Fórum - Zobrazit téma - Záhada úrovní - Reikiwebík

Vítej človíčku na Reikiwebík!
  Vítej   Anonyme

     Menu
· Domů
· akce
· Akce_Reiki
· Archív článků
· Diskuzní fórum
· Hledání
· Ke stažení
· Témata článků
· Top 10
· Kalendář akcí

· Reiki Seznam
· Reiki kluby
· Kalendář Reiki kurzů


· ReikiWeb - starý 1
· ReikiWeb - starý 2

     Návštěvnost

Statistiky pro Reikiwebík


Diskuzní fórum

Reikiwebík :: Zobrazit téma - Záhada úrovní
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   Osobní nastaveníOsobní nastavení   PřihlášeníPřihlášení 

Záhada úrovní
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Duchovno všeobecně
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: pá květen 28, 2010 1:19 pm    Předmět: Citovat

sunnyi napsal:
Dříve bych Ti odpověděl, že Láska je podstatou všeho, jen je často neviditelná pod hrubým "nánosem" nevědomosti. Najednou už mi toto však neznělo pravdivě, necítil jsem to pravdivě.


Teď jen krátce. Wink Smile

Myslím, že Ti Mirku rozumím, prošla jsem obojím...

V tomhle případě bych se možná dovolila domnívat se, že to, jak se dostaneš do stálého kontaktu a pracuješ s utrpením různých lidí, tedy s tím, jak skutečně je utrpení prožíváno, může tahle "intenzita" způsobit to, co píšeš.

Až se vrátím z víkendu, ještě se sdovolením vrátím k Tomudle Tvému poslednímu příspěvku.


Děkuju Mirku a přeju všem pěkný víkendový čas. Ahoj.

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Krabas
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 23.3. 2004
Příspěvky: 1658

PříspěvekZaslal: pá květen 28, 2010 3:36 pm    Předmět: Citovat

Já být vámi tak téma úrovní vůbec neřeším, protože tam (rozumněj "na takové úrovni"), kde jsem já, se stejně málokdo z vás dostane Very Happy .

hezký víkend všem, jděte volit (já to nestihnu) a rozloučím se mudrami z tématu, kterým se momentálně pročítám.

„Aloha wauia oe. Ua kaumaha au. E kala mai `oe ia`u. Mahalo.“
„Miluji tě. Omlouvám se. Prosím, odpusť mi. Děkuji ti.“
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: po květen 31, 2010 5:29 pm    Předmět: Citovat

Pěkné povíkendové, Mirku. Smile

toora napsal:
... A tady je asi to podstatné, v čem si nemůžeme porozumět, Mirku. Nekultivuju integritu, ale coby ego vyklízím pozice.
sunnyi napsal:
A jaký je v tom rozdíl?

Řekla bych, že dost zásadní, Mirku, ale mám za to, že v tomhle případě je to jen určitou volbou slov.

Naše nevědomá část, kterou někdy nazýváme ego, neustále něco chce - ve svým čase je to třeba taky to tzv. "osvícení" a tak tedy zlepšuje, zušlechťuje, studuje, nabaluje, zdokonaluje se (nic proti tomu, nedá se to v tomhle procesu přeskočit), zkrátka přidává a přidává, a až v určité fázi dochází k vhledu-pochopení, že je třeba ty všechny zušlechtěnosti a kdovícoještě začít odkládat, spočívat v klidu mysli. Nakonec i tohle lze objevit ve všech příslušných Textech, ve kterých se píše o „úsilí“ versus „neúsilí“.

Takže to doopravdický přibližování k Pánubohu není přidáváním (k již a vždy dokonalému), ale děje se, právě tím ubíráním ze sebe sama (nevědomého), a tohle jsem se pokusila vyjádřit oním „nekultivuju integritu“.
Prostě...když chci pod obrovitou kupou hlíny najít diamant, tak tu haldu prostě musím nejdřív odházet, a když jsi napsal, že „kultivuješ integritu“, vypadalo to tak, že tím, že zasázíš na té haldě různé vzácné plodiny, budeš se o ně starat, přidávat humus, živiny, okopávat, aby ty rostliny pěkně rostly a plodily, tak tím najdeš ten v hluobi kopce ukrytý briliant.


toora napsal:
... nevědomost je stejnou volbou Boha jako návrat k Vědomí 'k sebenalezení).
sunnyi napsal:
S tím nesouhlasím. Jestliže si volím žít v nevědomosti, tak se od Boha odděluji.

Můžeš si zvolit žití v nevědomosti, Mirku, fakt?
Moje zkušenost je taková, že žijeme v nevědomosti a přichází události, které nás nutí a nakonec taky donutí chtít se doopravdy probudit.
Takže s tou svobodnou volbou to vnímáme asi každý jinak. Svobodná je jen do svých "mantinelů" - tedy je omezena veškerými okolnostmi, a především našimi nevědomými, zato pevně zaběhanými mechanismy mysli. A jedno druhé dokonale a neustále podmiňuje.
Zkusil jsi někdy někomu nepřipravenému (nebylo to v tom jeho čase) zdůraznit, a nebo dokonce s dalšími jeho "nešťastnostmi" opakovat, že si svoji nevědomost volí? Pokud ano, tak co se změnilo? Vůbec nic, naopak on udělal velkou milost nám, protože nás donutil bezpodmínečně přijmout jeho samého i s jeho nezájmem o cokoli, co by ho doopravdy mohlo dostat z toho, co ho drží v tom jeho trápení. Takže nám vlastně takto umožnil pochopit nutnost ponechat mu jeho svaté právo na jeho zkušenost, ať je pro něj jakkoli bolestivá. Crying or Very sad Smile

A tak je tu tedy různé trápení, utrpení, jeho různá intenzita, zrovnatak náš osobní "práh bolesti" (ten je taky daný) a ten nás nutí k hledání cesty z toho utrpení ven, k vyšší kvalitě rozlišování, jistá mentální zdatnost, další individ. schopnosti, a tohle "rozhodnutí", kdy "zatoužím" je zase dáno právě tím individuálním načasováním (jistou únosností bolesti) a dalšími na tento svět přinesenými danostmi (dle Buddhy tedy vším tím "závisejícím na nahromadění podmínek")
Apropós...hledali bychom nějakého Boha, kdyby nám v životš naprosto nic nechybělo Question



sunnyi napsal:
To ne, já mám na mysli právě to postupné ubývání nevědomosti, vědomým kultivováním naší vnitřní integrity. Tj. vědomým přibližováním se Bohu.
Aha, takže spíš máš namysli integraci (proces) než konečnou integritu.
Jinak, viz výše, tj. - ke kultivaci, integraci dochází tak, že odhalujeme, prohlídáme vše (viz Tvoje:“ vědomé rozvíjení bdělé pozornosti“), co nás od této integrity - sjednocení dělí (chtění, lpění – vasány).

Tak to jsem si tedy dovolila ještě se vrátit k tomu použitému výrazu „zušlechťování integrity“, Mirku.

sunnyi napsal:
J. Krishnamurti řekl, že meditace je tvrdá práce.

To ano, a Krishnamurti taky věděl (stejně jako všichni ostatní Mistři), že pokud bychom byli schopni okamžitého odevzdání (absolutního přijetí toho co je), potom by toto úsilí nebylo vůbec třeba. Protože veškeré úsilí stejně jen směřuje k právě tomuto pochopení, ale bez toho předchozího usilování toho většina z nás prostě schopna není.
Pan E. Tomáš např. řekl: „Očišťuj sebe sama dlouhou cestou, zkoumej sebe sama krátkou cestou“, a jen velmi vzácně („připravenému“), mohl někomu říct: „O nic neusiluj, vzdej se veškerého úsilí, a prostě jen tak buď“.
Toliko tedy jen pro úplnost...

toora napsal:
A absolutní tma neexistuje. IdeaConfused
toora napsal:
S tímto také nesouhlasím.

Záleží to na tom, jak vnímáš svět..., a taky jak vážně bereš slova o "prázdnosti jevů". Když vezmu třeba takovou Bhavačakru, tak "prázdnost jevů" lze nazřít během rozjímání právě nad Bhavačakrou, nad kolem příčinného vznikání a zanikání. Soucítění, "mettá", dobrotivost je s tímto rozjímáním v dobré součinnosti.
Protože na jedné straně vidím pomíjivost věcí tohoto světa (uvědomuji si ji), a současně vnímám skutečně prožívané, lidmi vytvářené, utrpení.

Nevím, resp. těžko říct, ale když jsem se u někoho setkala s podobným vnímáním (něčeho takového jako absolutní temnota, tma,atpod.), zároveň jsem si všimla určité tendence před tímto "ztracením" ostatní chránit, nebo ještě častěji je přímo spasovat, tj. spasitelský syndrom pod tváří lásky, blalhosklonnosti a ochoty.
Z toho, jak Tě Mirku vnímám bych ale řekla, že něčemu podobnému jsi Ty na hony vzdálen, tak bezpečněji zůstávám u toho původního "nevím".

A taky Tě tímto pěkně zdravím.

Katka

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
sunnyi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 15.12. 2004
Příspěvky: 1031

PříspěvekZaslal: út červen 01, 2010 7:37 pm    Předmět: Citovat

Ahoj Katko,

promiň, jsem tento týden zavalený prací, tak jsem sem aspoň nakouknul. Budu si muset v klidu přečíst, co jsi napsala, a pak Ti odpovím. Ale spíš to stihnu asi až zítra. Musím ještě něco udělat.

Mirek Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: út červen 01, 2010 8:34 pm    Předmět: Citovat

Jsi hodný, Mirku, že dáváš vědět.
Vždyť víš...tady to naše povídání nikterak nespěchá. Wink

A ať Ti jde Tvoje práce pěkně od ruky. Laughing

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
sunnyi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 15.12. 2004
Příspěvky: 1031

PříspěvekZaslal: čt červen 03, 2010 2:14 am    Předmět: Citovat

toora napsal:
... Naše nevědomá část, kterou někdy nazýváme ego.


Já ji tak nikdy nenazývám. Dle mého je nevědomí podstatně širší pojem než ego.

toora napsal:
... neustále něco chce - ve svým čase je to třeba taky to tzv. "osvícení" a tak tedy zlepšuje, zušlechťuje, studuje, nabaluje, zdokonaluje se (nic proti tomu, nedá se to v tomhle procesu přeskočit), zkrátka přidává a přidává, a až v určité fázi dochází k vhledu-pochopení, že je třeba ty všechny zušlechtěnosti a kdovíco ještě začít odkládat, spočívat v klidu mysli.


Jistě, takže přestat být ušlechtilý, začít dělat lumpárny a být přitom v klidu mysli Sad . Mně tohle tedy rozhodně nefunguje.

toora napsal:
... Nakonec i tohle lze objevit ve všech příslušných Textech, ve kterých se píše o „úsilí“ versus „neúsilí“.


Já jsem žádné takové Texty nečetl, a ani mě taková četba neláká.

toora napsal:
... Takže to doopravdický přibližování k Pánubohu není přidáváním (k již a vždy dokonalému), ale děje se, právě tím ubíráním ze sebe sama (nevědomého), a tohle jsem se pokusila vyjádřit oním „nekultivuju integritu“.

Prostě...když chci pod obrovitou kupou hlíny najít diamant, tak tu haldu prostě musím nejdřív odházet“.


Jistě, ale pokud budu ubírat, a zároveň přihazovat další hlínu, tak se zřejmě daleko nedostanu nebo se do té hlíny dokonce sám zahrabu.

Vědomé žití v souladu s vesmírným Řádem, tj. kultivování naší vnitřní integrity, jejíž esencí je Láska (výstižněji to vyjádřit nedovedu), je základním předpokladem každé seriózní duchovní práce na sobě. Ať si vezmeš Desatero přikázání nebo Ježíšovo učení, nebo Buddhovu vznešenou osmidílnou stezku, nebo osm částí rádža jógy, nebo zásady reiki atd. atd., každá zvolená duchovní cesta nabádá člověka k vědomému dodržování určitých etických pravidel. Jsou to pravidla, která nám předali moudří a velice dobře věděli proč:

On totiž ten příměr odhazování haldy hlíny, abychom nalezli diamant, může svádět k představě, že je to něco v podstatě velice jednoduchého. Ve svém principu nepochybně je. V praxi to ale obvykle vypadá úplně jinak.

Jako zásadní problém tady vidím to, že na rozdíl od diamantu si to, co vlastně hledáme, nedokážeme zpočátku vůbec představit. Jestliže se, jako naprostý začátečník, vydám na duchovní cestu, tak v podstatě nevím, do čeho to vlastně jdu Question . Můžu si o tom předem číst, zajít si na přednášky, ale to všechno je jen teorie. A hlavně, otevře se přede mnou temná džungle Surprised . Protože těch nejrůznějších teorií, přístupů i zkušeností je tak rozmanité množství, že prostě nevím, co z toho si vybrat. Každé učení se štěpí na hromadu nejrůznějších sekt, a každá z nich tvrdí, že jedině oni mají to zaručeně pravé učení. A často neváhají jít si vzájemně po krku Mad . Takže život takzvaně duchovní se často v ničem neliší od politické scény, jak nám ukazuje krvavá historie náboženství. A v poněkud mírnější podobě i historie Reikiwebíku... Wink

Takže mnozí lidé tápou a hledají, takříkajíc, pokus - omyl Rolling Eyes , dokud s nimi něco opravdu nezarezonuje. Ale ani potom ještě nemají ani zdaleka vyhráno.

Každopádně však mají k dispozici učení velikých Mistrů, jako spolehlivé základní vodítko. Smile Spolehlivé v tom, že, bez ohledu na to, jakým konkrétním způsobem tito Mistři ke svému Poznání dospěli, a jakými kulturami byli ve svém vývoji ovlivněni, všichni se shodnou na tom, že člověk má žít čestně, tedy že nemá lhát, že nemá podvádět, že nemá krást, že se nemá uchylovat k násilí, že se má ovládat, ...

A pokud na sobě budou pracovat, tak dříve či později začnou více a více rozumět Idea tomu, proč by toto všechno měli pokud možno co nejdůsledněji dodržovat. S tím, jak bude té "haldy" ubývat, tak jim to Světýlko pod ní bude více a více probleskovat Smile .

Jestliže však budou tato univerzální doporučení ignorovat, tak se může dost dobře stát, že té "haldy" bude naopak ještě přibývat, až to její odklízení vzdají, nebo se do ní rovnou propadnou a udusí se v ní Shocked .

toora napsal:
... a když jsi napsal, že „kultivuješ integritu“, vypadalo to tak, že tím, že zasázíš na té haldě různé vzácné plodiny, budeš se o ně starat, přidávat humus, živiny, okopávat, aby ty rostliny pěkně rostly a plodily, tak tím najdeš ten v hloubi kopce ukrytý briliant."]


Pokud budu to, co popisuješ, dělat s Láskou a nebudu přitom lpět na výsledcích své práce, odevzdám je Bohu, tak budu praktikovat karma jógu, což je naprosto plnohodnotná a překrásná cesta. A ten briliant najdu v hloubi toho kopce také Smile .

toora napsal:
... nevědomost je stejnou volbou Boha jako návrat k Vědomí 'k sebenalezení).


sunnyi napsal:
S tím nesouhlasím. Jestliže si volím žít v nevědomosti, tak se od Boha odděluji.


toora napsal:
... Můžeš si zvolit žití v nevědomosti, Mirku, fakt?. Moje zkušenost je taková, že žijeme v nevědomosti a přichází události, které nás nutí a nakonec taky donutí chtít se doopravdy probudit. Takže s tou svobodnou volbou to vnímáme asi každý jinak. Svobodná je jen do svých "mantinelů" - tedy je omezena veškerými okolnostmi, a především našimi nevědomými, zato pevně zaběhanými mechanismy mysli. A jedno druhé dokonale a neustále podmiňuje.

Zkusil jsi někdy někomu nepřipravenému (nebylo to v tom jeho čase) zdůraznit, a nebo dokonce s dalšími jeho "nešťastnostmi" opakovat, že si svoji nevědomost volí? Pokud ano, tak co se změnilo? Vůbec nic, naopak on udělal velkou milost nám, protože nás donutil bezpodmínečně přijmout jeho samého i s jeho nezájmem o cokoli, co by ho doopravdy mohlo dostat z toho, co ho drží v tom jeho trápení. Takže nám vlastně takto umožnil pochopit nutnost ponechat mu jeho svaté právo na jeho zkušenost, ať je pro něj jakkoli bolestivá. Crying or Very sad Smile

A tak je tu tedy různé trápení, utrpení, jeho různá intenzita, zrovna tak náš osobní "práh bolesti" (ten je taky daný) a ten nás nutí k hledání cesty z toho utrpení ven, k vyšší kvalitě rozlišování, jistá mentální zdatnost, další individ. schopnosti, a tohle "rozhodnutí", kdy "zatoužím" je zase dáno právě tím individuálním načasováním (jistou únosností bolesti) a dalšími na tento svět přinesenými danostmi (dle Buddhy tedy vším tím "závisejícím na nahromadění podmínek").

Apropós...hledali bychom nějakého Boha, kdyby nám v živote naprosto nic nechybělo Confused


Nevím nic o tom, že bych zpochybňoval úlohu utrpení v životě člověka Exclamation .

Pokud jde o to, co a do jaké míry si člověk volí, tak můj drahý Mistr paramahansa Jógananda by se mnou vyběhl, kdybych sváděl nějakou svoji lidskou slabinu na karmické výslednice. A já se mu ani nedivím. Moc se mi ale líbila odpověď Lendulky, když tu o tom jednou byla řeč Very Happy , snad si na ni ještě pamatuješ. Každopádně, a už jsem tady o tom kdysi psal, můj duchovní učitel z vlastní zkušenosti říká, že čím jsme bdělejší, tím větší máme možnost volby. A "moje" Lenka mi to potvrzuje. A mohu říct, že i moje vlastní zkušenost.

Takže ano, můžeme si zvolit žít v nevědomosti. A někdy toho člověka nepřesvědčí ani to, když se mu dostane nesmírné pomoci od Boha. Jeho mysl je již natolik zatemněná Twisted Evil , že se propadá stále hlouběji a hlouběji do Temnoty.

Ale nikdy jsem nikde netvrdil, že věřím v nějaké věčné zatracení. I když, kdoví. Jak to mám vědět?

sunnyi napsal:
To ne, já mám na mysli právě to postupné ubývání nevědomosti, vědomým kultivováním naší vnitřní integrity. Tj. vědomým přibližováním se Bohu.
Aha, takže spíš máš namysli integraci (proces) než konečnou integritu.[/quote]

toora napsal:
Jinak, viz výše, tj. - ke kultivaci, integraci dochází tak, že odhalujeme, prohlídáme vše (viz Tvoje:“ vědomé rozvíjení bdělé pozornosti“), co nás od této integrity - sjednocení dělí (chtění, lpění – vasány).

Tak to jsem si tedy dovolila ještě se vrátit k tomu použitému výrazu „zušlechťování integrity“, Mirku.).


I díky naší vnitřní integritě, jejíž esencí je Láska (považuji za důležité říci to takto celé), může docházet k postupné integraci. Nemohu dospět k integraci, jestliže na jedné straně ubírám a na druhé straně přihazuji.

toora napsal:
A absolutní tma neexistuje.


sunnyi napsal:
S tímto také nesouhlasím.


toora napsal:
Záleží to na tom, jak vnímáš svět..., a taky jak vážně bereš slova o "prázdnosti jevů"..


Já ale hovořím o projeveném světě, ne o úrovni Absolutna. Vše neustále vzniká a zaniká. To je jeden z prvních vhledů, jichž se meditujícímu dostane. To však nic nemění na tom, že podstatou Temnoty není Bůh, i když ji vytváří.

To je podle mě ale k ničemu nevedoucí diskuse Rolling Eyes . Já Ti to nemohu dokázat a Ty mě také ne. A pokud se chceš odvolávat na nějaké věrohodné zdroje, které tvůj pohled na věc potvrzují, tak já Ti zaručeně předložím jiné, stejně věrohodné zdroje, které potvrzují pohled můj. Smile

Pokud Tě to zajímá, tak Ti snad mohu říct, že i v tom nejnevědomějším člověku se může zažehnout již prakticky vyhaslé Světýlko Smile , pokud je na to připravený. A nakonec ho i celého prozářit. Ale nikdy jsem se nesetkal s tím, že by se uprostřed Temnoty najednou rozsvítilo inherentní Světlo a tu Temnotu prozářilo. Temnota vždy před Světlem ustupuje, anebo je jím rozpouštěna zvenčí. Nemá vlastní Světlo.

toora napsal:
Nevím, resp. těžko říct, ale když jsem se u někoho setkala s podobným vnímáním (něčeho takového jako absolutní temnota, tma,atpod.), zároveň jsem si všimla určité tendence před tímto "ztracením" ostatní chránit, nebo ještě častěji je přímo spasovat, tj. spasitelský syndrom pod tváří lásky, blahosklonnosti a ochoty.


A já zase nevím, proč máš takovou potřebu rozvíjet své úvahy až do naprostého absurdna Question Exclamation . Již na začátku této naší diskuse jsem jasně řekl, že Temnota si je vědoma svojí role Učitele. Proč bych měl chtít někoho spasit před Učitelem? A již v předchozích diskusích jsem několikrát jasně hovořil o tom, že pokora je základním předpokladem skutečného léčení. Že nikdo nemá právo brát druhému jeho učební látku, že výsledek musíme prostě odevzdat.

Každý má právo rozhodovat se podle svého. A když hovořím o tom, že na duchovní cestě je potřebné udržovat etická pravidla, tak tím nepopírám, že někdo si potřebuje projít zkušeností, dejme tomu, černého mága. A že i tato zkušenost ho nakonec k Bohu dovede. I když ty tvrdíš, že se jí od Boha ani neodvrátí.

Mluvím však z pozice člověka, který je, přes všechny své chyby a nedostatky, již pevně rozhodnutý kráčet ve Světle. A tomu přizpůsobuji i svoje učení.

Jinak, závěrem se všem upřímně omlouvám za délku tohto příspěvku, líp jsem to neuměl. Confused Anebo možná ano, ale zabralo by mi to daleko víc času, abych méně slovy řekl pokud možno srozumitelně totéž.

Mirek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Evik
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2007
Příspěvky: 1845

PříspěvekZaslal: čt červen 03, 2010 7:29 am    Předmět: Citovat

sunnyi napsal:


On totiž ten příměr odhazování haldy hlíny, abychom nalezli diamant, může svádět k představě, že je to něco v podstatě velice jednoduchého. Ve svém principu nepochybně je. V praxi to ale obvykle vypadá úplně jinak.

Jako zásadní problém tady vidím to, že na rozdíl od diamantu si to, co vlastně hledáme, nedokážeme zpočátku vůbec představit. Jestliže se, jako naprostý začátečník, vydám na duchovní cestu, tak v podstatě nevím, do čeho to vlastně jdu Question . Můžu si o tom předem číst, zajít si na přednášky, ale to všechno je jen teorie. A hlavně, otevře se přede mnou temná džungle Surprised . Protože těch nejrůznějších teorií, přístupů i zkušeností je tak rozmanité množství, že prostě nevím, co z toho si vybrat. Každé učení se štěpí na hromadu nejrůznějších sekt, a každá z nich tvrdí, že jedině oni mají to zaručeně pravé učení. A často neváhají jít si vzájemně po krku Mad . Takže život takzvaně duchovní se často v ničem neliší od politické scény, jak nám ukazuje krvavá historie náboženství. A v poněkud mírnější podobě i historie Reikiwebíku... Wink

Takže mnozí lidé tápou a hledají, takříkajíc, pokus - omyl Rolling Eyes , dokud s nimi něco opravdu nezarezonuje. Ale ani potom ještě nemají ani zdaleka vyhráno.

Každopádně však mají k dispozici učení velikých Mistrů, jako spolehlivé základní vodítko. Smile Spolehlivé v tom, že, bez ohledu na to, jakým konkrétním způsobem tito Mistři ke svému Poznání dospěli, a jakými kulturami byli ve svém vývoji ovlivněni, všichni se shodnou na tom, že člověk má žít čestně, tedy že nemá lhát, že nemá podvádět, že nemá krást, že se nemá uchylovat k násilí, že se má ovládat, ...

A pokud na sobě budou pracovat, tak dříve či později začnou více a více rozumět Idea tomu, proč by toto všechno měli pokud možno co nejdůsledněji dodržovat. S tím, jak bude té "haldy" ubývat, tak jim to Světýlko pod ní bude více a více probleskovat Smile .

Jestliže však budou tato univerzální doporučení ignorovat, tak se může dost dobře stát, že té "haldy" bude naopak ještě přibývat, až to její odklízení vzdají, nebo se do ní rovnou propadnou a udusí se v ní Shocked .




Mirku, moc děkuju za příspěvek a zdravím Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: čt červen 03, 2010 8:25 pm    Předmět: Citovat

sunnyi napsal:
Já ji tak nikdy nenazývám. Dle mého je nevědomí podstatně širší pojem než ego.

Není třeba používat stejných slov, když se najdou jiná, která vystihnou stejnou podstatu.
Osobně se taky ráda vystříhám nadužívání některých pojmů, jakým je např. slovo Láska, pokora, atpod. (důvod je nasnadě, tedy obecné zprofanování těchto pojmů), ale někdy to prostě možné není.
Jinak ale taky rozlišuji nevědomost(ego) a nevědomí - jedno s druhým přímo souvisí a jedno druhé přímo ovlivňuje.

sunnyi napsal:
Jistě, takže přestat být ušlechtilý, začít dělat lumpárny a být přitom v klidu mysli . Mně tohle tedy rozhodně nefunguje.

Mirku, to zušlechťování se nedá přeskočit, tuším jsem to tady napsala víckrát, že tenhle proces má svoje fáze a každá z nich zase splnění (nahromadění) jistých podmínek, jinak bych ignorovala Osmidílnou stezku. A ti, kteří došli probuzení bez toho,tak prostě měli „nastřádáno v prasátku“ z minulých vtělení, což je možno v subtilnějším měřítku sledovat, protože ne každý se rodíme s tendencemi k podvodu a krádeži.
A možná, že jsem tohle měla taky trochu jednodušší, protože utrpení mi bylo dáno poznat záhy, tam, kde jsem coby dítě začala na rozumu brát, a tím mi Pánbůh dal ne-desatero okusit od „bližního svého“ jaksi in natura. Smile

O dost později jsem se potkala s různě nafouklými duchovními egy, kteří tzv. praktikovali, pár let meditovali, a jejich ukazovaná „mravnost“ a očišťování by se dalo krájet, takže u nich o nějaké opravdovosti nemohla být řeč.
Taky jsem poznala lidi, kteří byli k druhým slušní, neublížili by kuřeti, jak se říká, ale džňána, resp. hledání kontinuity a sounáležitosti všeho se vším, a alespoň dílčí pochopení tam chybělo, prostě nebylo tam to jedno „křídlo“, jak jsme se tůhle shodli.. A v neposlední řadě je dost těch, kteří v průběhu praxe dokonale ulpěli na nějakém konceptu, a iděla, že ulpět se skutečně dá kdykoliv. Nakonec to rčení o „voru“, který Tě má dovést na druhý břeh a jeho možné nošení po té souši dál asi znáš.
.... moc pěkně o všech těhle „úskalích“ Cesty z vlastní zkušenosti napsal Jack Kornfield v knize „Po extázi prádelna“. Twisted Evil Very Happy

Nicméně...právě pozornost k vlastním tendencím, jejich důsledné sledování a ochota nazřít každou vlastní motivaci (tj.odmotávat tuhle nit zatvrzelých mechanismů vlastní mysli od povrchu k vnitřku), vede zároveň k jejich pozvolnému rozpouštění (tady jsem měla za to, že budeš mít podobnou zkušenost).
A samozřejmě, že celou dobu je zde nutnost držet se „přikázání“, protože k čemu by to všechno bylo, kdyby ses touhle člověčí „hodnotou“ neřídil a tropil kde jakou lumpárnu?
To je jako bych se chtěla naučit řídit a ani ještě neměla autoškolu, a do té doby než bych ji absolvovala, chtěla bych jezdit (třebas s Hummerem) bez jakéhokoliv respektování dopravních předpisů. Na druhou stranu, když už řízení auta a všechny souvisejíci předpsy ovládáš, a vědomě je dodržuješ, nemusíš k tomu mít na palubní desce permanentě rozloženou „Vyhlášku“.

sunnyi napsal:
Já jsem žádné takové Texty nečetl, a ani mě taková četba neláká.

Jsou to buddhistické texty, resp. zaznamenané promluvy Mistrů. A jako každý předpokládají jistou „rezonanci“ (možná bych to nazvala takovým předpochopením) a víru v Mistrova slova, když třeba ještě chybí jistá zkušenost, ale i ta se záhy dostaví, když se to (dle „dispozic učení velikých Mistrů, jako spolehlivé základní vodítko“, jak píšeš) praktikuje, protože právě a jen na praxi tahle Mistrova interpretace stojí, tedy je to pravda tou samou praxí ověřitelná. A nemyslím, že by mohla být tzv. „krátká“ a „dlouhá“ cesta pro Tebe neznámými pojmy.

sunnyi napsal:
Jako zásadní problém tady vidím to, že na rozdíl od diamantu si to, co vlastně hledáme, nedokážeme zpočátku vůbec představit. Jestliže se, jako naprostý začátečník, vydám na duchovní cestu, tak v podstatě nevím, do čeho to vlastně jdu...

Nevidím problém, a už vůbec mi nepřipadá dobré si v tomto ohledu nějaké představy vytvářet. Je to prostě jen to co nazývám opravdovostí, tj. odhodlání k nacházení pravdy, nebojácnost "dozvídat" se, ať je to pro mne jakkoli bolestné, to je to, co považuju za naprosto nazbytné (ať už na začátku, nebo kdykoli jindy) a tohle u někoho buď je, nebo není, ale bez toho daleko nedojdu.
A míra téhle opravdovosti je taky tím nejdůležitějším, co mi ukazuje ten správný směr. Jestliže se mi v tom někde nedaří, tak si v čemsi ještě lžu (nejsem schopna to zatím prokouknout). A tahle opravdovost mne tak vede k otevřenosti, směřuje moji pozornost k přítomnému okamžiku, a zároveň také k ustoupení od veškerých možných představ a boření těch všech dosavadních.

sunnyi napsal:
Protože těch nejrůznějších teorií, přístupů i zkušeností je tak rozmanité množství, že prostě nevím, co z toho si vybrat. Každé učení se štěpí na hromadu nejrůznějších sekt, a každá z nich tvrdí, že jedině oni mají to zaručeně pravé učení. A často neváhají jít si vzájemně po krku . Takže život takzvaně duchovní se často v ničem neliší od politické scény, jak nám ukazuje krvavá historie náboženství.


Tak to prostě chodí a vše je tady jen pro „absolvování“ přesně té zkušenosti, kterou ten který člověk potřebuje udělat, aby se jeho rozlišování prohloubilo a možné utrpení umenšilo.
Mluvíš Mirku o své zkušenosti, když píšeš : „Protože těch nejrůznějších teorií, přístupů i zkušeností je tak rozmanité množství, že prostě nevím, co z toho si vybrat.“?
Nebo se zde vážně zabýváš duchobornými nešvary a jakýmisi nepatřičnostmi tohoto světa Question

sunnyi napsal:
Takže mnozí lidé tápou a hledají, takříkajíc, pokus - omyl , dokud s nimi něco opravdu nezarezonuje. Ale ani potom ještě nemají ani zdaleka vyhráno.

Individuální zkušenost, si s ničím nekoliduje, jedině tak s naší představou, jak by to mělo být "správně", na rozdíl od toho jak to právě je, tedy kořenem utrpení přímo exemplárním.
A nemyslím si, že má někdo z tzv. „vyhráno“ a dokonce jsem toho názoru, že je nespásné chtít mířit k něčemu takovému a takovouhle metu si držet v mysli.

sunnyi napsal:
Pokud budu to, co popisuješ, dělat s Láskou a nebudu přitom lpět na výsledcích své práce, odevzdám je Bohu, tak budu praktikovat karma jógu, což je naprosto plnohodnotná a překrásná cesta. A ten briliant najdu v hloubi toho kopce také ..

Ano, jen to „pokud“..., tzn. tady, v těchto našich "západních" zeměpisných šířkách je opravdových karmajogínů jako šafránu (proč tomu tak v těchto „podmínkách“ je, na to by nebylo složité přijít), ale jak říkáš - pokud...tak ano. Wink Smile

sunnyi napsal:
Nevím nic o tom, že bych zpochybňoval úlohu utrpení v životě člověka!

Ano, jen jsi ho v řeči o „volbě nevědomosti“ nevzpomenul, a já si zase tuhle jeho úlohu od jakékoli možnosti správné volby nedokážu odmyslet, proto jsem se o něm zmínila.

sunnyi napsal:
Pokud jde o to, co a do jaké míry si člověk volí, tak můj drahý Mistr paramahansa Jógananda by se mnou vyběhl, kdybych sváděl nějakou svoji lidskou slabinu na karmické výslednice.

Proč by mělo být pouhé konstatování faktu hned bráno jako nějaká výmluva , ospravedlnění, či omluvenka?
Vše co tady teď je a co a jak prožíváme (tj. jaké vásány jsme si na tento svět přinesli a jaké jsme si k nim přidali), je výslednicí toho dosavadního, tedy naší dosavadnosti. A takhle to bude neustále, tj. vždycky to bude výsledek toho, co se vším "dosavadním" děláme právě teď (samozřejmě v případě, že přijímám koncept Karmy).

sunnyi napsal:
Každopádně, a už jsem tady o tom kdysi psal, můj duchovní učitel z vlastní zkušenosti říká, že čím jsme bdělejší, tím větší máme možnost volby.

Ano, a kdy se dostaví ten správný impuls, k chtění doopravdy procitnout, to ví jen Pánbůh. A tak samozřejmě, že čím jsi bdělejší, tím existuje větší možnost širšího záběru, tj. možnost „všimnutí si“ všech informací a faktorů do procesu vstupujících, tedy se jím prohlubuje dobré rozlišování, a tohle prohloubení nám zase dává možnost jak to nazýváš - „větší volby“, ...celkem logicky, řekla bych.
Jestli to někdo vnímá jako být tím svodnějším, tak v tomhle kontextu bych to brala.

sunnyi napsal:
Takže ano, můžeme si zvolit žít v nevědomosti. A někdy toho člověka nepřesvědčí ani to, když se mu dostane nesmírné pomoci od Boha. Jeho mysl je již natolik zatemněná , že se propadá stále hlouběji a hlouběji do Temnoty.

Tak tady se zřejmě vracíme k něčemu, kde spolu nesouzníme...Tedy jen malá rekapitulace, a když tady ty dva názory budou vedle sebe jen tak ležet, tak se spolu stejně neseperou. Smile Dle mého pochopení absolutní tma, jak píšeš „Temnota“ neexistuje, protože docela přirozeně z něčeho takového vyplývá, a z ní se tedy nikdo nikdy nenavrátí, protože absolutní je holt absolutní.
Žití v nevědomosti, nebo návrat k vědomému žití (v podstatě cokoliv) si volíme z nejvyšší úrovně, nikoli z té, ze které se právě teď rozhodujeme-tj. z osoby. Nechci ale o tom tady rozvíjet nějaké filosofické debaty, prostě akceptuji, že Tvůj názor na tuhle otázku je jiný než ten můj. Nějak jen nedokážu přijít na to, jak tenhle náhled koreluje s Buddhovou naukou.
sunnyi napsal:
Nemohu dospět k integraci, jestliže na jedné straně ubírám a na druhé straně přihazuji.

Naprosto souhlasím. Tím stejným jako „na druhé straně přihazováním“ jsem mínila to případné vymetání tmy koštětem. Tím prostým „ubíráním“ je rozsvěcováno Idea - přímo úměrně.

sunnyi napsal:
To však nic nemění na tom, že podstatou Temnoty není Bůh, i když ji vytváří.

Stejná věc, kde se rozcházíme, protože si dovolím tvrdit, že jsme „jedno“ se vším, co je tvořeno, že „energie“ je jen jedna (její součástí a dílem jsme i my sami) a vše neustále tvořené a zanikající (každá myšlenka) neustále ovlivňuje vše v celém projeveném vesmíru, a absolutně nic od Něj není odděleno.
Tj. vše, co můžeme poznat, je tzv. Bůh projevený. Ty s tímhle mým názorem nesouhlasíš, a já to beru to na vědomí. O.K.

Z toho, co píšeš že. „Temnota si je vědoma svojí role Učitele“ tedy, když si je vědoma, nemůže být „Nevědomým“. Potom by mne tedy zajímalo, co to je za „Vědomí“, kterým je Temnotě umožněno být si „vědoma svojí role, tj. být si „vědoma“ sama sebe Question

sunnyi napsal:
...pokora je základním předpokladem skutečného léčení. Že nikdo nemá právo brát druhému jeho učební látku, že výsledek musíme prostě odevzdat.

A co to je pokora Mirku? Pokora se dostavuje zároveň s pochopením, a pro mne je to odevzdání celého „mého“ života a veškerého konání, léčení nevyjímaje, tedy nejen ona starost o jakýkoliv výsledek.

sunnyi napsal:
I když ty tvrdíš, že se jí od Boha ani neodvrátí.

Tady Mirku nerozumím, co tím máš na mysli.
Říkám jen, že naše božská Podstata se nedá ničím zničit, je tu stále, bude tu stále, jsme Jí a ve skutečnosti nejsme ničím jiným. A ačkoli ji dočasným „zapomněním“ ztrácíme ze zřetele (oči nám zakrývá prach ztotožnění s tímto tělem, tj. lpění - nevědomost), a odkrývána je postupným rozvzpomínáním se.

Tak jsme asi probrali co jsme na těhle „věcneých“ Wink probrat mohli, viď, Mirku?
...a pokud by tu ještě nějaký drobek na stole zůstal, tak už toho asi nebude takovej ranec jako na začátku.

Jedna věc by mne přesto zajímala, kde se Buddha zmiňuje o „absolutní Temnotě“ nebo, něčem podobném, z čeho by něco takového vyplývalo. Tedy bych si Tě o uvedení nějakého zdroje Mirku dovolila požádat, samozřejmě to nijak nespěchá, protože některé naše povinnosti nepočkají.

Děkuju za možnost povídání, že je tady vůbec pro ně je prostor.

Pěkný večer Ti přeju, Mirku.


Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
samanka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2002
Příspěvky: 3733

PříspěvekZaslal: čt červen 03, 2010 9:18 pm    Předmět: xx Citovat

toora: víš čemu pořád nerozumím? Je spousta webíků a diskuzních fór, kde bys našla spousty diskutujících fajnšmekrů přes Buddhovo učení, tak proč sis zrovna zasedla na reikiwebík?

šamanka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: čt červen 03, 2010 9:42 pm    Předmět: Citovat

Tož to se mi po Tobě Šamanko už tak-nějak stejskalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
samanka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2002
Příspěvky: 3733

PříspěvekZaslal: čt červen 03, 2010 9:45 pm    Předmět: x Citovat

Tak to jsem ráda. Podobného pejska mám, resp. dcera.

šamanka
PS: myslím, že si tě pamatuju z diskuzí na další nekonečné téma
vackovci versus antivackovci na jiném webu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
sunnyi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 15.12. 2004
Příspěvky: 1031

PříspěvekZaslal: čt červen 03, 2010 11:19 pm    Předmět: Citovat

toora napsal:
Nemyslím, že by mohla být tzv. „krátká“ a „dlouhá“ cesta pro Tebe neznámými pojmy.


To určitě ne, jen nevím, jak je toto relevantní celé této diskusi.

toora napsal:
Mluvíš Mirku o své zkušenosti, když píšeš : „Protože těch nejrůznějších teorií, přístupů i zkušeností je tak rozmanité množství, že prostě nevím, co z toho si vybrat.“?

Nebo se zde vážně zabýváš duchobornými nešvary a jakýmisi nepatřičnostmi tohoto světa Question.


Ani jedno, ani druhé. Prostě konstatuji. Uvedl jsem to jen jako příklad.

sunnyi napsal:
Takže mnozí lidé tápou a hledají, takříkajíc, pokus - omyl, dokud s nimi něco opravdu nezarezonuje. Ale ani potom ještě nemají ani zdaleka vyhráno.


toora napsal:
Individuální zkušenost, si s ničím nekoliduje, jedině tak s naší představou, jak by to mělo být "správně", na rozdíl od toho jak to právě je, tedy kořenem utrpení přímo exemplárním.

A nemyslím si, že má někdo z tzv. „vyhráno“ a dokonce jsem toho názoru, že je nespásné chtít mířit k něčemu takovému a takovouhle metu si držet v mysli..


To, co říkáš, je samozřejmě pravda. Nelze tomu nic vytknout. Jenomže v té záplavě slov se prostě ztrácí to podstatné, kvůli čemu jsem slova, na něž reaguješ, vůbec napsal.

toora napsal:
Dle mého pochopení absolutní tma, jak píšeš „Temnota“ neexistuje, protože docela přirozeně z něčeho takového vyplývá, a z ní se tedy nikdo nikdy nenavrátí, protože absolutní je holt absolutní.


To ani dle mého. Celou tu dobu hovořím o tomto projeveném světě. To Ty mi tam neustále podsouváš to slovo "absolutní" Confused .

toora napsal:
Žití v nevědomosti, nebo návrat k vědomému žití (v podstatě cokoliv) si volíme z nejvyšší úrovně, nikoli z té, ze které se právě teď rozhodujeme-tj. z osoby.


To si nemyslím.

toora napsal:
Nějak jen nedokážu přijít na to, jak tenhle náhled koreluje s Buddhovou naukou.


Já si s tím hlavu nelámu.

sunnyi napsal:
Nemohu dospět k integraci, jestliže na jedné straně ubírám a na druhé straně přihazuji.


toora napsal:
... Naprosto souhlasím. Tím stejným jako „na druhé straně přihazováním“ jsem mínila to případné vymetání tmy koštětem.


Já jsem tím, jak dobře víš, myslel něco úplně jiného.

toora napsal:
... Z toho, co píšeš že. „Temnota si je vědoma svojí role Učitele“ tedy, když si je vědoma, nemůže být „Nevědomým“.


Na to jsem již odpověděl. Napsal jsem, že této role si je vědoma Temnota jako vesmírný princip. Nikoli však již ve svých dílčích projevech, jako třeba zášť, závist, pomstychtivost... Ale i toto je jen velice zjednodušené. Opravdu se mi však nechce pouštět do toho, abych to nějak detailně rozebíral.

toora napsal:
... A co to je pokora Mirku? Pokora se dostavuje zároveň s pochopením, a pro mne je to odevzdání celého „mého“ života a veškerého konání, léčení nevyjímaje, tedy nejen ona starost o jakýkoliv výsledek.


No, a co já s tím? Confused

sunnyi napsal:
I když ty tvrdíš, že se jí od Boha ani neodvrátí.


Tady Mirku nerozumím, co tím máš na mysli.

toora napsal:
Říkám jen, že naše božská Podstata se nedá ničím zničit, je tu stále, bude tu stále, jsme Jí a ve skutečnosti nejsme ničím jiným. A ačkoli ji dočasným „zapomněním“ ztrácíme ze zřetele (oči nám zakrývá prach ztotožnění s tímto tělem, tj. lpění - nevědomost), a odkrývána je
postupným rozvzpomínáním se...


No, ale proč to říkáš? Říkal jsem snad něco jiného? Confused

A spousta takových věcí v celé této diskusi, rozvláčného vysvětlování něčeho, co nebylo vůbec zpochybňováno. K čemu?

Téma bylo: "Záhada úrovní." Já jsem poznamenal, že lidé rádi relativizují vnitřní integritu, jejíž esencí je Láska. To je celé. Míra přirozenosti této vnitřní integrity, nebo chceš-li, vnitřní čistoty, je pro mne podstatným kritériem úrovní duchovního probuzení.

Toto je pro mne podstatné v mém praktickém životě. Nemá pro mne smysl filozofovat o ádvaitě, když o ní prakticky nic nevím, alespoň na vědomé úrovni ne. Filozofie ádvaity, tak, jak je tradičně pojímána, je daleko složitější. Je to poměrně náročná filozofie a já opravdu necítím potřebu si takovými věcmi naplňovat hlavu. Jednou ji třeba pochopím, aniž bych o to usiloval.

toora napsal:
Tak jsme asi probrali co jsme na těhle [i]„věcneých“ Wink probrat mohli, viď, Mirku?...


Jak už jsem říkal. I to, co jsme podle mne probírat vůbec nemuseli...

toora napsal:
Jedna věc by mne přesto zajímala, kde se Buddha zmiňuje o „absolutní Temnotě“ nebo, něčem podobném, z čeho by něco takového vyplývalo.?


Řekl bych, že po tom, co jsme si již výše vyříkali, je tato otázka naprosto bezpředmětná. Ale přesto:

Buddha hovoří o Temnotě jako o Márovi, jak jistě dobře víš. Temnotě v tomto projeveném světě, světě, o němž po celou tu dobu hovořím já. Protože to je to, co mne zajímá pro můj každodenní praktický život a moji každodenní praktickou práci. Pro tento účel mi moje pojetí nebo koncept, chceš-li, perfektně vyhovuje.

toora napsal:
Děkuju za možnost povídání, že je tady vůbec pro ně je prostor.?


Já taky děkuju, i když to tak možná nevypadá. Neber to tak, že si nechci povídat. Jen mám pocit, že toho filozofování na mne bylo trochu moc.

Měj se krásně Smile

Mirek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
sunnyi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 15.12. 2004
Příspěvky: 1031

PříspěvekZaslal: čt červen 03, 2010 11:25 pm    Předmět: Citovat

Jo, a díky za krásný smailíky Smile .

Dobrou noc

Mirek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
sunnyi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 15.12. 2004
Příspěvky: 1031

PříspěvekZaslal: čt červen 03, 2010 11:38 pm    Předmět: Citovat

Jo, ještě Katko, aby sis nemyslela, že jsem takový morous Wink . Napsal jsem svému duchovnímu učiteli do Johannesburgu, zda by mi mohl ukázat, co k tomuto tématu říká Bible, když se relevantní část dekóduje. Koncem července za ním na cca dva týdny letím, tak to probereme. Tak si pak o tom třeba můžeme ještě popovídat Smile .

Dobrou noc

Mirek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
mrtvybrouk
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 19.7. 2007
Příspěvky: 129

PříspěvekZaslal: pá červen 04, 2010 12:27 pm    Předmět: Citovat

Úrovně jsou něco co vzniklo jako důsledek potřeby hodnotit, srovnávat. Na osobní úrovni ( Laughing ) potřeba hodnotit ostatní je obvykle jen kompenzací vlastních nejistot a obav (se záměrem vyzdvihnout sebe na úkor jiných).

Jak to chápu já, ve skutečnosti úrovně neexistují, byly jen uměle vytvořeny pro možnou klasifikaci. Pokud někdo do své osobnosti přejme tyto umělé úrovně, pak ochuzuje pouze sám sebe od širších možností poznávání. Např. pokud učitel přijme svou nadřazenou roli vyučujícího nad svým žákem, ochudí se o poznatky vznikající z této vazby, protože onen pocit "úrovně" mu nedovolí dostatečně shlédnout dolů a naslouchat. Pokud žák ve své podstatě přijme roli podřízenou žákovskou, ochudí sám sebe o poznání plynoucí z osoby učitele mimo jeho učitelské postavení. Ale platí to i v obecném konextu.

Úrovně (osobnostní) jsou podle mě jen výtvory mysli sloužící k tomu aby oddělovaly jednotlivce.

Jojo, krásně se to mluví, ale velmi těžko se to žije Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Duchovno všeobecně Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
phpBB port v2.0.7 based on Tom Nitzschner's phpbb2.0.6 upgraded to phpBB 2.0.7 standalone was developed and tested by:
ChatServ, mikem,
and Paul Laudanski (aka Zhen-Xjell).

Version 2.0.7 by Nuke Cops © 2004 http://www.nukecops.com




Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.20 sekund