Fórum - Zobrazit téma - TRIKY A MANIPULACE V DISKUSI - Reikiwebík

Vítej človíčku na Reikiwebík!
  Vítej   Anonyme

     Menu
· Domů
· akce
· Akce_Reiki
· Archív článků
· Diskuzní fórum
· Hledání
· Ke stažení
· Témata článků
· Top 10
· Kalendář akcí

· Reiki Seznam
· Reiki kluby
· Kalendář Reiki kurzů


· ReikiWeb - starý 1
· ReikiWeb - starý 2

     Návštěvnost

Statistiky pro Reikiwebík


Diskuzní fórum

Reikiwebík :: Zobrazit téma - TRIKY A MANIPULACE V DISKUSI
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   Osobní nastaveníOsobní nastavení   PřihlášeníPřihlášení 

TRIKY A MANIPULACE V DISKUSI
Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Vyzkoušejte si
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: st červenec 20, 2011 5:49 pm    Předmět: TRIKY A MANIPULACE V DISKUSI Citovat

CITACE:

V polemice jsou mnozí návštěvníci internetových diskusí na slovo vzatými mistry. Příklady není nutné hledat dlouho, stačí rozkliknout kteroukoliv žvanírnu pod trochu kontroverznějším tématem. Při zkoumání duševních zápasů internetových titánů brzy odhalíme několik účinných zbraní hromadného ničení myšlenek a taktických manévrů.

První z nich je mnou již dříve zmiňovaný “úhybný manévr Alfa”. Jeho užití je prosté a tradiční, zmiňuje jej již Karel Čapek v eseji O alelidech. Tento manévr zničí spolehlivě každé tvrzení. Příklad:

Teze: “Matka Tereza zachránila tisíce dětí v Indii“
Antiteze – Alfa: “Co je to platné, když nezachránila žádné dítě v Africe.“

Nyní se podívejme na další trik. Jde o figuru, kterou nazývám “Brzdové destičky Beta”. Jeho úkolem není zničit jednotlivé tvrzení, ale jak naznačuje název, zabrzdit, zablokovat proud argumentů zdůrazněním podružného detailu a důsledným trváním na jeho důkladném objasnění. Příklad:

Teze: “Pravicoví radikálové z Dělnické strany včera zbili keňského studenta.“
Antiteze – Beta: “Kdy už konečně pochopíte, že Dělnická strana je levicová? Levice přece…“ (atd.)

Následuje dvě stě vstupů na téma pravice – levice, na keňského studenta se spolehlivě zapomene.

Třetí trik nazývám “matrice Gama”. Užívají ho s oblibou duševně leniví lidé, kteří se naučili kopírovat nejen text, ale i fráze a myšlenky bez ohledu na kontext. Příklad:

Teze: “Občané Vítkova vyjádřili zděšení nad žhářským útokem.“
Antiteze – Gama: “Kdy už Cikáni pochopí, že všichni musí mít stejný práva i povinnosti?” (Tuto větu lze kopírovat do každé diskuse na téma Romové, rasismus, extrémismus atd.)

Čtvrtou figuru nazývám “Diblík”. Kupodivu ji většinou neužívají slečny diblíkovského věku, ale starší vypelichaní kocouři a zvláště často jí reagují na teze kladené mladšími ženami. To ale neplatí absolutně, znám i Diblíka diblíka. Příklad:

Teze: “Poslední román Michala Wievegha je bohužel slabší a téměř nudný.“
Antiteze - Diblík: “Hi, hi, hi, vy ale jste ale kočka. Na tý fotce vám to moc sluší. Já vás prostě miluju.“

Pátá figura se nazývá “fundamentalistický blok”. Je doménou lidí bez fantazie, bez humoru a bez jazykového citu, oblibují jej lidé exaktní, vážní a vůbec důstojní. Spočívá v tom, že metaforu, nadsázku či vtip vezmeme doslova a celému světu ukážeme, jaký je oponent debil.

Teze: “Když je politik na sestupu, každý si do něj rád kopne.“
Antiteze – Blok: “Kdo do koho kopal? Nikdo přece politika kopnout nemůže, když je tam všude ochranka, vy prostě lžete.“

Šestá figura se nazývá “gramatická past”. Je oblíbená jen někde, ale to je škoda, protože je dost účinná, vyžaduje však aspoň průměrné vzdělání základní školy. Ano, uhodli jste, jde o známé opravování gramatických chyb. Když nenajdeme opravdu hrozné prohřešky typu shoda podmětu s přísudkem, hledáme drobné chyby v interpunkci (i jedna chybějící čárka je vítaná kořist). V poslední době však zjišťuji, že se objevují také výroky typu “máte tam plno gramatických chyb” i pod textem, kde není chyba ani jedna. Inu, autor aspoň znejistí a namísto argumentace začne hledat Pravidla českého pravopisu. Příkladu snad netřeba.

Sedmou figuru pouze zmíním, je již zpracovaná Karlem Čapkem a ten ji nazval “imago” Její obliba je nesmrtelná, neboť jde o účinnou pomůcku nevyžadující žádné schopnosti. Autorovi výroku se podsune nějaké nesmyslné tvrzení, které nikdy nejen nenapsal, ale ani si je nemyslel, a toto nejapné tvrzení se pak vítězoslavně potírá. Klasik zmiňuje také příbuznou figuru zvanou “Pugna”, kdy se autorovi podkládá nějaký nepatřičný –ismus, s nímž se pak polemizuje. Velmi oblíbená figura dnes operující zejména s multikulturalismem, pravdoláskismem, sionismem apod. Mnohé ostatní Čapkem zmíněné triky jsou občas užívané i dnes, ale s určitou lítostí shledávám, že některé již mizí, neboť vyžadují určité znalosti a schopnost sestavit elegatní větu, nebo kultivované prostředí papírových novin. Jak vidno, i na sprosťáctví je lépe být vyzbrojen klasickým gymnáziem a kulturním rozhledem.
**********
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: st červenec 20, 2011 5:50 pm    Předmět: KE STEJNÉMU TÉMATU Citovat

http://cs.wikipedia.org/wiki/Logický_klam

*************

http://www1.reiki-cz.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=1533&highlight=manipulace#1533
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
okenko
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 19.4. 2005
Příspěvky: 947

PříspěvekZaslal: st červenec 20, 2011 6:33 pm    Předmět: Zahlcovači Citovat

V písemných diskusích se potkávám s psavci. Někdy grafomany. Taktika je prostá. Milují psát, případně sbírají energii tímto způsobem.
Zahltí Vás. Mnoho mnoho stran. Otázky. které si kladou, střídají jejich vysvětlení a vtahují Vás do svého románu.

Můj kamarád miluje psaní, dlouho vyžadoval, abych mu jeho výtvory oponovala. Nakonec je naprosto spokojen v Blogu Idnes. Má docela vysokou karmu svých článků.

Na semináři jsem nesouhlasila s pí Guru, která chanellovala a používala svého Boha jako mého Boha. Po semináři mi napsala, že by si ráda se mnou vysvětlila náš postoj navzájem. Obdržela jsem přibližně 8x A4 stránkové odpovědi.
Není možné reagovat, poněvadž takto obsáhlé výpovědi unaví. Na každé straně těchto mnoho stránkových výtvorů jsou pravdy, polopravdy, mlžení....

Tento způsob diskuse je mi nevítaným hostem. Je to pro mě manipulace zahlcením.

Krásný večer, Okenko.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Beppe
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 12.8. 2009
Příspěvky: 860

PříspěvekZaslal: st červenec 20, 2011 6:41 pm    Předmět: Citovat

Já sem dodám ještě Godwinův zákon:


http://cs.wikipedia.org/wiki/Godwin%C5%AFv_z%C3%A1kon


V českých reáliích se například u jakéhokoliv článku, který kriticky pojednává o někom bohatém nebo slavném setkáte v diskuzi s 150 procentní jistotou s někým, kdo bude protiargumentovat tím, že kritizujete pouze a jen kvůli tomu, že dotyčnému závidíte (jeho peníze, slávu apod.). Argument o závisti je snad vůbec nejoblíbenější pseudoargument českého internetu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Aika
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 17.2. 2005
Příspěvky: 176

PříspěvekZaslal: st červenec 20, 2011 7:56 pm    Předmět: Páááni! Citovat

Beppe, Tooro.... jsem silně překvapena! To mě fakt nikdy nenapadlo - že něco takového existuje. Uf......
O různých stylech komunikace vím - samozřejmě, ale nikdy jsem to neměla možnost zkoumat, tak jako teď Smile Díky za zajímavé téma Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail Yahoo Messenger
samanka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2002
Příspěvky: 3733

PříspěvekZaslal: st červenec 20, 2011 9:33 pm    Předmět: x Citovat

okénko máš pravdu. Jsem psavec a mám s tím spoustu zkušeností. Mimochodem psaní blogů je fajn relax Laughing Laughing Laughing
Prostě kdo chce psát články nebo do diskuzí, musí počítat nejen s pochvalou, ale i dalšími reakcemi, to je realita, které se spousta lidí bojí.

Zažila jsem i to, co tu popsala toora. Do nejmenovaného fóra chodili dva prudiči, kteří ke každému tématu dávali pořád ty stejné bláboly, pořád dokola a dokola. Až se jim nakonec podařilo vyštvat všechny normální diskutéry na jiné stránky.


šamanka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: st červenec 20, 2011 10:08 pm    Předmět: Citovat

Ahoj Aiko Very Happy

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Aika
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 17.2. 2005
Příspěvky: 176

PříspěvekZaslal: st červenec 20, 2011 10:19 pm    Předmět: ahoooooooooooj :) Citovat

ahoooooooooooooj Tooro Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail Yahoo Messenger
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: st červenec 20, 2011 10:24 pm    Předmět: Citovat

Beppe napsal:

V českých reáliích se například u jakéhokoliv článku, který kriticky pojednává o někom bohatém nebo slavném setkáte v diskuzi s 150 procentní jistotou s někým, kdo bude protiargumentovat tím, že kritizujete pouze a jen kvůli tomu, že dotyčnému závidíte (jeho peníze, slávu apod.). Argument o závisti je snad vůbec nejoblíbenější pseudoargument českého internetu.


Tohle spadá do taktiky "odvedení pozornosti" od nelichotivého k tomu,
kdo se "opovážil". Není zřídkavé, že s tímto přijde přímo onen kritizovaný.
Dost často to dotyčnému také vychází, protože otázka, zda měl pisatel kritiky pravdu, nebo nikoliv, zůstane za chvilku ležet pod haldou balastu vyřizování si účtů různých ťulpasů, co se rádi vyjadřují kdykoliv a k čemukoliv, a to především bez toho, aby si vůbec pořádně přečetli, nebo snad pochopili podstatu pisatelova sdělení.
A tak jejich stranění jednomu, či druhému, rozpoutá lítý boj mezi červenými a modrými. Cool
Dotyčný původně kritizovaný si pak v klidu může mnout ruce, že se jeho nekaloty opět staly čímsi nepodstatným a nehodným číkoliv pozornosti.


Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
samanka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2002
Příspěvky: 3733

PříspěvekZaslal: st červenec 20, 2011 10:32 pm    Předmět: x Citovat

A pak se do toho zamíchají červení, modří či jinak politicky zbarvení (politika se hodí i do tématu o vaření nudlí) a na závěr se přidá odkaz typu: já taky vařím nudle a jsem na stránkách XY. Laughing

šamanka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: st červenec 20, 2011 10:36 pm    Předmět: Citovat

..."nejlepší nudle ve vesmíru", přeci Idea jsi zapomněla. Wink Very Happy


Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
okenko
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 19.4. 2005
Příspěvky: 947

PříspěvekZaslal: čt červenec 21, 2011 8:03 am    Předmět: Citovat

Šami, Tvé příspěvky nepovažuji za zahlcování. O.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Zbultran
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 21.9. 2004
Příspěvky: 2051

PříspěvekZaslal: čt červenec 21, 2011 9:21 am    Předmět: Triky a manipulace Citovat

Tohle je strašně zajímavé vlákno. Obdivuji ty lidi, kteří se tím prohrabou a objeví tam popsané obecné zákonitosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: čt červenec 21, 2011 10:39 am    Předmět: Citovat

Ahoj Zbyňku. Smile

Ony se ty zákonitosti taky dají objevovat přímo "za chodu", vlastně se tak vidí nejlépe.
Stačí si být vědom toho, co píšu a proč to, či ono (skuečný důvod) píšu.
A když jednou rozpoznám "manipulaci" u sebe, poznávám ji pak už všude, kde se právě objeví.
Na takovýchto a jiných diskusích je užití různých triků k mání nespočet.

Ve Tvých příspěvcích nic takového nevidím,
a za to Ti děkuju.


Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
samanka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2002
Příspěvky: 3733

PříspěvekZaslal: čt červenec 21, 2011 8:46 pm    Předmět: x Citovat

okénko: díky, já to nebrala osobně. Pobavil mě tvůj rozbor, znám to
z několika stran: jako autor článku, jako diskutér, který reaguje na cizí článek i jako diskutér souhlasný nebo nesouhlasný. Je pravda, že v každé této poloze člověk váží slova jinak. Tady je situace trochu odlišná, protože se mnozí známe osobně, však víš.

šamanka
PS: jedno máme všichni společné - nikdo nechce být za hlupáka a pitomce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Vyzkoušejte si Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
phpBB port v2.0.7 based on Tom Nitzschner's phpbb2.0.6 upgraded to phpBB 2.0.7 standalone was developed and tested by:
ChatServ, mikem,
and Paul Laudanski (aka Zhen-Xjell).

Version 2.0.7 by Nuke Cops © 2004 http://www.nukecops.com




Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.14 sekund