to, myslím, že si vždy vše v pohodě vysvětlíme, ale víš Ty, jak je na tom Psychedelik s dharmou? Smile Já ne. Very Happy

Osobně nejsem moc nakloněna výrazivu jako „srdcem“ a podobně, jednak protože se podobná vyjádření v duchovňáckých vodách velmi zprofanovala, a potom proto, že cit, tj. jemnocit a vcítění je něco, co se neustále vyvíjí (nebo taky ne), prostě je to proces, a schopnost soucítění je u každého člověka jiná, a u někoho je třebas srdce prostě orgán, a nic jiného za tím slovem nehledá.

Hodný…hm, jakože tedy být „hoden“…a čeho vlastně? Co si chceme tou svojí hodností zasloužit, čeho máme být ve své, společností predikované poslušnosti (vůči čemu-komu?), hodni? Kdo určuje, co je hodnost a co už je nehodnost? Když např. stovce lidí řekneš „buď hodný“, každý si pod tím představí něco jiného, a vyzní to víceméně planě, proto jsem tady tu otázku položila.
V křesťanském podání by to zřejmě bylo dodržování desatera, jenže…víme, jak je běžně lidská přirozenost vzdálena od tohoto ideálu, a jak často to není skutečné pochopení a soucítění, a pouhá snaha si opravdu jen něco „zasloužit“, a to samozřejmě „něco“ o hodně lepšího než má ten nehodník a nádoba hříšná, náš soused (a to už se ten pacholek má dost dobře Twisted Evil ), to je taky o něčem úplně jiném, než je opravdové soucítění, hodnost a láska k bližnímu svému.

V případě slova „slušnost“ už by to mohla být trochu jasnější představa, ale určitě ne jednotná, takže výzvy k tomu, abychom byli hodní a slušní velmi rychle zapadnou mezi ty běžné lidské tendence, a zase...kde nic-tu nic.
Ten, kdo byl k vzájemné úctě a slušnosti vychován (a kdy tato výchova padla na úrodnou půdu) takovýto apel nepotřebuje, neb by se případná nehodnost a neslušnost neslučovala s jeho morálkou a svědomím, a dříve či později by byl stejně sám sobě páterem Koniášem i kajícníkem zároveň.


Zbultran napsal:
...slušný ve smyslu dobře vychovaný, uctivý, pozorný...

No a co teprve takový chudák, co nebyl „slušně vychovaný“ a někdo mu bude povídat, aby byl hodný a slušný… Wink Very Happy

Takže "být hodný (a slušný)" je pojem velmi relativní a nelehce definovatelný, a k tomu ještě přidej fakt, že když dva dělají totéž, není to totéž, a je to pak třeba tak, že ten hodnej vylupuje ty motýlí housenky z kokonu, čímž nejenže jim nepomůže, ale je tím vlastně zahubí. Confused

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Zbultran
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 21.9. 2004
Příspěvky: 2051

PříspěvekZaslal: st květen 21, 2014 7:48 am    Předmět: Citovat

toora napsal:

Osobně nejsem moc nakloněna výrazivu jako „srdcem“ a podobně, jednak protože se podobná vyjádření v duchovňáckých vodách velmi zprofanovala, a potom proto, že cit, tj. jemnocit a vcítění je něco, co se neustále vyvíjí (nebo taky ne), prostě je to proces, a schopnost soucítění je u každého člověka jiná, a u někoho je třebas srdce prostě orgán, a nic jiného za tím slovem nehledá.


Souhlasím, proto jsem také "srdce" a "nacítit srdcem" dal ve svém příspěvku do uvozovek.

toora napsal:

Hodný…hm, jakože tedy být „hoden“…a čeho vlastně?


Asi by šlo - být hoden úcty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: so květen 24, 2014 11:06 am    Předmět: BODHIČITTA Citovat

Zbultran napsal:
Asi by šlo - být hoden úcty.

No právě. Confused
A to ještě navíc, být hodný a slušný jsou taky dvě veličiny…
A jako u všeho i zde platí, že když dva dělají totéž , není to totéž.
Být slušný proto, abych byl hoden úcty je v mých očích Zbultrane motivace, která mi jako spásná nepřipadá. Poznala jsem lidi, kteří byli stále slušní jen kvůli svému osobnímu klidu, či prospěchu, třebas jako takoví ti vyčůránci, co porůznu mastí kliku jen proto, aby tím něco získali. Pak jsem poznala lidi, kteří se nechovali vždy ukázkově, a přitom by mouše neublížili, prostě byli to hodní lidé. Však ani ta Ezopova bajka o ptáčku a lišce nevznikla bez poznání tohoto fungujícího principu. Wink

Někdy je to zase taková ta "slušnost", kdy člověk nechce jít s nikým, pro nic a za žádnou cenu do střetu, a pak je jen onen smrádek, ale hlavně, že je teploučko. A také je tu ke slušnému, či neslušnému chování mnoho nevědomých motivací, které ale můžeme poznat a pochopit jen když se opravdu sami sebe poznat chceme, proto jsem to, co jsem napsala Psychedelikovi, předložila jsem mu jako jednu z možností k jeho uvážení.

A jestli je někdo hodný, nebo zlý? Ne každý trouba, co si dá na sobě dříví štípat je opravdu hodný, mnohdy je prostě jen zbabělý, protože se bojí případnou svojí "nehodností" přijít o svoji komfortní zónu.
Proto i zde platí totéž, tedy - hleďte, všímejte si dobře, neb „po ovoci poznáte je“...

Pro mne opravdová hodnost vyvěrá z moudrosti (zkušenost-rozum-cit), tedy to není nic naučeného (daného výchovou, společností, kulturou atd.), ale vnitřní „stav“, který je dán hloubkou našeho soucítění a pochopení, sebe sama, a tím pádem všech a všeho.


Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Pelmel Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Strana 9 z 9

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
phpBB port v2.0.7 based on Tom Nitzschner's phpbb2.0.6 upgraded to phpBB 2.0.7 standalone was developed and tested by:
ChatServ, mikem,
and Paul Laudanski (aka Zhen-Xjell).

Version 2.0.7 by Nuke Cops © 2004 http://www.nukecops.com




Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.17 sekund