Fórum - Zobrazit téma - Manipulace - Reikiwebík

Vítej človíčku na Reikiwebík!
  Vítej   Anonyme

     Menu
· Domů
· akce
· Akce_Reiki
· Archív článků
· Diskuzní fórum
· Hledání
· Ke stažení
· Témata článků
· Top 10
· Kalendář akcí

· Reiki Seznam
· Reiki kluby
· Kalendář Reiki kurzů


· ReikiWeb - starý 1
· ReikiWeb - starý 2

     Návštěvnost

Statistiky pro Reikiwebík


Diskuzní fórum

Reikiwebík :: Zobrazit téma - Manipulace
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   Osobní nastaveníOsobní nastavení   PřihlášeníPřihlášení 

Manipulace
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Duchovno všeobecně
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sunnyi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 15.12. 2004
Příspěvky: 1031

PříspěvekZaslal: ne leden 23, 2011 4:13 pm    Předmět: Citovat

toora napsal:
Zdravím Tě, Mirku. Smile

Uvažovat ve smyslu „já“ versus „Osvícený“ je značná překážka, však on ten Mistr neříká nedarmo „není žádného rozdílu mezi námi...“, vím ale, že si občas nemůžeme pomoct a.... Smile
A přece tedy...je tu ten diametrální a hmatatelný rozdíl ve vnímání.


Taky Tě zdravím Katko Smile


No právě,

on to ten Mistr opravdu neříká nadarmo. Záleží ale na tom, komu to říká a proč to říká. Vytrženo z kontextu to může vést k falešnému rovnostářství.

Velice pěkný příběh nám k tomu vyprávěl buddhistický mnich z Kanady, kterému jsem v létě tlumočil. Říkal nám, jak ve svých začátcích v klášteře v barmské džungli měl po mnoha dnech strašlivých bolestí při vipassaně nádherný prožitek, kdy se všechno to utrpení, které do té doby prožíval, náhle rozpustilo, vše zalilo nádherné světlo a on se ocitl v hlubokém míru a neskonalé blaženosti.

Na pravidelný pohovor s učitelem - opatem - se oholil a čistě oblékl, šel za ním ve slavnostní náladě a těšil se, jak mu poví o svém pokroku. Ale pan učitel se jen usmíval, a když skončil, tak se jen lakonicky zeptal: "A označil sis to?" A on s překvapením vyhrknul: "Ale bhante, nibbána se přece neoznačuje... Shocked Question "

Ten opat - Mahási Sajadó byl v té době mnichem už dávno předtím, než on se vůbec narodil, byl to zkušený a věhlasný učitel a on ho ve svojí pošetilosti poučoval o tom, co je to nibbána. Říkal nám, že kdyby šlo o vedení účetnictví kláštera, tak by mu pan učitel mohl sedět u nohou, protože on podnikal ve finančním poradenství. Ale pokud šlo o meditaci a Buddhovu nauku, tak to byl on, kdo měl s pokorou naslouchat.

Je to o úrovni probuzení. Přesně, jak říkáš: "A přece tedy...je tu ten diametrální a hmatatelný rozdíl ve vnímání."

Člověk, který si hraje na něco, čím ve skutečnosti není, působí často tragikomicky. Jako jeden, po světě létající indický guru, prapravnuk jednoho světoznámého světce, s nímž jsem se dvakrát setkal v Jižní Africe a před nímž lidé padali na zadek. O jeho druhém příjezdu jsem se dověděl na poslední chvíli a chtěl jsem se tam jít podívat, už kvůli satsangu. Měl jsem ale jen dvacetirandovku a nestihl jsem koupit obálku, do níž se měl finanční příspěvek vložit. On seděl v sále a lidé za ním jeden po druhém chodili, podali mu obálku a on každému požehnal. Já jsem mu ty peníze podal tedy bez obálky, což způsobilo nevídanou reakci: Začal na mě přede všemi křičet, že ty peníze měly být v obálce, cože si to dovoluji, a mrštil tou bankovkou vztekle o zeď.

Takže Mistrova slova: „není žádného rozdílu mezi námi...“ je třeba brát v kontextu. Protože je, a zároveň není.

Můj duchovní učitel s oblibou vypráví o jednom ze svých duchovních učitelů, paní Robertsonové z Johannesburgu, seberealizované bytosti, která žila permanentně ve vědomí Jednoty. Její slova měla materializující sílu. Když se s ní můj učitel po návštěvě u ní loučil a poznamenal, že než doběhne k autu, tak bude na kost promočený, protože venku lilo, tak mu odvětila: "Nesmysl! Ducha nelze promočit." V tom okamžiku přestalo pršet. A jen za sebou zabouchnul dveře od auta, tak spustilo nanovo.

Mladý chlapec, kterého můj učitel učil, byl účastníkem nehody, při níž byli dva mrtví, on sám ležel v kómatu v nemocnici a lékaři mu dávali jen malou naději na přežití. Paní Robertsonová byla požádána o pomoc. A její slova byla v tom duchu, že ten chlapec je úplně zdravý. A on se krátce nato probral a posílal sestřičky pryč z nemocničního pokoje, že mu nic není, a že chce mít klid. A přesně při tom opakoval slova paní Robertsonové, že je úplně zdravý. Do týdne chodil do školy. Nikdo tomu nedokázal uvěřit.

A takových zázraků učinila spousty, byla tím hodně známá. I maminku mého učitele zázračně poléčila.

Někteří z nás tady jistě měli prožitek nebo prožitky Jednoty. Takový, byť i pomíjivý, prožitek, nahlédnutí Pravdy, může člověku od základů změnit život a stát se celoživotní motivací. Ale teprve tehdy, když to víme opravdu, celou naší bytostí a žijeme to, můžeme říci, že jsme seberealizovaní. Jinak je to "jen" potenciál.

toora napsal:
Domnívat se ale, že v psychosomatickém aparátu Osvobozeného nevznikne strach, či jiná podobná emoce je nepochopením.


S tím nesouhlasím.

toora napsal:
Tak to jen aby se třebas někdo mylně nedomníval, že Osvíceného tělo a mysl reaguje nějak roboticky, tj. bez emocí.


Roboti neprožívají Lásku. (I když, možná, že ti Čapkovi ano). Osvobozený prožívá pouze emoce, které jsou v harmonii s Láskou. A to strach není.

toora napsal:
Ke konceptu výše.
To, že existuje princip rezonance a že funguje, o tom tady snad asi nikdo nepochybuje.
Jde o demagogické pojímání a překrucování tohoto zákona, právě tak, jak to píše Leight.
Použít slov „jestliže ti něco vadí“ je právě oním nesmyslem. Jestli se mi něco líbí, nebo nelíbí je právě to, co vytváří můj permanentní výběr, tedy věcí naprosto praktického rozlišení, který dělá každý z nás, aniž by nad tím příliš filozofoval. Neustále volíme to, co se nám líbí, resp. to, co nám "nevadí", a ne naopak. A tak ani rozlišení ve smyslu vadí-nevadí ještě není nutně emotivním hnutím.
Pro názornost - ještě k tomu co nás potkává a nepotkává, tam skutečně jde o to, vidět, co mi to říká, ale neznamená to, že nebudu jednat. Jestliže se mi nelíbí, že Pepa krade sousedovi jablka a s Pepou si to půjdu vyříkat (nejsem nevšímavý a netečný), ještě neznamená, že jsem taky zloděj. V tomhle pojetí je to celý právě Leightem převráceno na hlavu.
A o tom jsem v mém příspěvku taky napsala.


Já jsem tohle v Lightově příspěvku neviděl. Ale Ty ho znáš asi líp...

sunnyi napsal:
Ale to, že je nedovolíme, neznamená, že je nepřijímám.


Ano Mirku, přesně o tom píšu.

Citace:
Domnívám se ale, že jde jen o způsob interpretace, věřím, že i osvícený člověk je schopen vidět dobro.


Jj, záleží jen na interpretaci. Probuzený nekategorizuje (nehodnotí) ale vidí, jaké věci jsou, to znamená, jen si je plně vědom následků, jinými slovy -ví co kam vede a čím se co způsobuje, ale rozdělení na něco dobrého a zlého už možné není. Na to ale nemusí být člověk Osvíceným, aby tohle vpravdě nazřel.

Citace:
nezměrný pohyb, jenž mysl nikdy nedokáže uchopit."


Může se mu jen pokoušet naslouchat, resp. tichnout, aby Jím mohla být nakonec zcela "pohlcena".

Smile

P.S.
Jinak samozřejmě, nástrojem našeho poznání může být ledascos, a to, na co jsme tzv. reagentní je prostředkem, na který takhle lze lépe vidět.[/quote]

Tak aspoň v těch několika závěrečných bodech se shodneme... Smile

Mirek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: ne leden 23, 2011 6:31 pm    Předmět: Citovat

S většinou toho, co píšeš Mirku souhlasím, a tyto Tebou zmiňované příklady jistě promlouvají.

Jedniné v čem se rozcházíme je tedy toto:

Citace:
toora: Domnívat se ale, že v psychosomatickém aparátu Osvobozeného nevznikne strach, či jiná podobná emoce je nepochopením.

Citace:
sunnyi: S tím nesouhlasím.

Citace:
toora: Tak to jen aby se třebas někdo mylně nedomníval, že Osvíceného tělo a mysl reaguje nějak roboticky, tj. bez emocí.

Citace:
sunnyi: Roboti neprožívají Lásku. (I když, možná, že ti Čapkovi ano). Osvobozený prožívá pouze emoce, které jsou v harmonii s Láskou. A to strach není.


V tomhle mi nezbývá než věřit tomu o čem sám Realizovaný vypovídá.
Tak jak tělo Osvobozeného podléhá nemocím a rozkladu, tak se i do mysli dostaví myšlenka a emoce. On, na rozdíl od běžného člověk, se s nimi neztotožní, protože není tím tělem a tou myslí, tedy ona emoce nemá „příjemce“, to však neznamená, že se toto do dané soustavy vůbec nedostaví. Je to mystifikace a event. velké nepochopení toho, co se nám Vyvanutý snaží sdělit. Jinak řečeno, emoce se dostavují, ale není zde ztotožnění s nimi.

Stejnou otázku kladli žáci svým Mistrům snad odedávna, problém je v tom, že žák bez vlastní zkušenosti (vhledu), pouhým intelektem nemůže pochopit, co je tím ve skutečnosti myšleno. Mnoho z Osvobozených tuto otázku přesto zodpovídá. A protože jediným možným doložením tohoto je opravdu jen citace Mistra, otisknu alespoň tu část týkající se této otázky.

A protože to každého, kdo čte toto vlákno o manipulaci zajímat nemusí, vložím tyto výpovědi raději na samostatné vlákno.
viz: http://www1.reiki-cz.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=7518#7518
Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
zeto
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 3.5. 2002
Příspěvky: 1650

PříspěvekZaslal: ne leden 23, 2011 11:33 pm    Předmět: Citovat

Chtěl bych jen dodat, že potrefená husa se VŽDY ozve:D
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: ne leden 23, 2011 11:38 pm    Předmět: Citovat

Zetíku, tady jsme potrefení všichni, nebo jsi měl tou husou namysli jen sebe? Smile

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
polgara1
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 19.6. 2007
Příspěvky: 312

PříspěvekZaslal: po leden 24, 2011 9:43 pm    Předmět: Citovat

Myslím, že téma manipulací je staré jako lidstvo samo a na toto téma by se dala určitě napsat i kniha.

Myslím si, že k manipulacím se hodně uchylují lidé, kteří si nejsou jisti sami sebou a domnívají se, že potřebují manipulovat ostatními, aby si zajistili své vlastní potřeby, životní záměry, touhy, potvrzovali si své pravdy, svůj styl života.

Viděla jsem i "duchovní"lidi, kteří splétali energetické sítě a "obmotávali" lidi, aby si mohli plnit své záměry. Nevysílali svá přání jen k universu, ale i k lidem - aby jim věci zprostředkovávali nebo aby ti ostatní dávali energii do toho jejich - "vyživovali je". Vnímala jsem, jak je to i složité, aby se z toho ti "lapení" dostali. Jak to pro ně přišlo nečekaně (důvěřovali jak píše Míla) nebo nepředpokládali. Byli prostě příliš otevření a důvěřiví.
Anebo to vůbec nevěděli, protože byli v moci velkého Gurua, který všechno ví, zná, je hodný, dělá vše pro jejich dobro, z lásky atd. - jen jim nedává jednu nejpodstatnější věc - SVOBODU.

Těch forem manipulací je velká spousta, samostatná kategorie je i manipulace sama se sebou (jak už napsala Evik). Když jsem to v sobě objevila, tak to jsem se sama sobě fakt z plna hrdla zasmála. Dokázala jsem sama sebe tak zmanipulovat, že jsem šla někam, kam se mi až tak moc nechtělo a dokonce ještě s radostí !!! Moc hezky jsem "sama sebe přesvědčila". Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
samanka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2002
Příspěvky: 3733

PříspěvekZaslal: út leden 25, 2011 11:16 am    Předmět: x Citovat

toora a sunnyi: vždycky mě fascinuje jak vy dva na sebe reagujete a jak umíte rozjet neuvěřitelné množství slov na jedno a to samé téma, kdy spolu současně souhlasíte i nesouhlasíte.

Ale mám na vás oba takovou otázku:
Příklad - přijde k vám člověk, který je ve vztahu s manipulátorem. Je to člověk obyčejný, ničím neosvícený, žádný filozof. Co byste mu stručně a srozumitelně poradili, co s tím? Jak na to v praxi?
Zajímala by mě nějaká praktická zkušenost.

šamanka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
sunnyi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 15.12. 2004
Příspěvky: 1031

PříspěvekZaslal: út leden 25, 2011 12:08 pm    Předmět: Re: x Citovat

samanka napsal:
toora a sunnyi: vždycky mě fascinuje jak vy dva na sebe reagujete a jak umíte rozjet neuvěřitelné množství slov na jedno a to samé téma, kdy spolu současně souhlasíte i nesouhlasíte.


Nevím, jak mě vnímají ostatní, ale já sám sebe považuji za přímočarého člověka, který se vyjadřuje jasně, a pokud možno střídmě. Někdy jsem ale veden k tomu, abych věci rozvedl do větších podrobností a příkladů. To tehdy, když vidím, že moje domnělá jasnost vyjadřování zůstala nepochopena. Pak se někdy, jako zázrakem, stane, že se mnou ten druhý najednou souhlasí, přestože před tím se mnou vehementně nesouhlasil, ačkoli jsem říkal úplně totéž, jen méně slovy. Moje názory jsou však konzistentní.

samanka napsal:
Ale mám na vás oba takovou otázku:
Příklad - přijde k vám člověk, který je ve vztahu s manipulátorem. Je to člověk obyčejný, ničím neosvícený, žádný filozof. Co byste mu stručně a srozumitelně poradili, co s tím? Jak na to v praxi?
Zajímala by mě nějaká praktická zkušenost.

šamanka


Řekl bych, že tohle je příliš obecné zadání. Vždycky záleží na osobnosti manipulátora a způsobu manipulace, na osobnosti manipulovaného...

Když by ten člověk byl velký chlap a manipuloval s ním nějaký jiný chlap, tak mu řeknu, ať mu dá přes hubu. Praktická rada. A účinná, věř mi.

Jak jsem se zmínil výše, v Kapském městě nás otravoval černoch s nožem. Viděl pupkatého turistu (od té doby, co jsme se viděli naposled, nedlouho po mém 22 denním půstu, jsem zase přibral. Můžu Ti poslat fotku Very Happy ). Navíc s přítelkyní. Na pohled snadné oběti. Takže mě začal vydírat (manipulovat), že jestli mu nedám peníze, tak že mě zabije.

Měl smůlu, že byl o dost menší a hubenější než já, ten nůž se mi taky nezdál nijak velký, a tak dostal přes hubu. Když by nastala situace, že by měl třeba větší nůž, tak bych to řešil operativně. Anebo bych tady už nebyl. Těžko říct.

Takže vidíš, že nějaká šablonovitá rada, jak se postavit k manipulaci, asi neexistuje. Dá se říct: "Nenech se manipulovat." Jo? Ale co když tím manipulátorem je můj šéf, mám pět dětí, hypotéku a je krize?

Poradit a pomoci určitě umíme, ale vždy záleží na konkrétním člověku, konkrétní situaci. Každopádně jsme dál než třeba před rokem, protože jsme nasbírali zase nové zkušenosti a věci, s nimiž jsme si dříve nevěděli rady, bychom dnes pravděpodobně již zvládli. I když, samozřejmě, nemůžeme pomoci úplně se vším. Každého klienta však vedeme k tomu, že nejlépe si může pomoci on sám, když na sobě začne duchovně pracovat. To je ta nejpraktičtější ze všech rad, které mohu někomu poskytnout. A člověk na to ani nemusí být žádný filozof.

Tak snad to tak stačí?

Mirek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: út leden 25, 2011 12:40 pm    Předmět: Re: x Citovat

samanka napsal:
toora a sunnyi: vždycky mě fascinuje jak vy dva na sebe reagujete....

Možným zdrojem této fascinace může být např. utkvělá představa, že se vše dá sdělit málo slovy, ale v otázkách tzv. mezi nebem a zemí, si buď lidé musí být ochotni svoje vyjádření vzájemně ujasnit, nebo o tom ani nezačít mluvit.

Ale k věci:

samanka napsal:
přijde k vám člověk, který je ve vztahu s manipulátorem...

Pokud se tak stane, tak záleží na tom, zda si tento člověk chce opravdu od manipulace pomoci, nebo ten, který si to o sobě jen myslí, ale ve skutečnosti je to ještě trochu jinak. V možnosti pomoct si je to opravdu propastný rozdíl. Rozlišení jedno od druhého ušetří nám tak mnoho času a energie, i když samozřejmě, že se to většinou nedá poznat na první pohled, ale po pár zodpovězených otázkách, event. rozhovorech se to odhalit dá. Jinak řečeno, jestliže si chce pomoct, ale de-facto pro to nic neudělat, tak je cesta zarůbaná....
I tehdy, že to bude ten první případ, ani pak nemám za to, že by tu byla jakási universální rada, kterou možno každému doporučit, a i kdyby ano, tak s ní stejně každý naloží po svým.

Takže, pokud by se za mnou někdo s upřímnou snahou o radu obrátil, popovídala bych si s ním o „podmínkách“, protože základem možného úspěchu je pro mne s tím člověkem odhalit, co v jeho způsobu myšlení a jednání dává někomu jinému prostor pro manipulaci s ním.

Jestliže by jsi ale trvala na nějaké stručné radě, Šamanko, tak by jsi mu mohla dotyčnému doporučit nejbližší kurz asertivity, ale já jsem v možnosti zařídit se strohými radami poměrně skeptik, protože zpravidla ani k uším příliš nedolehnou.

Moje cesta tedy spočívá v tom, že člověka vyslechnu (ať už se jedná o cokoliv), pochopím jeho situaci a způsob uvažování, a pak mu teprve řeknu svůj názor, který je určen právě jemu.


Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Roso
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 17.9. 2007
Příspěvky: 758

PříspěvekZaslal: út leden 25, 2011 1:51 pm    Předmět: Citovat

Já bych to rozdělil na dvě věci a řekl bych, že se to dá zobecnit na všechno.

Vniřní a vnější reakce.

1. Vnitřně přijmu odpovědnost za událost, protože všechno co se děje mně je moje a nějakým způsobem jsem si tuto událost přitáhl. Pokud jsem uděla tohle, tak vůči tomu druhému necítím, žádné negativní emoce a jsem schopen mu posílat lásku a reagovat láskyplně.
2. Vnější reeakce je adekvátní dané situaci a tomu jak to cítím, že mám v této situaci reagovat. Třeba mu dát přes hubu. Viz. co psal Mirek. A i když to vypadá podivně, tak i přes hubu můžu dát někomu s láskou a to právě proto, že k němu necítím negativní emoci.

Vnějsí reakce z pohledu nezávislého pozorovatele může vždy vypadat všelijak ale pro mně je důležitý právě ten můj vnitřní stav.

RoSo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: út leden 25, 2011 2:20 pm    Předmět: Citovat

Ahoj Roso.

Roso napsal:
...přes hubu můžu dát někomu s láskou a to právě proto, že k němu necítím negativní emoci.


Tady se to poněkud vzájemně vylučuje.
Ačkoli inzultace nemusí být nutně projevem nelásky, tak když někoho někdo bací, je tím důvodem právě a většinou negativní emoce.
Ať už je to ta úkorně vnímaná manipulace (jdu za někým, aby mi poradil, jak se jí zbavit, protože mne nenechává klidným) nebo je to moje vystupňovaná nelibost z něčího usurpátorství.
Pokud, jak píšeš, by nebyla v té dané interakci pociťována žádná negativní emoce, nebyl by ani žádný důvod něco řešit, protože, to co máme vyřešeno, na to je naše reakce bez citového zabarvení, tzn. neutrální.


Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
sunnyi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 15.12. 2004
Příspěvky: 1031

PříspěvekZaslal: út leden 25, 2011 3:07 pm    Předmět: Citovat

toora napsal:
Ahoj Roso.

Roso napsal:
...přes hubu můžu dát někomu s láskou a to právě proto, že k němu necítím negativní emoci.


Tady se to poněkud vzájemně vylučuje.

...

Pokud, jak píšeš, by nebyla v té dané interakci pociťována žádná negativní emoce, nebyl by ani žádný důvod něco řešit, protože, to co máme vyřešeno, na to je naše reakce bez citového zabarvení, tzn. neutrální. Smile


Hm, takže když například uvidíš, jak soused týrá svého psa, a Ty už máš týrání v sobě vyřešeno, tudíž nebude důvod něco řešit, takže budeš jen bez emocí přihlížet, dokud ho neutýrá?

To je Láska? Opravdu?

S Láskou můžeš někoho i zabít, když je to nevyhnutné.

Mirek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: út leden 25, 2011 3:59 pm    Předmět: PRAXE ROZLIŠOVÁNÍ Citovat

sunnyi napsal:

Hm, takže když například uvidíš, jak soused týrá svého psa, a Ty už máš týrání v sobě vyřešeno, tudíž nebude důvod něco řešit, takže budeš jen bez emocí přihlížet, dokud ho neutýrá?


Pokud se Mirku nepletu, je zde hovořeno o tom, že někoho trápí manipulace, tzn. že je mamipulováno s ním a on si chce s tímto jednáním manipulátora nějak poradit. Jde tedy kamsi o radu, jak na to, prostě to chce nějak řešit.
Načeš ty mu odpovíš např:
"Když by ten člověk byl velký chlap a manipuloval s ním nějaký jiný chlap, tak mu řeknu, ať mu dá přes hubu. Praktická rada. A účinná, věř mi."

A teď zvaž, jestli ten chlap, po té, co prozmýšlí o Tebou řečeném, druhý den si vykaše rukávy, a v naprostém klidu a s rozvahou půjde tomu dotyčnému rozbít hubu, nebo to bude spíš tak, že až když jeho trpělivost s manipulátorem skončí, naštve se a v tu chvíli mu dá počuni?

Jestliže uvidím, že někdo týrá psa, tak vím, co tímhle chováním způsobuje jak tomu psovi, tak sobě, a prostě zasáhnu (samozřejmě způsobem který odpovídá daným podmínkám), neřeším, jednám, a dál se tím nezaobývám.

Vnímáš tenhle zásadní rozdíl, Mirku?


Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
sunnyi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 15.12. 2004
Příspěvky: 1031

PříspěvekZaslal: út leden 25, 2011 5:36 pm    Předmět: Citovat

Já jsem reagoval Katko na tohle:

toora napsal:
Pokud, jak píšeš, by nebyla v té dané interakci pociťována žádná negativní emoce, nebyl by ani žádný důvod něco řešit, protože, to co máme vyřešeno, na to je naše reakce bez citového zabarvení, tzn. neutrální. Smile


Opravdu by nebyl důvod něco řešit?

Potřebuje maminka k tomu, aby dala svému zlobivému synkovi jednu výchovnou, cítit negativní emoci? Nebo je schopna udělat to z čisté Lásky, protože ví, že mu to jenom prospěje? (I když dnes už by za to mohla být popotahována úřady, takže tenhle příklad je sporný).

Potřebuje člověk, který je plný Lásky, cítit negativní emoci k tomu, aby dal někomu po čuni? Nebo to udělá prostě proto, že ví, že dotyčný se ho svým jednáním snaží poškodit, a třeba tím ohrožuje jeho pověst, pověst jeho rodiny... A toto vnímá jako to nejúčinnější, nejefektivnější řešení. Protože jedna výchovná vydá za více než tisíc slov a léta soudních tahanic.

Ale lze toto vůbec vysvětlit někomu, kdo jakékoliv razantnější jednání vnímá jako nezvládnuté emoce a kdoví co ještě? A upřímně, tím nemám na mysli Tebe.

Mirek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: út leden 25, 2011 6:18 pm    Předmět: Citovat

A nešlo by Mirku si ještě třeba jednou přečíst to, co jsem tady napsala?

„Ačkoli inzultace nemusí být nutně projevem nelásky, tak když někoho někdo bací, je tím důvodem právě a většinou negativní emoce.

Citace:
Potřebuje člověk, který je plný Lásky, cítit negativní emoci k tomu, aby dal někomu po čuni?

Člověk, který žije v Lásce a míru, neuvažuje o možnosti řešit probém násilím, to ale neznamená, že když v daném okamžiku jisté situace je tou nejlepší reakcí použití fyzické síly, že ji nepoužije.

Citace:
„A toto vnímá jako to nejúčinnější, nejefektivnější řešení.“


Budu se opakovat, pokud žijeme v Lásce a míru, vůbec ke spekulaci, že násilí je řešením nedojde, protože víme, co násilí plodí, i když by si zevní člověk tento způsob uvažování posvětil.
V tom ostatním viz předešlý odstavec.

Katka

Smile

P.S.
K použitému příkladu s matkou.
Pokud budu hovořit o matce nejen milující, ale také moudré, tato své dítě tak maximálně lehce plácne, tedy jedná tak, aby svému dítěti vymezila jistou hranici a tím ho uchránila od možných dalších nebezpečenstí a ochránila jej také od případného zranění. V tom tuším budeme zajedno.


Naposledy upravil toora dne út leden 25, 2011 6:52 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
sunnyi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 15.12. 2004
Příspěvky: 1031

PříspěvekZaslal: út leden 25, 2011 6:40 pm    Předmět: Citovat

toora napsal:
A nešlo by Mirku si ještě třeba jednou přečíst to, co jsem tady napsala?

„Ačkoli inzultace nemusí být nutně projevem nelásky, tak když někoho někdo bací, je tím důvodem právě a většinou negativní emoce.

Citace:
Potřebuje člověk, který je plný Lásky, cítit negativní emoci k tomu, aby dal někomu po čuni?


Člověk, který žije v Lásce a míru, neuvažuje o možnosti řešit probém násilím, to ale neznamená, že když v daném okamžiku jisté situace je tou nejlepší reakcí použití fyzické síly, že ji nepoužije.

Citace:
„A toto vnímá jako to nejúčinnější, nejefektivnější řešení.“


Budu se opakovat, pokud žijeme v Lásce a míru, vůbec ke spekulaci, že násilí je řešením nedojde, protože víme, co násilí plodí, i když by si zevní člověk tento způsob uvažování posvětil.
V tom ostatním viz předešlý odstavec.

Katka

Smile

P.S.
K použitému příkladu s matkou.
Pokud budu hovořit o matce nejen milující, ale také moudré, tato své dítě tak maximálně lehce plácne, tedy jedná tak, aby svému dítěti vymezila jistou hranici a tím ho uchránila od možných dalších nebezpečenstí a ochránila jej také od případného zranění. V tom tuším budeme zajedno.


Jistě, tady už je zase spousta prostoru pro spekulaci a dezinterpretace a nekonečnou diskusi a rozebírání detailů, obecností i konkrétností. Například pod "výchovnou" dítěti jsem rozhodně neměl na mysli, že by ho maminka chtěla přerazit, když máš potřebu tohle rozebírat.

Takže stručné zopakování toho, co jsem řekl: "Člověk může použít fyzickou sílu k obraně bez toho, že by cítil negativní emoce. Může být při tom naprosto v míru a v Lásce." Neobvyklé? Ale možné. Kdy je to přiměřené? Co člověk, to názor. Každý to musí cítit sám v sobě. Na toto téma byly popsány knihy a já nejsem filozof. Snažím se žít prakticky, a ani ve spekulacích o tom, co kdo jak myslel se mi nechce pokračovat.

Mirek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Duchovno všeobecně Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 2 z 7

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
phpBB port v2.0.7 based on Tom Nitzschner's phpbb2.0.6 upgraded to phpBB 2.0.7 standalone was developed and tested by:
ChatServ, mikem,
and Paul Laudanski (aka Zhen-Xjell).

Version 2.0.7 by Nuke Cops © 2004 http://www.nukecops.com




Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.18 sekund