Fórum - Zobrazit téma - Osud versus svobodná vůle - Reikiwebík

Vítej človíčku na Reikiwebík!
  Vítej   Anonyme

     Menu
· Domů
· akce
· Akce_Reiki
· Archív článků
· Diskuzní fórum
· Hledání
· Ke stažení
· Témata článků
· Top 10
· Kalendář akcí

· Reiki Seznam
· Reiki kluby
· Kalendář Reiki kurzů


· ReikiWeb - starý 1
· ReikiWeb - starý 2

     Návštěvnost

Statistiky pro Reikiwebík


Diskuzní fórum

Reikiwebík :: Zobrazit téma - Osud versus svobodná vůle
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   Osobní nastaveníOsobní nastavení   PřihlášeníPřihlášení 

Osud versus svobodná vůle
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Duchovno všeobecně
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
linea
Lepší než nováček
Lepší než nováček


Registrace: 3.11. 2008
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: út leden 19, 2010 11:53 pm    Předmět: Citovat

Moudrá Tooro, parádně napsáno. Vnímám to stejně. Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Beppe
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 12.8. 2009
Příspěvky: 860

PříspěvekZaslal: út leden 19, 2010 11:56 pm    Předmět: Re: x Citovat

Lendulka: Tak něják. Nemusím asi říkat co si radši vybírám já Razz

Toora:

toora napsal:
Proto ještě jednou - rozhodujeme se neustále, ale není v tom žádná naše svobodná, tedy nezávislá vůle. Každé “naše” rozhodnutí je závislé na tolika věcech, že si je ani ve snu všechny nedokážeme představit. Smile


To bysme tady mohli začít další filozofickou debatu na téma co si tedy kdo představuje pod pojmem "svobodná", protože když to bereš takhle, tak v tomto pojetí v podstatě žádná svoboda neexistuje, protože vždycky máš u všeho nějáké okrajové omezující podmínky, takže se nemůžeš rozhodnout absolutně svobodně a nezávisle (tj. vybrat si jakoukoliv možnost na jakou si vzpomeneš).
Když to ale budeš brát v "pozemských" intencích toho co se obvykle rozumí pod pojmem svobodná volba tj. že se někdo rozhodne jak samostatná entita a nikdo shůry mu to nepodsunul, tak takováto svobodná vůle dle mého názoru existuje, protože jinak by naše existence postrádala smysl. Ale v tom se zřejmě neshodneme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: st leden 20, 2010 12:31 am    Předmět: Re: x Citovat

Beppe napsal:
jinak by naše existence postrádala smysl. Ale v tom se zřejmě neshodneme.


Když on je Pepo ten pes zakopanej v tom, že nějakej ten s-mysl pořád ve všem hledá zase jen ta lidská mysl. A tahle mysl je sama sebou (smysly) natolik omezená, že ten celkovej obraz do ní prostě nevejde a nevejde. K dispozici má jen ty svoje omezený nástroje, a přitom je pokládá za všemocný. Stejně si ale pokoj nedá, protože už je zkrátka takhle uplácaná. A tak si vymýšlí různý koncepty, který pak buď přijímá za své, nebo je zase odmítá, a občas se jima s bližním svým vzájemně mlátěj po šišce. A tak pořád dokolečka dokola...jenomže Pravda je někde za tímhle vším nádobíčkem, se kterým tady pořád něco kutíme a řešíme. Very Happy
Jednoho krásného dne, po všech těch jejích možných eskapádách, jí to přestane bavit a celá odevzdá se prostýmu Bytí, a to už je zase úplně jiná pohádka...

A tak tedy pěknou dobrou noc přeju. Wink

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: st leden 20, 2010 12:32 am    Předmět: Citovat

Děkuju Ti, Lineo.


Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Beppe
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 12.8. 2009
Příspěvky: 860

PříspěvekZaslal: st leden 20, 2010 1:02 am    Předmět: Citovat

Moje mysl už dnes nevymyslí nic co by mělo smysl Razz Taky dobrou
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
mrtvybrouk
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 19.7. 2007
Příspěvky: 129

PříspěvekZaslal: st leden 20, 2010 8:44 am    Předmět: Citovat

Přeji všem krásné ráno Wink

Torro, tvoje pojetí svobodné vůle mi přijde trochu jako tzv. "povinně volitelné" předměty kdysi na škole. Sice byly volitelné, ale povinně se musel nějaký počet z nich vybrat Laughing

Řekla bych, že asi závisí co si kdo pod pojmem svobodná vůle představí, protože třeba já (a asi i někteří ostatní zde) ji pro sebe chápu včetně těch omezení, která si k ní každý jednotlivec vlastním viděním světa naskládá dobrovolně (svobodně a často nevědomě) sám. Ty to chápeš spíše jako něco, co je od těchto omezení už okleštěné, čímž asi pak dochází trochu k nepochopení. Ale v podstatě po tom objasnění tomu tvému pojetí rozumím a souhlasím. Wink

Co se týče tématu, někde jsem někdy zalechla, nebo nevím, odkud to mám, ale včera večer se mi to přišlo na mysl ( Cool ) - takové připodobnění na téma osud a svobodná volba: Život je vlastně taková počítačová hra. Všechny možnosti (konání) a zákonitosti jsou v programu předem známé - tj. osud. V rámci nich my tu hru hrajeme a průběžně se (svobodně?) rozhodujeme, takže průběh hry a její konec (výsledek) se podle těchto rozhodnutí bude lišit. Kterou hru si vybíráme, si také volíme...

Snad je to pochopitelné... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Roso
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 17.9. 2007
Příspěvky: 758

PříspěvekZaslal: st leden 20, 2010 9:35 am    Předmět: Citovat

Já bych měl trochu jiný příklad.
Vezměte si buňku v našem těle. Jakou tá buňká má svobodou vůli? Jakou mají jednotlivé částí buňky svobodnou vůli? Prostě plní svoje poslání.
Naše Země je jako buňka v našem těle. My všichni na této Zemi jsme součástí této buňky, organismu, který se kmenuje Vesmír. Jenom jsme na vyšší úrovni vědomí než jsou části naši vlastní buňky.
A teď si představte svýma vlastníma očima, zkuste si to procítit. Zkuste si procítit tu jednu jedinou buňku svého těla a představit si její jednotlivé části jak tam diskutují a hudrují o své svobodné vůli. A vy si řeknete, jen ať hudrují, stejně nemají jinou možnost. Very Happy

RoSo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Beppe
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 12.8. 2009
Příspěvky: 860

PříspěvekZaslal: st leden 20, 2010 9:46 am    Předmět: Citovat

Roso: Ale ona i ta buňka se někdy rozhodne (v tomto případě bohužel), že nebude zapadat do řádu a vzbouří se. Je to potom rakovinná buňka. Takže i ta buňka se může "rozhodnout" jinak než v souladu s řádem, který je jí předepsán. Takže i v tomoto tvém přirovnání je náznak něčeho čemu se říká svobodná vůle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
clovek
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 10.2. 2009
Příspěvky: 373

PříspěvekZaslal: st leden 20, 2010 9:57 am    Předmět: Citovat

Beppe,běž dál a přemýšlej dál.Ona ta rakovinová bunka se sama rozhodla,že se vlastně sama zabije tím,že zabije organismus.A vlastně ona to neví,že si řeže větev pod sebou.Ale jdi dál.Ta bunka se tak rozhodla,že mi jsme něco,že celek něco udělal špatně a ona nás tím má přivézt na správnou cestu pochopení.Ona nás něco učí.Tak že ona je řízená ve své svobodné vůli.Ale jdi dál....Na konci je poznání,jak nahoře tak dole,není tam ani tady, jsme všude a nikde(nevidíme to), není svoboda není vůle,jsme..Já jsem...Jdi dál,jděme dál...Jožka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
harmonik
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 9.7. 2009
Příspěvky: 217

PříspěvekZaslal: st leden 20, 2010 10:39 am    Předmět: Citovat

Milá Webíčata, zírám, jak se nám to tu rozjelo! Nejprve odpověď pro TOORU: Sám nevím, jak je to možné, že mě můj Jarmiláček miluje. No posuď: je možné zamilovat se do někoho jako já, který měl 9 měsíců zadek svého bráchy na obličeji ? Ale docela si nás pletou, takže jsem mu zřejmě oplácel stejným dílem. Inu láska, to je mocná čarodějka.Že jsme spolu, za to můžou vzájemné podobné vibrace. A publikace Bytí? Odmalička se zajímám o léčitele a tak jsem narazil na p. Zezulku, který mě velice zaujal.
Do Šamanky se nemusíte navážet, i ona má kus pravdy pravdoucí. Já to cítím tak, že třebas mám dané cestovat z Ostravy do Prahy, ale svobodně se můžu rozhodnout cestovat např. přes Břeclav nebo Brno nebo Olomouc. Můžu jet rychlíkem, osobákem... A hlavně se mám na té cestě učit! Od druhých,sám od sebe...
Nebo pluji po řece, ale sám si volím, ke kterému břehu přirazím, který ostrůvek navštívím...
Téma je značně filozofické a do dnešních časů se to úplně objasnit ani žádnému velikánovi nepodařilo.
Nadměrné přemýšlení a hloubání unavuje srdce. Jedno čínské přísloví říká: na minulost nemysli,dnešek klidně snášej a zítřka se neboj. A s reiki je bezva životní cesta.
Na jednom košickém vybydleném sídlišti mají taky ruce a nohy a kdyby projevili svobodnou vůli,nebylo by problémů. Není to předurčené, můžou to změnit,když se sami rozhodnou a začnou sami uklízet a opravovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: st leden 20, 2010 11:15 am    Předmět: Citovat

harmonik napsal:
Do Šamanky se nemusíte navážet.

Myslím si, že se tady do Šamanky nikdo nenaváží, a že ani ona to tak nevnímá. Smile

harmonik napsal:
Na jednom košickém vybydleném sídlišti mají taky ruce a nohy a kdyby projevili svobodnou vůli...

Kdyby-coby, coby-kdyby... Wink Kdyby bývali byli strážci zákona..., kdyby, co by, kdyby poslanci odsouhlasili zákon o tom a tom....
Nemohli (zatím), ale můžeme si to myslet, nebo se dokonce horšit nad tím, že správně to má být jinak, a že my přece přesně víme, jak je to dobře. A víme jak bychom mysleli a jednali, kdybychom se narodili namístě té Jolany, nebo Deža?
Další problém spočívá v tom, že pořád jaksi nebereme v potaz (proč?), že pokud má být v téhle společnosti něco lépe, než to je, tak v té „svobodné vůli“ se jistým spoluobčanům musí pomoct oporou v zákonech a především v jejich vymahatelnosti, v příp. restrikcích.

Jinak ale Harmoniku ta moje otázka mířila spíš k posloupnosti, kterou se můžeš dobrat jak to s tím naším svobodným rozhodnutím doopravdy je. Ale chce to důslednost, jít dál a dál po stopě, jako dobrý stopař, až ke středu nory. To stopování spočívá v dalším zamyšlení nad tím, jak to přišlo, že jsi se již od dětství jsi se zajímal o léčitele, atd. atd. atd....
Jinými slovy, vždy uděláme a zvolíme jen tu možnost, která je dána naším již uloženým "programem“ na disku. Tenhle program zcela určuje náš život, tedy i všechna naše rozhodnutí jsou de-fakto mimo naši kontrolu. Když se tyto nevědomé faktory stanou pro nás zcela nesnesitelnými, navštěvujeme potom různé terapie, či konstelace, v naději, že se tím alespoň ta jejich nejnaléhavější část vygumuje.
A jestli tenhle „výběr“ může ještě někdo považovat za svobodnou vůli, nebo nikoliv, to už je na každém z nás.

Pro jakousi možnost lepší orientace opíšu sem výňatek z textu člověka tzv. osvobozeného, realizovaného, Ramesche Balsekara.

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
mrtvybrouk
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 19.7. 2007
Příspěvky: 129

PříspěvekZaslal: st leden 20, 2010 11:21 am    Předmět: Citovat

RoSo, osobně si myslím, že každá buňka má svou vlastní svobodnou volbu v určité rovině vědomí... a dosti citlivě reaguje na prostředí, kterým jsi jí ty-my, stejně jako my reagujeme na svoje životní prostředí a podmínky dané tím co nám poskytuje Země, a podmínky co na ní spolutvoříme. Že tohle bytí je založené celé na svobodných (méně či více vyspělých) rozhodnutích ať už bytostí na jedné horizontální rovině, ale samozřejmě bráno i vertikálně (v sobě vnořené organizmy).

Svobodná volba je předpokladem vývoje, poznávání a nakonec snad i poznání Smile Osud jsou jen mantinely, které nám k tomu byly poskytnuty. Osud říká, kam se dostaneme, ale neříká jak Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Roso
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 17.9. 2007
Příspěvky: 758

PříspěvekZaslal: st leden 20, 2010 11:25 am    Předmět: Citovat

Do Šamanky se nikdo nenaváží. Jenom každý říká svůj názor. A ani nikdo nemá touhu někoho přesvědčit. Je to jen diskuze. Někdo něco řekne a druhý mu na to odpoví. Někdy se stane, že může jeden nebo druhý změnit stanovisko (prozřít) a nebo se to stane někomu třetímu, kdo to jenom čte. A o tom a proto ta diskuze je.

harmonik napsal:
Já to cítím tak, že třebas mám dané cestovat z Ostravy do Prahy, ale svobodně se můžu rozhodnout cestovat např. přes Břeclav nebo Brno nebo Olomouc. Můžu jet rychlíkem, osobákem... A hlavně se mám na té cestě učit! Od druhých,sám od sebe...

Asi tě zklamu. Ale ani tady nemáš svobodnou vůli. Ty se sice "rozhodneš", že pojedeš osobákem, třeba ani sám nevíš proč, nebo možná k tomu budeš mít nějaké logické zdůvodnění. Pak v tom vlaku potkáš nějakého člověka a on ti předá poselství a ty pochopíš, že jsi měl jet právě a pouze tím osobákem a že to, že si myslíš, že jsi se svobodně rozhodnul, byla jenom taková habaďůra, aby bylo uspokojeno tvoje ego.
Nebo máš ty poselství pro někoho jiného kdo jede v tom osobáku a třeba se to ani nikdy nedozvíš že jsi mu ho předal a budeš si myslet, však vono to bylo jedno jestli jsem jel osobákem nebo rychlíkem, však se stejně nic zajimavého nestalo. Jenom že stalo a ty o tom ani nevíš. Jsi součástí celku a děláš pro druhé věci o kterých ani nevíš, že je děláš.
Tož tak.

RoSo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Beppe
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 12.8. 2009
Příspěvky: 860

PříspěvekZaslal: st leden 20, 2010 11:50 am    Předmět: Citovat

mrtvybrouk: Tak něják. Celkem akceptuji, že může být nějáký "osudový" rámec, ale neakceptuji detailní "jízdní řád" života.

Roso: Takže všechno je podle Tebe předurčeno a na nic vlastně nemáme vliv, svobodně o tom nerozhodneme. Není to spíš jenom takové alibi, abyses vyhnul odpovědnosti ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Evik
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2007
Příspěvky: 1845

PříspěvekZaslal: st leden 20, 2010 11:53 am    Předmět: Citovat

Roso napsal:
Ty se sice "rozhodneš", že pojedeš osobákem, třeba ani sám nevíš proč, nebo možná k tomu budeš mít nějaké logické zdůvodnění. Pak v tom vlaku potkáš nějakého člověka a on ti předá poselství a ty pochopíš, že jsi měl jet právě a pouze tím osobákem a že to, že si myslíš, že jsi se svobodně rozhodnul, byla jenom taková habaďůra, aby bylo uspokojeno tvoje ego.


Přesně tohle se mi často stává, někam jdu, někoho potkám, s tím někým mám něco společného aniž bych ho kdy před tím viděla ( cítím to ) a vzájemně si něco předáme. Stačí jen víc vnímat. A uvědomit si, co jsme si vzájemně předali, co nám to setkání dalo. Rolling Eyes .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Duchovno všeobecně Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 3 z 8

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
phpBB port v2.0.7 based on Tom Nitzschner's phpbb2.0.6 upgraded to phpBB 2.0.7 standalone was developed and tested by:
ChatServ, mikem,
and Paul Laudanski (aka Zhen-Xjell).

Version 2.0.7 by Nuke Cops © 2004 http://www.nukecops.com




Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.14 sekund