Fórum - Zobrazit téma - Zahrádkář - Reikiwebík

Vítej človíčku na Reikiwebík!
  Vítej   Anonyme

     Menu
· Domů
· akce
· Akce_Reiki
· Archív článků
· Diskuzní fórum
· Hledání
· Ke stažení
· Témata článků
· Top 10
· Kalendář akcí

· Reiki Seznam
· Reiki kluby
· Kalendář Reiki kurzů


· ReikiWeb - starý 1
· ReikiWeb - starý 2

     Návštěvnost

Statistiky pro Reikiwebík


Diskuzní fórum

Reikiwebík :: Zobrazit téma - Zahrádkář
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   Osobní nastaveníOsobní nastavení   PřihlášeníPřihlášení 

Zahrádkář

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Pelmel
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sunnyi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 15.12. 2004
Příspěvky: 1031

PříspěvekZaslal: pá říjen 22, 2010 3:44 pm    Předmět: Zahrádkář Citovat

Tak jsem posekal celou zahradu (letos už podruhé Smile a zavzpomínal na jaro a na léto. Na první pampelišky, sedmikrásky a kopretiny a spoustu dalšího pestrobarevného kvítí, pro něž nemám jména. Na včely, čmeláky, cvrčky a motýly... A taky na své sousedy, každou chvíli pojíždějící po krátce střiženém trávníku se sekačkou a opečovávající cozokrajné rostliny v keramických květináčích. A na to, jak úzkostlivě hlídají, aby ten můj pampeliškový, kopretinový a jiný "plevel" nezalétl k nim do zahrady. "Kdy si to posekáš sousede? Dyť se nám to tady vysemení!"

Mně tohle nikdy nedávalo smysl. Mám rád hezky upravenou zahradu, ale mám rád i luční kvítí a pampeliška pro mě není žádný plevel. Vesele žlutě kvete a přitahuje spoustu včel. A Lenka mi ji někdy přidává do salátu i do čaje.

A tak jsem měl pocit, že jsem v tomhle pohledu snad úplně osamocený. Až mi někdo přeposlal tento příběh. Tak ho to tady sdílím. Co si o tom myslíte?

Jednoho dne se Bůh zeptal sv. Františka ....

Bůh: „Franto, ty víš všechno o zahradách a přírodě, co se to děje tam dole? Co se to stalo pampeliškám, fialkám, sedmikráskám a těm dalším věcem, které jsem před věky vysázel? Měl jsem perfektní bezúdržbovej zahradní plán. Ty rostliny rostly v jakékoliv půdě, vydržely sucho a hojně se samy množily. Nektar z dlouhotrvajících květů přitahoval motýly, včely a hejna zpěvných ptáků. Očekával jsem tedy, že už uvidím krásné zahrady plné barev a květů. Ale jediné, co vidím jsou zelené fleky...“

Sv.František: „To všechno ten kmen, který se tam usadil, Pane. Říkají si Příměšťáci. Začali říkat tvým květinám "plevel", ze všech sil je hubí a nahrazují trávou.“

Bůh: „Trávou? Ale to je tak nudné! Není to barevné. Nepřitahuje to včely, motýly, ani ptáky, jenom ponravy a žížaly. Je to citlivé na teplotní změny. Chtějí tihle Příměšťáci opravdu aby tam rostla tráva?“
Sv.František: „Očividně, Pane. Podstupují při jejím pěstování velké utrpení. Začnou každé jaro hnojit a hubí všechny ostatní rostliny, které se v trávníku objeví.“

Bůh: „Jarní deště a teplé počasí pravděpodobně způsobuje,že tráva roste opravdu rychle. To musí být Příměšťáci velice štastní.“

Sv.František: „Vypadá to, že ne, Pane. Jakmile trochu povyroste, sekají jí někdy i dvakrát do týdne.“

Bůh: „Oni ji sekají? Suší jí jako seno?“

Sv.František: „Nikoliv, Pane. Většina z nich jí hrabe a dává do pytlů.“

Bůh: „Do pytlů? Proč? Je to cenné? Prodávají to?“

Sv.František: „Ne Pane, právě naopak. Platí za odvoz.“

Bůh: „Tak počkej chvilku: Oni to hnojí aby to rostlo, a když to roste, tak to sekají a platí za to, aby se toho zbavili?“

Sv.František: „Ano Pane.“

Bůh: „Tihle Příměšťáci musí cítit velkou úlevu v létě, když vypínáme déšť a zapínáme horko. To dozajista zpomalí růst trávy a ušetří jim to hodně práce.“

Sv.František: „Tomu nebudete věřit, Pane! Když tráva přestane růst tak rychle, vytáhnou hadice a platí ještě více peněz za zalévání, aby mohli pokračovat v sekání a odvážení.“

Bůh: „Děsnej nesmysl! Alespoň že si nechali nějaké stromy. To bylo ode mne geniální, musím se pochválit. Stromům narostou na jaře listy pro krásu a letní stín. Na podzim opadají a vytvoří přirozenou pokrývku, aby zadržely vláhu v půdě a chránily tak stromy a keře. Navíc se rozloží na kompost aby obohatily půdu. Je to přirozený cyklus života.“

Sv.František: „Raději si sedněte, Pane. Místo toho je Příměšťáci hrabou na velké hromady a platí za jejich odvoz.“

Bůh: „To není možné!! A co dělají aby chránili kořeny stromů a keřů před mrazem, a aby udrželi půdu vlhkou a nespečenou?“

Sv.František: „Po tom co vyhodí listy kupují něco v igelitových pytlích, co se nazývá mulč. Přivážejí to domů a rozsypávají to na místo listů.“

Bůh: „A odkud tento mulč berou?“

Sv.František: „Oni kácí stromy a rozemelou je, aby tento mulč vyrobili.“

Bůh: „Dóóóst!!! Už na to raději nechci myslet. Svatá Kateřino, ty máš na starosti kulturu. Jaký film je na programu dnes večer?“

Sv.Kateřina: „"Blbý a blbější", Pane. Je to opravdu hloupý film o ...“

Bůh: „To je OK, klidně to pusť. Myslím že jsem o tom už slyšel od Františka.“

Mirek Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 3774

PříspěvekZaslal: pá říjen 22, 2010 6:42 pm    Předmět: Citovat

Mám Mirku hodně podobnou zkušenost. Smile
Z jedné strany soused puntičkář, který péči o zahrádku dohání (dle mého názoru) ad absurdum. Záhonky si obehnal betonovými obrubníky, jeho konifery mají přesné geometrické tvary, a kdyby to bylo možné, tak rajtuje po zahradě s vysavačem.
Z druhé strany zase soused, co se jen diví, jak se té zelenině náramně daří, ačkoli pletím trávím čas dosti zanedbatelný. Když poseču ten malý trávníček, evidentně se jim oběma uleví, takže docela legrace to tak pozorovat... Smile

Vzpomněla jsem si při čtení tohohle Tvého příspěvku na jednu pasáž z knížky Roberta Fulghuma, kde píše o tom, jak to všechno nechává růst a jen kouká, co ta mocná příroda všechno dokáže...
Jeho soused má oproti němu stále vypíglováno a sekačka na trávu je mu věrným kamarádem.
A jak víme, z Fulghuma se časem stal slavný spisovatel, no a ten jeho soused dost možná ještě dnes jezdí kolem domu s tou sekačkou...

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
smart
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 17.5. 2008
Příspěvky: 402

PříspěvekZaslal: so říjen 23, 2010 11:15 pm    Předmět: Citovat

Mám podobně legračně smutný příběh:
U bytového domu máme oplocenou zahradu, o kterou se musíme starat. Developer tam vysel trávu a vysázel několik stromků.
Když jsme řešili, jak se o to budeme starat, navrhla jsem, že lze vysejt trávu "louka", která vyroste jen asi 30cm a je to namíchané luční kvítí. Nemusí se to sekat a hezky to vypadá.
Samozřejmě to bylo hned smeteno ze stolu, že na zahradě přece nic kvést nesmí, lidé mají alergie.
Takže došlo na variantu B, tedy pravidelně sekat zelený trávník. Samozřejmě tím vyvstal problém co s posekanou trávou. již trochu nesměle jsem navrhla založit kompost. Další omyl! Přece nebudeme mít na zahradě kompost jako nějaký vesnický paka!
Výsledek - jako městský hovádka se chlubíme zahradou, kde nesmí nic kvést a posekanou trávu někdo odváží neznámo kam.
Dělám co můžu, aby aspoň moje terasa byla rozkvetlá a zarostlá co to jen jde Very Happy ... jen čekám, kdy si někdo začne stěžovat, že mu k němu ode mě padá listí a ptáci letící ke mě k pítku a na krmítko při přeletu nad nima kálejí...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
polgara1
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 19.6. 2007
Příspěvky: 312

PříspěvekZaslal: st říjen 27, 2010 10:38 pm    Předmět: Citovat

Tak to my máme štěstí, sousedi se naší zahrádkou nezabývají, jsou v pohodě.

Zahrádku máme menší, je tam tráva a cca před dvěma roky jsme zakoupili luční kvítí. Zahrádka opravdu krásně kvete a je to báječný pohled.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Pelmel Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
phpBB port v2.0.7 based on Tom Nitzschner's phpbb2.0.6 upgraded to phpBB 2.0.7 standalone was developed and tested by:
ChatServ, mikem,
and Paul Laudanski (aka Zhen-Xjell).

Version 2.0.7 by Nuke Cops © 2004 http://www.nukecops.com




Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.18 sekund