Fórum - Zobrazit téma - Pravda za každou cenu? - Reikiwebík

Vítej človíčku na Reikiwebík!
  Vítej   Anonyme

     Menu
· Domů
· akce
· Akce_Reiki
· Archív článků
· Diskuzní fórum
· Hledání
· Ke stažení
· Témata článků
· Top 10
· Kalendář akcí

· Reiki Seznam
· Reiki kluby
· Kalendář Reiki kurzů


· ReikiWeb - starý 1
· ReikiWeb - starý 2

     Návštěvnost

Statistiky pro Reikiwebík


Diskuzní fórum

Reikiwebík :: Zobrazit téma - Pravda za každou cenu?
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   Osobní nastaveníOsobní nastavení   PřihlášeníPřihlášení 

Pravda za každou cenu?

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Pelmel
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Evik
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2007
Příspěvky: 1845

PříspěvekZaslal: čt únor 03, 2011 3:22 pm    Předmět: Pravda za každou cenu? Citovat

Napadla mě otázka, jak se zachovat...?

Je lépe říci zdrcující pravdu a nebo milosrdnou lež?
Nic konkrétního na mysli nemám. Jenom tohle.

(Nějak tuším, že to sklouzne do otázek typu - co je to pravda? Existuje absolutní pravda? Co je to relativní pravda...a pod. Wink ).

E.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Lendulka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 6.2. 2009
Příspěvky: 584

PříspěvekZaslal: čt únor 03, 2011 5:50 pm    Předmět: Citovat

Já bych to na tomhle "nekonkrétním" příkladu viděla asi takto: Když se mě někdo přímo zeptá - nelžu. Asi neříkám krutou prvdu natvrdo, ale trošku jí zabalím do měkkoučkých slov, aby ta rána do hlavy nebyla tak drsná, ale nelžu.

Když se mě neptá - mlčím..............
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Beppe
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 12.8. 2009
Příspěvky: 860

PříspěvekZaslal: čt únor 03, 2011 6:15 pm    Předmět: Citovat

No, třeba doktoři to dělají taky tak, jak psala Lendulka. Pokud mají sdělit nějákou zásadně nepříznivou diagnózu. Pokud nemusí, tak neříkají nic nebo jen to nejnutnější. Když se pacient zeptá, tak řeknou pravdu, ale pokud možno co nejohledupnějším způsobem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: čt únor 03, 2011 6:56 pm    Předmět: Re: Pravda za každou cenu? Citovat

Evik napsal:
Je lépe říci zdrcující pravdu a nebo milosrdnou lež?


Jak komu, jak co, jak kdy.


Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Evik
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2007
Příspěvky: 1845

PříspěvekZaslal: čt únor 03, 2011 7:29 pm    Předmět: Citovat

Beppe napsal:
Když se pacient zeptá, tak řeknou pravdu, ale pokud možno co nejohledupnějším způsobem.

Kdysi před lety jeden primář na otázku mé známé, co je vlastně jejímu manželovi, odpověděl tónem, proč ho vůbec obtěžuje:

,,No co asi myslíte, že by mu bylo? Má rakovinu !"

Řekl zdrcující pravdu - zdrcujícím způsobem. Žádné povzbuzení, žádnou naději. Ani pro pacienta, ani pro jeho rodinu. Ano, pacient má právo znát svůj zdravotní stav.
Čím dál víc jsem přesvědčená o tom, že i slova léčí. Všechno, co slyšíme, má vliv na naše jednání, protože slova mají velikou sílu. Někdy bych řekla že srovnatelnou s úspěšně vykonanou operací.

Máte pravdu. Je nesmysl někomu dávat falešné naděje. Je důležitější být silný a svojí sílu předávat dál.

Díky Lenko, Pepo, Tooro za odpovědi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Krabas
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 23.3. 2004
Příspěvky: 1658

PříspěvekZaslal: čt únor 03, 2011 8:32 pm    Předmět: Re: Pravda za každou cenu? Citovat

Evik napsal:
Napadla mě otázka, jak se zachovat...?

Je lépe říci zdrcující pravdu a nebo milosrdnou lež?
Nic konkrétního na mysli nemám. Jenom tohle.

(Nějak tuším, že to sklouzne do otázek typu - co je to pravda? Existuje absolutní pravda? Co je to relativní pravda...a pod. Wink ).

E.


Já bych volil variantu "C" - mlčet Wink .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Beppe
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 12.8. 2009
Příspěvky: 860

PříspěvekZaslal: čt únor 03, 2011 9:17 pm    Předmět: Citovat

Evik napsal:
Kdysi před lety jeden primář na otázku mé známé, co je vlastně jejímu manželovi, odpověděl tónem, proč ho vůbec obtěžuje:

,,No co asi myslíte, že by mu bylo? Má rakovinu !"

Řekl zdrcující pravdu - zdrcujícím způsobem. Žádné povzbuzení, žádnou naději. Ani pro pacienta, ani pro jeho rodinu. Ano, pacient má právo znát svůj zdravotní stav.
Čím dál víc jsem přesvědčená o tom, že i slova léčí. Všechno, co slyšíme, má vliv na naše jednání, protože slova mají velikou sílu. Někdy bych řekla že srovnatelnou s úspěšně vykonanou operací.

Máte pravdu. Je nesmysl někomu dávat falešné naděje. Je důležitější být silný a svojí sílu předávat dál.

Díky Lenko, Pepo, Tooro za odpovědi.



Tak to je smutný narazit na takovýho doktora - ignoranta. Bohužel si někteří doktoři neuvědomují, že schopnost komunikovat s pacientem, spráně sdělovat diagnózy a základní psychologické dovednosti jsou naprosto nepostradatelnou a nedílnou součástí jejich profese. Ale snad se to postupně zlepšuje a těch rozumných doktorů přibývá.

Co se týče té naděje, tak si myslím, že bysme se měli snažit každou nepříjemnou zprávu nějákou nadějí vyvážit. Naděje je k životu nutně potřeba, je potřeba k zvládnutí každé těžké situace. Je ovšem dost diskutabilní kde je hranice mezi "zdravou" motivační nadějí a onou falešnou nadějí. Co je relativně pravděpodobné dosáhnout a co už je natolik nereálné, že nemá smysl se k tomu upínat. To musí člověk asi odhadnout citem, intuicí, co je před hranicí a co už za ní.


Naposledy upravil Beppe dne čt únor 03, 2011 9:18 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
samanka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2002
Příspěvky: 3733

PříspěvekZaslal: čt únor 03, 2011 9:18 pm    Předmět: x Citovat

Už si připadám jako kolovrátek, ale myslím, že to je něco ryze individuálního. S někým se musí jako se sklem, ne každý zvládá realitu.
Jiný by považoval "obkecávání" za lež a podvod, zlobil by se.
Je to složité: to, že někdo chce slyšet pravdu, ještě neznamená, že ji opravdu slyšet chce nebo je na ni připravený. Alespoň tu, kterou vidíme my z našeho pohledu.
Asi stejně jako my sami Very Happy

Myslím že jsou lidi a situace, kdy je názor nebo pravda nakopne, dostaví se zdravé naštvání a jedinci převálcují nemoci a problémy. Pro jiné lidi ve stejné situaci je totéž jako rána palicí a cesta do deprese...
Pak si vyberte, chce to citlivost. Hmmmm

šamanka
PS: ještě bych doplnila, že záleží na tom, kdo to říká a jak to říká.
Jsou lidi od kterých snesu tu palici, spadne mi čelist, promyslím si to
a pořeším. Ale jsou jedinci, od kterých totéž z různých důvodů nevezmu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
kamo
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 29.6. 2005
Příspěvky: 901

PříspěvekZaslal: pá únor 04, 2011 7:25 am    Předmět: Citovat

Určitě je to individuální věc. Hodně ale taky záleží -jak píše i šamanka- na osobnosti člověka, který tu pravdu sděluje. Pokud sám žije v pravdě a nemá s ní problém, tak většinou podprahově vyzařuje přirozenou autoritu a pak i sebebolestnější sdělení je od něj mnohem lépe přijato, než od někoho, kdo kličkuje sám před sebou.

Lidé, kteří chodí k terapeutům, léčitelům atd, potřebují nějakou formu pomoci (pokud se nejedná o relaxaci-což je ale taky vlastně určitá pomoc), tudíž vědí, že nějaký ten problém mají a jsou tedy připraveni, že se o něm bude mluvit. A pokud se o něm mluví, mělo by to být co nejotevřeněji, ale ruku v ruce s návrhem řešení. Tou otevřeností samozřejmě nemyslím strossmayerský přístup nemalé části lékařů, ale seznámení s fakty na úrovni normálně myslícího člověka. Pravda se dá podat lidsky.

Totálním zastíráním, či dokonce mlčením ničemu nepomůžu, naopak prohloubím jeho vnitřní rozpor mezi tím co ví, a co mu hlásí jeho tělo.

Cool
.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
polgara1
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 19.6. 2007
Příspěvky: 312

PříspěvekZaslal: pá únor 04, 2011 10:08 pm    Předmět: Citovat

Pokud se mě někdo zeptá, tak mu říkám pravdu.
Snažím se to také zaobalit tak, jak cítím, že to ten druhý je schopen přijmout.

Vzhledem k tomu, že náhody neexistují, tak také není náhoda, že ten dotyčný se ptá zrovna mě. Pokud by chtěl slyšet lež, tak jde instinktivně za někým, kdo mu tu lež chce nebo je ochoten poskytnout.

Pokud lidem lžu nebo zatajuji, tak jim moc neposloužím. Ve své podstatě jim mohu zabraňovat i v jejich vývoji.

Beru to i tak, že ten člověk má svůj díl zodpovědnosti na eventuelně vzniklé situaci - zlobí se třeba na mě za to, co jsem mu řekla. Ale proč se ptá, že?

A ohledně nemocí jsem vždy ráda věděla na čem jsem a s čím se potýkám. Mohu se pak podle toho zařídit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Pelmel Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
phpBB port v2.0.7 based on Tom Nitzschner's phpbb2.0.6 upgraded to phpBB 2.0.7 standalone was developed and tested by:
ChatServ, mikem,
and Paul Laudanski (aka Zhen-Xjell).

Version 2.0.7 by Nuke Cops © 2004 http://www.nukecops.com




Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.15 sekund