Fórum - Zobrazit téma - Léčivé byliny - pěstování - Reikiwebík

Vítej človíčku na Reikiwebík!
  Vítej   Anonyme

     Menu
· Domů
· akce
· Akce_Reiki
· Archív článků
· Diskuzní fórum
· Hledání
· Ke stažení
· Témata článků
· Top 10
· Kalendář akcí

· Reiki Seznam
· Reiki kluby
· Kalendář Reiki kurzů


· ReikiWeb - starý 1
· ReikiWeb - starý 2

     Návštěvnost

Statistiky pro Reikiwebík


Diskuzní fórum

Reikiwebík :: Zobrazit téma - Léčivé byliny - pěstování
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   Osobní nastaveníOsobní nastavení   PřihlášeníPřihlášení 

Léčivé byliny - pěstování
Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Pro zdraví
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Damao
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 13.1. 2003
Příspěvky: 2756

PříspěvekZaslal: ne leden 08, 2012 1:16 pm    Předmět: Léčivé byliny - pěstování Citovat

Rád pěstuju a taky sbírám a používám léčivé byliny. Ty nejléčivější nám rostou kolem domu - to je známý fakt. Jenže někdy člověk zatouží sblížit se s bylinkou, která u nás obvyklá není. Nedávno jsem slyšel a prostřednictvím internetu se seznámil s jihoafrickou bylinou Harpagopythum procumbens, česky nazývanou Čertův spár. Připadá mi velice zajímavá stavbou svého těla, květy i plody, o léčivých účincích (především játra a metabolismus) nemluvě.
Hledám někoho, kdo má s pěstováním své zkušenosti. Hledám někoho, kdo by mi prodal mladou rostlinku (semeno, hlízu) nebo alespoň věděl, kdo to prodává. Dík předem!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Evik
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2007
Příspěvky: 1845

PříspěvekZaslal: ne leden 08, 2012 6:37 pm    Předmět: Citovat

Ahoj Damao,

zkusila jsem poslat dotaz Břetislavu Novému , alias ,,Dědkovi Kořenáři" - příteli na fb. Uvidíme, jestli se ozve Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Damao
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 13.1. 2003
Příspěvky: 2756

PříspěvekZaslal: ne leden 08, 2012 8:38 pm    Předmět: Citovat

Díky, Evi, vidíš, to mě nenapadlo, skvěle!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Evik
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2007
Příspěvky: 1845

PříspěvekZaslal: po leden 09, 2012 10:01 am    Předmět: Citovat

Tak ,,dědek" mi napsal:

Citace:
Zkuste Pavla Váňu z Nového Bydžova


Jak jsem ,,koupila", tak posílám. Dál už to nechávám Damao na tobě, protože P. Váňu nemám mezi přáteli ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Damao
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 13.1. 2003
Příspěvky: 2756

PříspěvekZaslal: po leden 09, 2012 11:29 pm    Předmět: Citovat

Pan Váňa je skvělý bylinkář a trochu (ne osobně) ho znám ze seminářů v Koutech nad Desnou. Pokusím se s ním spojit. Děkuji. K
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Damao
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 13.1. 2003
Příspěvky: 2756

PříspěvekZaslal: út únor 14, 2012 1:08 pm    Předmět: Citovat

I když toto téma zatím nevzbudilo větší zájem, přece jen je chci rozšířit dotazem na zkušenosti s pěstováním tamarindu. Je to tropický strom s lusky, v nichž po dozrání se nachází v dužině zajímavé chuti pevná semena.
Chuť i konzistence dužiny připomíná kvalitní mírně zasychající povidla, proto má stromek také český "lidový" název "povidlovník".
Výživná hodnota, bohatství přírodního ovocného cukru atd. vytváří předpoklady i pro léčebné využití.
Plody tamarindu se občas objeví na pultech některých obchodních řetězců - TESCO, Globus....
Dotaz: má někdo z vás praktické zkušenosti s pěstováním a užíváním plodů tohoto stromečku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Evik
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2007
Příspěvky: 1845

PříspěvekZaslal: po únor 20, 2012 10:51 pm    Předmět: Citovat

Tohle mi přišlo na fb. Je to info pro Damaa a další milovníky bylinek.


Kdo shání nějaké bylinky a chce o nich vědět co nejvíc Smile - přečtěte si komentář pana Vladimíra:


Citace:
...přebytky sazenic léčivek zásobuji botanickou zahradu v Prostějově, botanickou zahradu přírodovědecké fakulty v Olomouci, bylinkovou zahradu v Rozáriu Flory Olomouc, ekologické centrum ve Sluňákově v Horce nad Moravou a pro některé bylinky si jezdí lidé z celé České republiky a ze Slovenska. Dále mnoho léčivek vozím na výměnnou burzu léčivek do Těšíkova když tam mám 2x ročně bylinkový víkend. Semínka léčivek posílám lidem za poštovní známku. Snažím se tyto boží dary přírody rozšířit co nejvíce lidem. Vláďa


http://zitzdrave.blog.cz/1202/vladimir-vytasek-bylinar-z-litovle-u-olomouce
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Evik
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2007
Příspěvky: 1845

PříspěvekZaslal: so červen 09, 2012 6:06 pm    Předmět: Citovat

Pro vaši informaci

Právě ke mě přišla smutná zpráva, že nás dne 3. června 2012 opustil významný bylinkář, fytoterapeut a sympatický člověk pan Pavel Váňa, známý jako
,,bylinář Pavel"

čest jeho památce

http://www.ipavelvana.eu/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Damao
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 13.1. 2003
Příspěvky: 2756

PříspěvekZaslal: ne červen 10, 2012 1:07 am    Předmět: Citovat

Je v nebi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
blankas
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 27.9. 2002
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: ne červen 10, 2012 11:39 am    Předmět: pan Pavel Váňa Citovat

Pan Pavel Váňa se narodil roku 1947, takže bohužel od nás lidí odešel v rozkvětu své životní moudrosti a zkušeností.

V tématu "Role učitele v dnešní době" se píše o učitelích a žácích - tak pana Váňu považuji za jednoho z mých vnějších učitelů, (tak jako například pana Janču, ale je jich víc, těch co odešli a od kterých jsem získala), ačkoliv jsem se s nimi osobně nesetkala.
Své zkušenosti a poznatky sdíleli též formou knih, přes knihy jsem se s nimi setkala já (a další lidé z mého okolí), a hodně mě ovlivnili.
Takže na mě také "dálkově působili", tím, že jsem si koupila jejich knihy a četla je - a listuju v nich pořád, když je potřeba.

Tímto vzdávám čest jeho památce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: ne červen 10, 2012 11:48 am    Předmět: Re: pan Pavel Váňa Citovat

blankas napsal:
Tímto vzdávám čest jeho památce.


Připojuji se, s láskou na pana Váňu vzpomínám... ♥

Díky Blanko.

K.
Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
samanka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2002
Příspěvky: 3733

PříspěvekZaslal: so září 08, 2012 9:46 pm    Předmět: x Citovat

Myslím a doufám, že poslední pokus farmaceutů dostat pod sebe a mít možnost rejžovat i na výrobě a distribuci funkční konopné mastičky, bude marný. Strašidlo, jak se z vás mazáním bolavé kyčle stane narkoman, už je dneska naštěstí pasé a kdejaká babička ji má doma v lednici.
Docela drsné jsou ty plánované ceny.

Jointy jsou jiná záležitost. Jsou známé pozitivní účinky na taková onemocnění jako Parkinson, Alzheimer nebo RS. Teď samozřejmě mluvím
o zlepšení kvality života nemocných zmírnění jejich rozjetých potíží.
Nikoliv o partách zdravých lidí, závislých na hulení. Tam je docela vtipné, jak se pořád všichni ohánějí tím, že na hulení není možné vypěstovat závislost, přestože znám lidi, kteří se bez něj neobejdou ani den.
Ona psychická závislost není o nic lepší než fyzická.

Nakonec bych zhruba citovala vzor všech huličů J. X. Doležala: Jak se mě můžete ptát na dětství? Hulím 30 let, tak co asi tak můžu pamatovat?

Všeho s mírou přeje

šamanka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
kolmart
Velmi zkušený uživatel
Velmi zkušený uživatel


Registrace: 31.7. 2012
Příspěvky: 55

PříspěvekZaslal: út září 11, 2012 8:10 am    Předmět: Citovat

Já mám bylinky a léčivé rostliny rád. Občas se zkusím vykurýrovat nebo posilnit organismus. Hned po ruce na balkóně mám truhlíky s mátou, bazalkou, oreganem a petrželkou. Na jaře jsem dělal sirup z mladých výhonků smrku, bezinkovou šťávu. Zaujaly mě účinky dubové kůry, skořice a rakytníku řešetlákového. Naposledy jsem užíval na zlepšení krevního obrazu a jater čaj z ostropestřce, anýzu a fenyklu. Výsledek byl, že po měsíci pití zněla diagnóza, že nejdůležitější hodnoty jsou na horní hranici normy a mám dodržovat pitný režim. Nejvíc čerpám informace z díla pátera Ferdy, E. Cayce, J. Zezulky a mnoha dalších našich skvělých léčitelů a bylinkářů. O prázdninách jsem navštívil v severních Čechách muzeum doktora Kitla, před nímž byla malá léčivá zahrádka s bylinkami, keři a stromy. Rostl tam například i křen nebo kopřiva.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
blankas
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 27.9. 2002
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: út září 11, 2012 11:02 am    Předmět: Citovat

Ahoj Marku,
já konzumuji ostropestřec - semena čerstvě namletá a zamíchaná do dobrého bílého jogurtu, přidávám si kávovou lžičku čerstvě namletých semen do talíře se zeleninovou polévkou, často přidávám do luštěninových pomazánek, které si dělám a chuťově je to OK.
Vždy je nutné ho umlít ČERSTVĚ, nikdy nemlít do zásoby, na vzduchu rychle oxiduje a ztrácí své léčivé vlastnosti.
Čerstvě namletá kávová lžička semen v jídle má být mnohem účinnější než když z toho děláš a popíjíš čaj.
Kdo nechce mlít, tak lze koupit (také vyrobit) tinkturu z ostropestřce, ta je také účinnější než čaj. ovšem tam je už použit líh, takže pozor, tinkturu ne když někdo chce podpořit játra po mononukleoze, žloutence apod.

Kdysi mě takto na výstavě o tomto podrobně poučil "dědek kořenář" B.Nový. No tenkrát (12-15let dozadu, kdo si to má pamatovat Rolling Eyes ) to byl docela fešnej chlap..

Jinak venku v mém rodišti máme dokonce ostropestřec na záhoně, a já tedy přidávám i jeho mladé listy do zeleninového salátu. Ty velké ne, ty už mají píchavý okraj Very Happy ale ty mladé jsou mňam.
Semena kupuju v lékárně, tolik rostlin tam nemáme, aby to vystačilo pro nás všechny na celý rok.
Blanka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
kolmart
Velmi zkušený uživatel
Velmi zkušený uživatel


Registrace: 31.7. 2012
Příspěvky: 55

PříspěvekZaslal: út září 11, 2012 1:35 pm    Předmět: Citovat

Ahoj, to máš užitečnou zkušenost se semeny ostropestřce. Já jsem kdysi užíval kapky. Sehnal jsem jen čaj. Občas podobně jako ty připravím k pochoutce lněný olej a čerstvě pomelu ještě lněné semínko a smíchám s tvarohem. Je to dobrá pochoutka. Je někde v Praze prodejna nabo lékárna na Bylinky? Martin
blankas napsal:
Ahoj Marku,
já konzumuji ostropestřec - semena čerstvě namletá a zamíchaná do dobrého bílého jogurtu, přidávám si kávovou lžičku čerstvě namletých semen do talíře se zeleninovou polévkou, často přidávám do luštěninových pomazánek, které si dělám a chuťově je to OK.
Vždy je nutné ho umlít ČERSTVĚ, nikdy nemlít do zásoby, na vzduchu rychle oxiduje a ztrácí své léčivé vlastnosti.
Čerstvě namletá kávová lžička semen v jídle má být mnohem účinnější než když z toho děláš a popíjíš čaj.
Kdo nechce mlít, tak lze koupit (také vyrobit) tinkturu z ostropestřce, ta je také účinnější než čaj. ovšem tam je už použit líh, takže pozor, tinkturu ne když někdo chce podpořit játra po mononukleoze, žloutence apod.

Kdysi mě takto na výstavě o tomto podrobně poučil "dědek kořenář" B.Nový. No tenkrát (12-15let dozadu, kdo si to má pamatovat Rolling Eyes ) to byl docela fešnej chlap..

Jinak venku v mém rodišti máme dokonce ostropestřec na záhoně, a já tedy přidávám i jeho mladé listy do zeleninového salátu. Ty velké ne, ty už mají píchavý okraj Very Happy ale ty mladé jsou mňam.
Semena kupuju v lékárně, tolik rostlin tam nemáme, aby to vystačilo pro nás všechny na celý rok.
Blanka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Pro zdraví Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
phpBB port v2.0.7 based on Tom Nitzschner's phpbb2.0.6 upgraded to phpBB 2.0.7 standalone was developed and tested by:
ChatServ, mikem,
and Paul Laudanski (aka Zhen-Xjell).

Version 2.0.7 by Nuke Cops © 2004 http://www.nukecops.com




Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.14 sekund