Fórum - Zobrazit téma - Individualita a reiki - Reikiwebík

Vítej človíčku na Reikiwebík!
  Vítej   Anonyme

     Menu
· Domů
· akce
· Akce_Reiki
· Archív článků
· Diskuzní fórum
· Hledání
· Ke stažení
· Témata článků
· Top 10
· Kalendář akcí

· Reiki Seznam
· Reiki kluby
· Kalendář Reiki kurzů


· ReikiWeb - starý 1
· ReikiWeb - starý 2

     Návštěvnost

Statistiky pro Reikiwebík


Diskuzní fórum

Reikiwebík :: Zobrazit téma - Individualita a reiki
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   Osobní nastaveníOsobní nastavení   PřihlášeníPřihlášení 

Individualita a reiki

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Vše ostatní, ale o Reiki
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
samanka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2002
Příspěvky: 3733

PříspěvekZaslal: po duben 26, 2010 9:15 pm    Předmět: Individualita a reiki Citovat

Individualita v reiki

Ležím na lehátku a působí na mě z různých stran více lidí, mění se pozice a já si užívám. Ale současně je vnímám jako individuality, každého zvlášť. Znovu jsem si vybavila svou dávnou myšlenku, že metoda je jedna stránka věci, ten kdo jí dělá je druhá.
Všichni tihle lidé mají stejný start v podobě stejného zasvěcení, stejných stupňů, zhruba stejné praxe a přesto je výsledek u každého jiný. Teď nemyslím ve smyslu míst na které působí, ale v tom co se děje celkově.
Proč stejná terapie jedné metody funguje jednomu člověku naprosto mistrně a druhý se v tom plácá jako ryba ve vodě a výsledky jsou velice rozpačité? Pokud by záleželo jen na vnější formě, tak by přece bylo naprosto jedno, kdo jí používá. Téhle fixe na mém stole je jedno kdo jí má v ruce, pořád píše zeleně. Když vezmu do ruky štětec já a něco namaluji a tentýž štětec by vzal Michelangelo, tak přestože bychom měli stejný štětec i barvy, tak by náš výtvor měl dost rozdílný výsledek.
V čem to je? V talentu? Píli? Osobním rozvoji? Daru či požehnání nebes?

Já myslím, že je dobré nikdy neházet flintu do žita a vzdávat se. Vždycky je možnost se zlepšovat, vždycky je kam se posouvat. Podle mého názoru cvičit citlivost a intuici je základ všeho. Byla tu řeč o vyhledávání těch správných míst na těle, které potřebují ošetření. Samozřejmě se může postupovat podle nějakého systému a nakonec se tím nedá
nic zkazit, harmonizace se hodí snad každému vždycky. Kolik lidí nepotřebuje dobít někde v těle nebo celkově „baterky“. Ale podle mého názoru: pokud chcete dělat působení náhodně podle vyhledávání potřebných míst (slovo náhodně je myšleno pocitově, nikoliv jako
zmatené rejdění), pak bez rozvinuté citlivosti a intuice to nejde.

Nejlepší nakonec: tuším, že tyhle možnosti jsou dostupné každému z nás, jen přístup k nim máme každý jinak těžký!

šamanka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Pandik
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 13.7. 2003
Příspěvky: 172

PříspěvekZaslal: po duben 26, 2010 11:12 pm    Předmět: Citovat

Zdá se mi, že ke svému uspokojení sis potřebovala založit nové téma, nebo se snad mýlím? Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Lendulka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 6.2. 2009
Příspěvky: 584

PříspěvekZaslal: po duben 26, 2010 11:21 pm    Předmět: Citovat

Laughing Laughing Laughing

Jojo, vybavuju si, že když na mě na vedlejším stole působilo 5 lidí najednou, na chvilku jsem si pomyslela, že na levou nohu je mi jinak "teplo" než na pravou, ale pak se moje mysl zaměřila na ty úžasný vize před očima a už jsem vnímala jen tu nádheru energie. A pak už jsem ani nemyslela a jenom si to užívala.....
Dokonce mě to i dojalo.............říkala jsem si pak, že ač jsme každý jiný, každý odjinud, každý vycházející z jiných podmínek, každý na určitém stupni vývoje a seberozvoje, přesto je nádherné, jak nás spojuje zájem o stejnou věc a touha po harmonii.
Kdybych se měla někdy rozhodnout, jakou drogu bych brala, tak zcela jistě dobrovolně a pravidelně chelátování.............. Wink Wink Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: út duben 27, 2010 12:03 am    Předmět: hra smyslů Citovat

samanka napsal:
Individualita v reiki.
Ležím na lehátku a působí na mě z různých stran více lidí, mění se pozice a já si užívám. Ale současně je vnímám jako individuality, každého zvlášť.....Všichni tihle lidé mají stejný start v podobě stejného zasvěcení, stejných stupňů, zhruba stejné praxe a přesto je výsledek u každého jiný....Pokud by záleželo jen na vnější formě, tak by přece bylo naprosto jedno, kdo jí používá.


samanka napsal:
Téhle fixe na mém stole je jedno kdo jí má v ruce, pořád píše zeleně.


Takže "individualita v Reiki, nikoliv individuální Reiki, ano? Wink

Tedy stále stejná "zelená fixa", jen obrázek s ní nakreslí každý trochu jinačí. Smile
"Zelená" a "fixa" je ta "vnější forma", ta je daná.
A dál... Question

Nikdy není "jedno", kdo tutéž "věc" použije.
Zrovnatak "schopnost" přijmout totéž je u každého z nás jiná, filtr je prostě filtr, a přes něj vlak nejede.
A proto platí: "Když dva dělají totéž, není to totéž."

Nějaké vnímání "individualit" je závislé na stejném, tj. našem osobním filtru.

Pokud na Tebe bude působit X-lidí, které jsi v životě neviděla, bude to ve tmě, Ty budeš mít zátky v uších, na nose kolíček, celá oblečená v neoprénu, pak by mě zajímalo, co všechno budeš vědět a moct vypovědět o nějakých "individualitách", který na Tebe budou působit.


Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
samanka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2002
Příspěvky: 3733

PříspěvekZaslal: út duben 27, 2010 6:14 am    Předmět: x Citovat

toora: to, co mám na mysli bude patrné i s kolíčkem na nose a neoprénu.

šamanka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
kamo
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 29.6. 2005
Příspěvky: 901

PříspěvekZaslal: út duben 27, 2010 8:32 am    Předmět: Citovat

Pandik napsal:
Zdá se mi, že ke svému uspokojení sis potřebovala založit nové téma, nebo se snad mýlím? Cool


Tohle už je přímo Tvá názorná demonstrace rozdílů mezi západní a východní reiki probírané ve vedlejším vlákně?
Hezké.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Baldwin
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel


Registrace: 16.3. 2010
Příspěvky: 48

PříspěvekZaslal: út duben 27, 2010 9:25 am    Předmět: Citovat

kamo napsal:
Pandik napsal:
Zdá se mi, že ke svému uspokojení sis potřebovala založit nové téma, nebo se snad mýlím? Cool


Tohle už je přímo Tvá názorná demonstrace rozdílů mezi západní a východní reiki probírané ve vedlejším vlákně?
Hezké.

Nikoliv, za to Reiki vůbec nemůže. To je pouze demonstrace rozdílů mezi pokorou a Pandikovým EGEM. A neodpustím si: nezvládnutá pravidla Reiki. On Usui Sensei dobře věděl, proč na nich tak bazíroval. Některým to ještě nedošlo, některým to bohužel nedojde nikdy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: út duben 27, 2010 11:10 am    Předmět: přeceňování smyslů Citovat

samanka napsal:
to, co mám na mysli bude patrné i s kolíčkem na nose a neoprénu.

Jestli máš na mysli totéž, o čem píšeš, pak je to tohle: „současně je vnímám jako individuality, každého zvlášť“.

O.K., uporoznila jsem tedy na fakt, jak moc v tom našem vnímání důvěřujeme našim smyslům.

Jsou zde, na jedné straně „působící individuality“ a universální Reiki, každá z těchto individualit používá jako prostředek to, co při každé „práci“ k dispozici, tedy sebe sama. Na obou stranách (ošetřovaného i ošetřujícího) tedy můžeme tedy vnímat ledascos, každý zase podle zrovnanastavení těch svých "čidel".
A tohle se netýká pouze působení Reiki, vnímání Reiki, ale všech, a všeho, s čím se setkáváme.

Proto je třeba „odfiltrovat“ tyhle svoje dojmy, které jsou vysloveně závislé na našich čivech, čili smyslech. Jak „podstatné“, nebo nepodstatné jsou v cítění energie samé je možno vyzkoušet způsobem, jaký jsem uvedla.
Podobné pokusy můžeme absolvovat kdykoli a kdekoli zastíněním jednoho, nebo více smyslů najednou.
Všechny nám nakonec potvrdí jedno, tj. jak je na jedné straně ve Světě sice potřebujeme, a na druhé straně, jak moc se spoléháme na něco, co je tak proměnlivé a klamavé. Smile


A jeslitže píšeš: : „to, co mám na mysli bude patrné i s kolíčkem na nose a neoprénu“

Potom by to bylo právě ono podstatné, sjednocující, nikoli to tzv. rozdělující - „individuální“.

Stačí jen zkoušet a...



Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Roso
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 17.9. 2007
Příspěvky: 758

PříspěvekZaslal: út duben 27, 2010 11:39 am    Předmět: Citovat

Souhlasím s Kamo a Baldwinem. Šamanka zřejmě Pandíkovi šlápla na kuří oko. To jen tak na okraj....

samanka napsal:
Všichni tihle lidé mají stejný start v podobě stejného zasvěcení, stejných stupňů, zhruba stejné praxe a přesto je výsledek u každého jiný. Teď nemyslím ve smyslu míst na které působí, ale v tom co se děje celkově.

To, že mají všichni stejný start je jen zdánlivé. Zásadní rozdíl je pravě v nás samotných. Každý přišel na tento svět s jinýma zkušenostma, je jinak daleko, postupuje jinou rychlostí, je jinak otevřený novým poznatkům. Jak jsem psal v jiném vlákně, každému ty kamínka sálají jinak silně a proto kostka ledu, která leží vedle se rozpustí za různě dlouhou dobu a ta kostka ledu ma jiné pocity, když je u vlažných kamen, nebo u kamen, které přímo sálají energii.

samanka napsal:
V čem to je? V talentu? Píli? Osobním rozvoji? Daru či požehnání nebes?


Řekl bych, že dar a požehnání nebes máme všichni stejné, jen ne všichni toho daru a požehnání stejně využíváme. Proč? Já to vnímám tak, že každý je v určité fázi probuzení. Ta fáze probuzení je daná cestou, kterou si každý z nás zvolil. Někdo to mám "lekčí" a někdo "těžší". Je to ale každého volba. Proto se nelze mezi sebou srovnávat a ani dosažené výsledky. Prostě nelze.


RoSo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Baldwin
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel


Registrace: 16.3. 2010
Příspěvky: 48

PříspěvekZaslal: út duben 27, 2010 12:55 pm    Předmět: Re: Individualita a reiki Citovat

samanka napsal:
Všichni tihle lidé mají stejný start v podobě stejného zasvěcení, stejných stupňů, zhruba stejné praxe a přesto je výsledek u každého jiný.

Máme stejný start (z hlediska různých nadání) všichni i při svém narození?

Mnoho lidí nedokáže využít svůj mimořádný vrozený talent, protože jim chybí cílevědomost a píle. Mnoho lidí v životě ani nezjistí, že nějaký talent vůbec mají, protože nedostali příležitost. A mnoho lidí by tolik chtělo něčeho dosáhnout, mají píli, mají i cílevědomost, jenom ten talent jim prostě chybí a i když se velmi a upřímně snaží, ty jejich výsledky jsou vždycky nějak upachtěné.

Nevidím důvod, proč by to s Reiki mělo být nějak jinak. Zasvěcením (podle mého nejhlubšího přesvědčení) dostáváme pouze nějaký potenciál a závisí na mnoha vlivech a okolnostech, jak s tímto pontenciálem v důsledku naložíme.

Zasvěcení do Reiki bych přirovnal k semínku. Záleží na tom, z jakého je konkrétního stromu (druh je vždycky stejný, ale odrůda už dávno může být jiná). Záleží i na tom, do jaké půdy to semínko zapadne, kolik bude vláhy, kolik slunce a jestli malou rostlinku někdo nezašlápne. Když dospěje v nový strom, může být, že bude mít malé a trpké plody. Nebo bude mít velké, šťavnaté a sladké plody, které budou lepší, než ty, ze kterých se sám zrodil. A nebo se může stát, že bude mít velké, krásně vybarvené, naleštěné a na pohled lákavé plody bez chuti a bez zápachu, jako jsou ty ze supermarketu, a které nikdy ve skutečnosti nedozrají.

toora napsal:
Takže "individualita v Reiki, nikoliv individuální Reiki, ano?

Tooro, já bych mezi individualitou v Reiki a individuálním Reiki nerozlišoval. Takový Mozart i Miles Davis měli nepochybně stejný zdroj jakési absolutní hudby, ale vlastní hudba každého z nich je prostě jiná a zcela jistě určená pro jiné posluchače, nebo pro jinou náladu a situaci. Někdy si s chutí poslechnu Malou noční hudbu, někdy Mozartovo Rekviem, někdy Davisovo Bitches Brew a pokaždé je to z úplně jiného soudku. A někdy (ve vzácných chvílích) poslouchám samotné TICHO, ve kterém je obsažena všechna hudba. Ten filtr na straně vysílajícího neovlivním, filtr na mé straně se mění od stoprocentního momentálního souznění přes pocit, že tohle bych mohl, ale radši někdy jindy, až po zcela zavřenou záklopku, kdy nechci, aby na mě něco takového vůbec nějak působilo. Prostě vždycky je všechno alespoň trochu jinak, než kdykoli jindy. Já jako rozený (a nenapravitelný) individualista Reiki taky cítím a beru velice individuálně - jak na straně dávající, tak na straně přijímající.

toora napsal:
Proto je třeba „odfiltrovat“ tyhle svoje dojmy, které jsou vysloveně závislé na našich čivech, čili smyslech. Jak „podstatné“, nebo nepodstatné jsou v cítění energie samé je možno vyzkoušet způsobem, jaký jsem uvedla.

Já bych to zase přirovnal k té muzice. Pokud člověk sedí pohodlně a zavře oči, vnímá tu muziku mnohem intenzivněji. To ano. Nevím, jakým smyslem vnímám Reiki, ale pokud ji vnímám, je to nejspíš nějakými smysly, i když je neumím pojmenovat. Odtažení všech smyslů, kromě toho jediného - tomu rozumím, kdo to ale ve skutečnosti zvládne? Ale ani to podle mého soudu není záruka, že i tím jediným smyslem budu rozdílné signály vnímat stejně, právě tak, jako člověk rozlišuje jednotlivé nástroje, i když se snaží hudbu vnímat jako celek.

toora napsal:
A proto platí: "Když dva dělají totéž, není to totéž."

S tím nelze nesouhlasit. Já bych k tomu ale ještě dodal: "Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí."

Já osobně jsem zatím ve fázi, kdy zjišťuji, jak moc mi je, nebo není shůry dáno. A vůbec nechápu ty, kteří si myslí, že si Reiki můžou v té apatyce koupit bez jakéhokoliv vlastního přičinění a mají nadosmrti vystaráno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: út duben 27, 2010 4:54 pm    Předmět: Citovat

Ahoj Baldwine. Smile

To přirovnání k muzice je hezký, osobně to ale vnímám v něčem odlišně.
Půvab muziky spatřuju právě v té tvořivosti, tedy čarování s notama, akordama, melodií...(na druhou stranu „matematika“ Bachovy muziky /odosobnění)/, je možná ještě blíž...).
A prově protože do všeho „promítáme“ sebe (v tvorbě i poslechu), tak cestu Reiki spatřuju právě v tom ladění se na jakousi prvotní vibraci, něco jako tón, alikvót, který vše ostatní rozezvučí sám o sobě.
Přímo tedy vyklízení pozice toho osobního, aby tak přišlo ke slovu to Vyšší. A tohle ladění, je, samo o sobě, Cestou, a to, co vše zahrnuje, není možno dohlédout.

Na druhou stranu, vím, že v jistém „čase“ „obcování“ s hudbou dochází na učitý okamžik k témuž, tedy k zapomenutí na sebe sama.
Když bych si troufla jakési srovnání, tak Reiki je to pro mne blíž „ladění se“ na Universum (neustálé - je to tedy daleko víc, než se pod pojmem „práce s Reiki“ rozumí), s postupným, dejme tomu trvalým „splynutím“...
Hudbu mám (v ideálním případě) za momentální souznění s projevem.

Tohle moje pojetí ale nechci nikomu nutit.
Vše se neustále prolíná, proměňuje a to Ticho je stejně za vším, resp. bez Něj by nebylo ničeho...a nakonec v Něm stejně vše, ve „svém“ čase, amplitudě, mizí...aby se posléze znova...

Když píšeš:
„...nechápu ty, kteří si myslí, že si Reiki můžou v té apatyce koupit bez jakéhokoliv vlastního přičinění a mají nadosmrti vystaráno.“

Ale jo, i s tím se ve Vesmíru počítá, ale když zůstaneme u těch pořekadel, tak to, které nám říká, že bez přičinění ničehož není (známé spíš jako „pracně-koláčové“), tak na to má každý svůj celý život k dispozici, aby si jím pravdivost tohohle rčení ověřil.
No, nakonec...ať hodí kamenem, kdo jest bez viny. Wink Very Happy


Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
samanka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2002
Příspěvky: 3733

PříspěvekZaslal: út duben 27, 2010 7:30 pm    Předmět: x Citovat

toora: právě, že tohle na mysli nemám - vnímání energie jednotlivými smysly. Ale bohužel to slovy neumím popsat. Těšila jsem se, že mi s tím ostatní pomůžou....

šamanka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: út duben 27, 2010 8:09 pm    Předmět: Citovat

samanka napsal:
právě, že tohle na mysli nemám - vnímání energie jednotlivými smysly. Ale bohužel to slovy neumím popsat. Těšila jsem se, že mi s tím ostatní pomůžou....


Buď je tu tohle vnímání smysly, o tom je možno svědčit slovy.
Nebo existuje to tzv. "mymosmyslové" a na to jsou prostě slova krátká.

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Baldwin
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel


Registrace: 16.3. 2010
Příspěvky: 48

PříspěvekZaslal: út duben 27, 2010 9:25 pm    Předmět: Citovat

toora napsal:
Buď je tu tohle vnímání smysly, o tom je možno svědčit slovy.
Nebo existuje to tzv. "mimosmyslové" a na to jsou prostě slova krátká

Možná je problém v tom, co považujeme za smysly. Když cítím, že se na mě někdo dívá, je tento vjem mimosmyslový, nebo smyslový? Já to vím, že se na mně někdo dívá, ale nedokážu pojmenovat, JAK to vím. Osobně si myslím, že člověk má mnohem víc smyslů, než se uvádí, jen jsme je přestali používat a proto jsme buď úplně přestali vnímat jejich signály, nebo máme toto vnímání velmi oslabené.

Jsou lidé, kteří dokáží rozlišit barvy prsty rukou, vidět auru, najít vodu, rudy nebo geofyzikální anomálie pomocí proutku či virgule. Je toto všechno smyslové či mimosmyslové? A má vůbec nějaký význam to rozlišovat?

Co se samotné energie týče, nevím, čím jiným bychom ji mohli vnímat, než nějakými smysly. Já si jenom pořád nejsem jistý, jestli je Reiki energie. Mnohem bližší, je mi představa, že je Reiki NĚCO, co proudění energie (Ki, Čhi, Prány) ovlivňuje. Mám pro to své důvody, které tady nechci rozvádět, protože to nesouvisí s tématem.

Různá cvičení (Reiki sprcha, dýchání do Hara nebo do čaker...) jsou pro mne spíš mentální záležitostí. Něco se v těle děje, ale podle jógy "kam jde mysl, tam jde prána", takže nedokážu rozlišit jestli cítím Reiki, nebo pránu. Mnohem raději mám "ponoření se do Reiki" a vůbec nevím, kde jsem k tomu přišel. Prostě jen poprosím o napojení na Reiki a představím si, že jsem zcela ponořen v Reiki a zároveň mě Reiki zcela vyplňuje. Je to úplně jiný pocit, nic nikam neproudí a přesto cítím Reiki každou buňkou těla. Pokud se to dá nějak popsat, napadají mě různá slova, ale asi nejvýstižnější bude "absolutní harmonie".

Takže, Šamanko, nevím jestli jsem ti nějak pomohl, ale v každém případě ti děkuji za tohle pěkné téma.

PS: Lidké tělo je samo o sobě vysoce autonomní orgán, kterému naše mysl často více překáží, než pomáhá. Kdybychom signály vlastního těla dokázali více vnímat, otevřely by se nám netušené možnosti. Moc pěkná knížka na toto téma je "Lewis Thomas: Buňka, medúza a já". Vyšla před mnoha lety v edici Kolumbus.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Vše ostatní, ale o Reiki Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
phpBB port v2.0.7 based on Tom Nitzschner's phpbb2.0.6 upgraded to phpBB 2.0.7 standalone was developed and tested by:
ChatServ, mikem,
and Paul Laudanski (aka Zhen-Xjell).

Version 2.0.7 by Nuke Cops © 2004 http://www.nukecops.com




Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.15 sekund