Fórum - Zobrazit téma - Léčivé byliny - pěstování - Reikiwebík

Vítej človíčku na Reikiwebík!
  Vítej   Anonyme

     Menu
· Domů
· akce
· Akce_Reiki
· Archív článků
· Diskuzní fórum
· Hledání
· Ke stažení
· Témata článků
· Top 10
· Kalendář akcí

· Reiki Seznam
· Reiki kluby
· Kalendář Reiki kurzů


· ReikiWeb - starý 1
· ReikiWeb - starý 2

     Návštěvnost

Statistiky pro Reikiwebík


Diskuzní fórum

Reikiwebík :: Zobrazit téma - Léčivé byliny - pěstování
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   Osobní nastaveníOsobní nastavení   PřihlášeníPřihlášení 

Léčivé byliny - pěstování
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Pro zdraví
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
blankas
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 27.9. 2002
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: út září 11, 2012 2:31 pm    Předmět: Citovat

kolmart napsal:
Je někde v Praze prodejna nabo lékárna na Bylinky? Martin

Ahoj Martine, sorry za tu záměnu s Markem, co se mi teď povedla Twisted Evil Vím, že jste na tyhle záměny zvyklí od mala, tak jsem nemohla být výjimkou ani já Wink

Prodejen bylin je v Praze víc.
Já upřednostňuji:
http://www.belidis.cz/seznam_bylin.php
(sem mě po revoluci nasměroval léčitel, kterého jsem tehdy občas navštívila, dříve jeho receptury bylin zpracovávala lékárna v Jindřišské, po revoluci jeho individuální recepty míchali v této prodejně)
dále využívám a mohu doporučit:
http://www.jukl.cz/
Pan Jukl dělá Jančovy recepty, to oceňuji.
Zrovna se od něj chystám objednat si protiparazitární balíček. V Praze šlo objednat si jeho produkty každou středu na pražském telefonu a vyzvednout si to osobně, čili šetřila jsem na poštovném. Doufám, že to nezměnili.
a někdy něco koupím od pana Grešíka v jeho prodejně Jilská 1
http://www.gresik.cz/

P.S.
Co se týká mletých lněných semen - mletá lněná seminka přidávám do obilninových karbanátků, které dělávám nejčastěji ze špaldy. Mleté lněné semínko "slizovatí" čili spojuje dobře hmotu a nemusíš používat vajíčka.
Chuťově opět super, špaldové karboše s mletým lněným semínkem, spoustou česneku, s černuchou a vždy tam přidám nějaké zelené natě, nejčastěji tam přidávám posekané mladé listy brutnáku, udělám je klidně z kila špaldy a prostě zmizí. Jo a ten brutnák nám roste na dvoře a je ho čím dál víc i když se o něj nestaráš Twisted Evil jenom má rád vodu, takže když prší, jsou žně...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
kolmart
Velmi zkušený uživatel
Velmi zkušený uživatel


Registrace: 31.7. 2012
Příspěvky: 55

PříspěvekZaslal: út září 11, 2012 6:12 pm    Předmět: Citovat

Díky za odkazy na lékárny a na možnost sehnání bylinek. Určitě to využiju nejen pro sebe. Recept ze lněným semínkem je taky zajímavý. Já jsem navštívil ASTROAPATYKU na Andělu. Tam mají všechno možné z rakytníku . Na oslovení "Marku" jsem zvyklý a nemám s tím problém.Smile
blankas napsal:
kolmart napsal:
Je někde v Praze prodejna nebo lékárna na Bylinky? Martin

Ahoj Martine, sorry za tu záměnu s Markem, co se mi teď povedla Twisted Evil Vím, že jste na tyhle záměny zvyklí od mala, tak jsem nemohla být výjimkou ani já Wink

Prodejen bylin je v Praze víc.
Já upřednostňuji:
http://www.belidis.cz/seznam_bylin.php
(sem mě po revoluci nasměroval léčitel, kterého jsem tehdy občas navštívila, dříve jeho receptury bylin zpracovávala lékárna v Jindřišské, po revoluci jeho individuální recepty míchali v této prodejně)
dále využívám a mohu doporučit:
http://www.jukl.cz/
Pan Jukl dělá Jančovy recepty, to oceňuji.
Zrovna se od něj chystám objednat si protiparazitární balíček. V Praze šlo objednat si jeho produkty každou středu na pražském telefonu a vyzvednout si to osobně, čili šetřila jsem na poštovném. Doufám, že to nezměnili.
a někdy něco koupím od pana Grešíka v jeho prodejně Jilská 1
http://www.gresik.cz/

P.S.
Co se týká mletých lněných semen - mletá lněná seminka přidávám do obilninových karbanátků, které dělávám nejčastěji ze špaldy. Mleté lněné semínko "slizovatí" čili spojuje dobře hmotu a nemusíš používat vajíčka.
Chuťově opět super, špaldové karboše s mletým lněným semínkem, spoustou česneku, s černuchou a vždy tam přidám nějaké zelené natě, nejčastěji tam přidávám posekané mladé listy brutnáku, udělám je klidně z kila špaldy a prostě zmizí. Jo a ten brutnák nám roste na dvoře a je ho čím dál víc i když se o něj nestaráš Twisted Evil jenom má rád vodu, takže když prší, jsou žně...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
samanka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2002
Příspěvky: 3733

PříspěvekZaslal: út září 11, 2012 8:23 pm    Předmět: x Citovat

Ahojte,
přidám svoji poměrně čerstvou zkušenost. Jsem takový ten typ, co si bylinky kupuje a ostropestřec tak akorát od Herby Vitalis, tu mám moc ráda a mám s ní výborné zkušenosti.
Ale už nějakou dobu si pravidelně dávám to co tu bylo psáno - lněný olej zamíchaný do tučnějšího tvarohu (ten v tom hraje důležitou roli a musí být kvalitní) a přidám buď trochu ovoce nebo bylinek a nemůžu si to vynachválit. Kupuju si na to hotový bio lněný olej, který mají jen 2x týdně
ve zdravce v lednici, tam ji mám taky, protože je prý hodně citlivý....
Jen jsem se chtěla zeptat jestli někdo máte tušení, jestli se tahle
bomba s omega mastnými kyselinami může používat dlouhodobě nebo je
potřeba dělat přestávky?

Zdraví

šamanka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
polgara1
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 19.6. 2007
Příspěvky: 312

PříspěvekZaslal: čt září 20, 2012 11:18 pm    Předmět: Citovat

V Praze jsem si nechávala míchat bylinky V Herbatě v Dlouhé ulici ( u Staroměstského náměstí ). Donesla jsem tam recepis kolik čeho potřebuji a oni to tam namíchali v množství které jsem chtěla.
Mají tam různé bylinky a překrásně to tam voní. Šli jsme s kamarádkou minulý týden procházkou náhodně okolo, neodolaly jsme a hned tam zašli a i nakoupily.

http://www.herbata.webgarden.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Damao
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 13.1. 2003
Příspěvky: 2756

PříspěvekZaslal: čt září 27, 2012 10:58 am    Předmět: Citovat

Čerstvá vynikající zkušenost s pelyňkem - ne s tím obvyklým (alespoň pro mne), ale s pelyňkem pontským (jako Pilát....):
U nás běžně pěstovaná bylinka s účinky, které ji umožňují směle srovnat s cizokrajnými „zázraky“. Působí na játra, žaludek a lymfatický systém, čili detoxikuje celé tělo a má tonizující účinky - upravuje kromě ledvin téměř všechny základní funkce. Po intenzivní kúře se nám může zlepšit i zrak nebo kůže (ekzém, alergie), můžeme se zbavit bolestí žlučníku nebo potíží s trávením, můžeme být odolnější k virovým i bakteriálním infekcím.
V každém případě bychom se měli cítit mnohem lépe.
Moje zkušenost:
po dobu očistné kůry jsem se cítil prostě hrozně. Denně však sílil pocit očisty, polevily problémy s játry a zažíváním (překyselení žaludku). Varuju pouze, abyste nepřekračovali denní doporučenou dávku. Recept:
Nálev – kávovou lžičku zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat. Pijeme 2-3 šálky denně.
Není vhodný pro děti do 15 let, těhotné a kojící matky!
Je to krásná, zrak přitahující, bylina, ve skalce se za 1 rok rozrostla do bohatého trsu (v klimatickém pásmu Chebu!) - čiže se jí bude určitě dařit téměř všude.
Má ještě jednu pozoruhodnou vlastnost:
Odpuzuje obtížný létající hmyz - ovády, vosy a komáry....!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
abeille
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 25.3. 2011
Příspěvky: 200

PříspěvekZaslal: čt září 27, 2012 1:25 pm    Předmět: Citovat

Damao - a nálev se prosím připravuje z čerstvého pelyňku, nebo může být i nasušený? (nemám žádný,ale k sušenému se asi dostanu snáz než k čerstvému)[/b]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Damao
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 13.1. 2003
Příspěvky: 2756

PříspěvekZaslal: čt září 27, 2012 3:40 pm    Předmět: Citovat

Recept jsem převzal a byl uveden pro sušený pelyněk pontský.
Používal jsem "na zkoušku" čerstvě utržený, ovadlý - nyní se suší.
Překvapilo mě, že nálev z něj není hořký, jako je tomu u pelyňku pravého (Artemisia absinthium).
Krom toho při hledání informací o pelyňku pontském (Artemisia pontika) na netu jsem narazil na poptávku na výkup, a to za mnohem vyšší ceny než u domácího pelyňku, pro výrobu absintu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
abeille
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 25.3. 2011
Příspěvky: 200

PříspěvekZaslal: čt září 27, 2012 9:18 pm    Předmět: Citovat

Damao - díky moc za informace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Damao
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 13.1. 2003
Příspěvky: 2756

PříspěvekZaslal: po listopad 19, 2012 7:46 pm    Předmět: Citovat

Velmi zajímavý postřeh - letos ve zvýšené míře používáme - a úspěšně! - třezalku - čaje i koupele.... Působí velmi dobře jako očista od škodlivých postojů k žovtu - VČETNĚ DEPRESÍ !!!!! - a to je dobré si zapamatovat.
Vzhledem k tomu, že v současné době nehrozí tolik vedlejší nepříznivé vlastnosti třezalky (rozhodně se nebudeme nyní opalovat, pokud nejedem někam do teplých krajin), takže je vhodná doba si ji vyzkoušet jako prostředek očisty nejen těla, ale i emocí a mysli.
Všimli jste si v posledních dvou letech, jak třezalky přibývá kolem nás v přírodě? Přijde mi, že to není náhoda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Psychedelic
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 11.6. 2005
Příspěvky: 745

PříspěvekZaslal: po listopad 19, 2012 11:28 pm    Předmět: Citovat

S třezalkou jsem jednu chvíli experimentoval. Když jsem byl na vejšce, tak jsem experimentoval s ledasčím Smile Mými spojenci byly farmaka. Ať rostlinná či syntetická.
Když jsem objevil třezalku, byl jsem u vytržení. Studoval jsem srovnávací studie třezalky a moderních antidepresiv. Četl jsem lékové interakce (existují, zkuste si je nejdřív přečíst, než si dáte svůj šálek). Šel do knihovny a půjčil si všechny knihy o třezalce.
Začal jsem s čajem. Po první konvičce jsem cítil již změnu, ačkoli vliv na zpětné vychytávání serotoninu se většinou uvádí až po 14 dnech (já bych za sebe řekl, že výrazný antidepresivní efekt už přichází po 4-9 dnech). Ten večer jsem si dal ještě pár konviček Smile
V noci následovaly velmi příjemné sny a ráno jsem se proudil velmi zesláblý. Zjistil jsem, že v kombinaci s alkoholem třezalka způsobuje mimořádné stavy. Mimořádné excesy. Tak mimořádné, že... že i někteří mí známí o těchto historkách raději mlčí. I když jsem s nimi jen já sám a na téma padne řeč...
Jo, třezalka. Z hlediska mechanismus působení (ačkoli nebyl zcela objasněn) je docela možné že by se syntetickými antidepresivy, pervitinem a empatogenem MDMA mohla způsobit úmrtí. S alkoholem mimořádnou ostudu.
Zjistil jsem zajímavou věc. Přestaly mi na ní chutnat cigára. Shodou okolností jsem v té době chodil na přednášky MUDr. Králikové, odbornice na kouření a po skončení přednášky za ní zašel. Řekl jsem jí své pozorování. Řekla mi, že mé pozorování je správné a že ačkoli se hlavně mluví o syntetickém antidepresivu bupropionu, často doporučuje svým pacientům třezalku s menšími vedlejšími účinky.
Třezalka totiž ovlivňuje spoustu přenašečů informací v mozku. A dopamin je jeden z nich.

Ano, ale pak je zde otázka, zda seš opravdu čistej, když tohle užíváš.

Začal jsem s čajem, ale experimentoval jsem později s přesnými dávkami extraktů. Některé extrakty se lišily nejen počtem miligramů, ale i spektrem účinných látek. Do 900mg denně, jsem u třezalky od firmy Kneipp cítil i jistou stimulaci a euforii. Pak zde byl ještě extrakt Felisio 425, o kterém jsem tehdy četl, že má oproti Kneippu komplexnější spektrum účinných látek. Šlo tam snad o hypericin a hyperforin. Kneipp tuším hyperforin úmyslně postrádal, snad kvůli některým vedlejším účinkům (nevím zda kvůli fotosenzibilitě, která nakonec se snad stejně jen vyskytovala u dobytka - jeden článek co jsem na to téma četl to tvrdil a přijde mi to zajímavé Smile někteří lidi se bojí chodit na slunko a možná zbytečně Smile ). Experimentoval jsem s oběma extrakty.
Pamatuji si, že když jsem školu přerušil, byl jsem na vysokých dávkách třezalky. A marihuany. A alkoholu.
Jo a tehdy začaly ty problémy s udržením moče.
Jen tak mezi náma za to viním třezalku. Tedy alespoň jako spolupachatele. Způsobovala tak extrémní uvolnění, že .... že jsem fakt stíhal tak tak... takže skoro nestíhal...
Jo, třezalka. Když jsem začal s třezalkou, zjistil jsem, že léky, které u u mě způsobovaly extrémní neklid (především nootropikum piracetam a v menší míře enerbol), neklid přestaly způsobovat. Alkohol který způsoboval šílené deprese druhý den přestal šílené deprese způsobovat. A jestli marihuana způsobuje amotivační syndrom, s třezalkou se zmnohonásobil.
Fajn bylo, že se třezalka snadno vysazovala. Ono jsem totiž zjistil, že všechna ta pohoda třezalky měla svůj rub a svůj líc. Způsobovala mam a klam. A střízlivění z ní bylo jisté probírání se.
A tehdy jsem si řekl, že už na ni kašlu. Pak jsem ji doporučil jednomu kamarádovi co měl deprese. Po pár dnech přestal, že se po ní citil slabý...
Trošku jsem z toho byl zklamán, protože jsem chtěl vidět výsledky. Ale později jsem se seznámil s makrobiotikou a knihou Rizika léčivých bylin, kde jsem četl, že třezalce se hodně zvířat vyhýbá. Instinktivně.
K třezalce jsem se vrátil asi za dva roky.
Bylo to v době, kdy jsem po dlouhé době začal opět kouřit. Trávu i tabák a bral jsem to jako velkou tragédii. Vzpomněl jsem si na svůj rozhovor s doktorkou ohledně tabáku, kdy může pomoci s vysazením. Tentokrát to ale moc nepomáhalo. Opil jsem se. Nahatej jsem pobíhal po hospodě. Rozsekl si hlavu o mříže...
Druhej den jsem se ale cítil dobře. Žádná deprese. Třezalka fungovala.
Asi po dvou měsících jsem třezalku vysadil. Svět opět dostal více hrany. Stal se jaksi reálnějším.
Pamatuji si, že když jsem třezalku začal užívat, měl jsem tak trošku dojem jakoby rostlina přišla a rozhostila se mi v mozku. Ustlala si tam svůj pozitivní ornamentální koberec. Lehla si tam. A lebedila si. A byla ráda že je na výslunní. Krásná paní. A na mě jakoby se zapomenulo. Až když jsem ji vysadil, a ona sbalila svůj běhoun a odkráčela z mých čelních laloků, začal jsem opět nacházet svou přirozenost. Své pocity. Ano, pocity které třezalka dokáže překrýt. A někdy tím dočasně pomoct (osobně ji vnímám jako možného silného pomocníka v kritických chvílích, kdy se potřebujeme natáhnout a několik týdnů si odpočinout. A nebo udělat něco, na co nás deprese či úzkost příliš blokovaly).
Takže podle mého je třezalka droga. A mám se před ní napozoru. Před ní, i před meduňkou. Ale o ní třeba zase příště Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Damao
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 13.1. 2003
Příspěvky: 2756

PříspěvekZaslal: út listopad 20, 2012 1:00 am    Předmět: Citovat

Hmmm, díky za velmi precizní shrnutí osobních zkušeností - ušetřil jsi mi mnoho odboček.... Prostě, jak tomu rozumím - třezalka je fenomén, ale musí se s ní opatrně.
Na druhé straně - když je člověk v pocitu "deprese", nebo se cítí "na dně", tak bych dal osobně přednost riziku třezalky před antidepresivy. Ale tak jako Ty to teda odzkoušené nemám.
Fakt moc děkuju, to sedlo...!!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
harmonik
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 9.7. 2009
Příspěvky: 217

PříspěvekZaslal: út listopad 20, 2012 9:07 am    Předmět: Citovat

No, kluci praktici Laughing - výborný. Experti experimentáltorští Exclamation Exclamation Exclamation Laughing Shocked

Kam se na vás hrabu. Kouření mně nikdy nezachutnalo, i když jsem kdysi tatovi cigáro čmajznul z kapsy......tráva.... no radši jablíčko z trávy zdvihnuté .... Laughing Laughing Laughing

Třezalkový čaj občas, ale spíš mazání na záda s olejem, osmóza, dělá to prý dobře na plotýnky a regeneruje je to. To praktikujem my. Do toho jako změnu zas podruhé něco z říše kamenné- masáž lávovými kameny. Jůůů- jak to krásně uspinkává..... Very Happy Na toto období a další startujem moxování. Máme minisestavičku a teplo a jang energii dodáváme jak se dá... Laughing / No svařákem a zázvorovým grogem se samozřejmě nepohrdá... Laughing /.

Ale k expertům experimentátorským- my zas zkoušíme odvar- čaj z dubové kůry- jako detox. No snad mi nějaký dědeček hříbeček nebude vycintávat: Harmoniku, cos to proved... ty palice Idea dubová Idea Laughing
Na závěr Damaovo zjištění, že třezalky je kolem jaksi víc. Potvrzení staré ezoterické pravdy. Energie putuje tam, kam je namířena. Když jsme byli těhotní, všude kolem bylo spousta těhulek, když jsme jezdili s kočárkem, najednou ulice byly samý kočárek, když mně zrezl favorit, najednou to měly všechny... Shocked Laughing

Ahoj všichni, Harmonik. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
abeille
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 25.3. 2011
Příspěvky: 200

PříspěvekZaslal: út listopad 20, 2012 5:37 pm    Předmět: Citovat

Zřejmě je to tak, že na každého působí rozličné bylinky jinak - osobně se mi jako přírodní antidepresivum mnohem víc osvědčila Ašvagandha (indický ženšen - withania somnifera) než třezalka. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
samanka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2002
Příspěvky: 3733

PříspěvekZaslal: st listopad 21, 2012 10:11 pm    Předmět: x Citovat

To je fakt, hodně lidí teď třezalku užívá jako antidepresivum.
Psychedelic se minul povoláním, on všechno tak dokonale zkoumá
do hloubek nejhlubších, že měl být vědecký pracovník Laughing Laughing Laughing
To je obdivný povzdech.

Ale nakonec z toho vyplývá, že i léčivých prostředků je třeba užívat
s mírou a určitě individuálně. Co zvládne Psychedelic, díky dlouholetému tréninku, to by slabší nátura nemusela rozchodit.

šamanka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
arikiran
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 13.7. 2011
Příspěvky: 515

PříspěvekZaslal: čt listopad 22, 2012 7:03 am    Předmět: Citovat

ahoj
jen historická připomínka:jako asi 10ti letý jsem chodil s babičkou sbírat,sušit a v zimě pít třezalku,které babička říkala ďuraviec...pila to takřka celou zimu...

také rád experimentuji,závěry ale dělám slabší...jak k příslušnému vstupu najít odpovídající výstup,když během dne mám tisíce vstupů:myšlenky-působí,emoce-působí,jídlo-působí,a další a další vlivy....

...........................
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Pro zdraví Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
phpBB port v2.0.7 based on Tom Nitzschner's phpbb2.0.6 upgraded to phpBB 2.0.7 standalone was developed and tested by:
ChatServ, mikem,
and Paul Laudanski (aka Zhen-Xjell).

Version 2.0.7 by Nuke Cops © 2004 http://www.nukecops.com




Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.17 sekund